Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Zuno banka končí – aktualizované

Banky Peter Apolen 04.10.2016 | 11:28 3 komentáre

S účinnosťou od 21. októbra ZUNO banka zastaví prijímanie nových klientov. O osude doterajších klientov banky zatiaľ nie je rozhodnuté. Pravdepodobne budú presunutí do Raiffeisen banky, alebo Tatra banky.

Na Slovensku zároveň k rovnakému dátumu zníži úrokové sadzby na sporiacich produktoch na nulovú úroveň.

Majiteľ tejto banky pôsobiacej v SR a ČR – BANK AG, Raiffeisen Bank International (RBI) Group oznámil, že sa tak rozhodol učiniť na základe rozhodnutia o zjednodušení štruktúry a odstránení duplicitných aktivít na trhoch, kde skupina pôsobí. 

„Chcel by som zdôrazniť, že všetky klientske prostriedky v ZUNO banke sú chránené v zmysle zákona o ochrane vkladov. Klientom, ktorí aktuálne využívajú naše bankové služby, bude ZUNO poskytovať servis aj naďalej. O ďalších krokoch ich budeme informovať s dostatočným predstihom,“ povedal Oyvind Oanes, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZUNO BANK AG.

Predpokladaný dátum vrátenia bankovej licencie ZUNO banky je na konci prvého polroka 2017. Bankové aktivity sa budú postupne presúvať na Raiffeisenbank, a.s. (ČR) a Tatra banku, a.s. (SR). O konkrétnom postupe sa ešte rokuje v rámci skupiny RBI a tiež s príslušnými dohľadovými orgánmi.

„Keďže sme súčasťou jednej bankovej skupiny, naše nazeranie na smerovanie bankovníctva je si veľmi blízke. Budúcnosť bankovníctva vidíme najmä v rozvoji nových technológií a digitalizácii. Sme preto presvedčení, že klienti pocítia pripravovanú zmenu len minimálne a naše riešenia im pomôžu rásť a napredovať,“ povedal Michal Liday, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky.

V marci tohto roka luxemburská skupina ABH Holdings S.A. (ABHH) odstúpila od kúpy ZUNO banky. Dôvod odstúpenia od obchodu s RBI však nesúvisel so ZUNO bankou.

Raiffeisen Bank International však stále rokuje o možnosti predaja platformy, na ktorej ZUNO banka funguje. Momentálne patrí ZUNO v poskytovaní služieb internetového bankovníctva a mobile-bankingu na špičku rebríčka medzi slovenskými aj českými bankami.

K 31. augustu 2016 mala ZUNO banka viac ako 200 zamestnancov. Zákaznícka báza spolu predstavovala 266 tisíc klientov v ČR a SR. Banka spravuje približne 815 mil. eur v depozitoch a objem úverov je vo výške 86 mil. eur. Banka však mala problémy s rentabilitou. Napriek rozsiahlym aktivitám sa nedokázala vyšvihnúť do zisku. 


Komentár analytika portálu FinancnaHitparada.sk Pavla Škriniara: 

„Odchod banky z trhu nie je ničím výnimočným a to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Stačí spomenúť divoké 90. roky, keď sa klienti presúvali medzi bankami aj so svojimi vkladmi a úvermi.  

K prípadu odchodu banky Zuno je najbližšie odchod internetovej banky Eliot v roku 2005. Vtedy sa klienti presunuli taktiež pod Tatra Banku a keď im banka nevyhovovala, mohli si peniaze presunúť inam. Zuno nekončí náhle, svoje aktivity teraz iba začína utlmovať a jej koniec je naplánovaný na koniec júna budúceho roku. Takže zo strany banky ide o veľmi férovú a transparentnú komunikáciu ku klientom, v podstate identickú ako mala pri svojich produktoch. 

Klienti teda dostali informáciu, že majú trištvrte roka na presun svojich vkladov do inej banky či hľadanie nového rovnako výhodného bežného účtu. Mám informáciu priamo z banky Zuno, že nebude potrebné okamžite splatiť existujúce úvery. 

Preberajúca banka bude akceptovať zmluvné podmienky, ktoré klient uzavrel, teda nebudú ani sprísnené. Z toho vyplýva, že klienti banky sa skutočne nemajú čoho obávať. Skôr naopak. Zuno zastaví prijímanie nových klientov až 21. októbra. Keďže banka ponúka napríklad úverové produkty lacnejšie než konkurencia, videl by som to ako príležitosť stihnúť posledný výpredaj obzvlášť pri refinančných úveroch.“

Čo si myslíte o odchode Zuna z trhu?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Zuno banka končí – aktualizované”

  1. Peter píše:

    Keď mám v Zune účet a kreditnú kartu, čo mám robiť? Že by sa na vyčerpaný kredit pri presune klientov zabudlo? :)

  2. Eva píše:

    O konci Zuna sa už dlhšie hovorilo, ale zároveň sa hovorilo aj iných bankách……tak uvidíme.

  3. Zuzana píše:

    Mne osobne bude Zuno chybat. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial