Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Zverejňovanie daňových dlžníkov sa podstatne zintenzívni

Dane 20.05.2016 | 10:08 0 Komentárov

Od mája platia nové pravidlá zverejňovania daňových dlžníkov v zozname vedenom Finančnou správou. Zníži sa suma, od ktorej sa budú podlžnosti zverejňovať a zvýši sa frekvencia aktualizácie zoznamu. 

Kým doteraz sa zozname daňových dlžníkov uvádzajú iba daňovníci, ktorých úhrnná výška daňových nedoplatkov presiahla u fyzických osôb 17 000 eur a u právnických osôb 170 000 eur, do mája je to 170 eur.

Aj daňovníci s drobnými dlžobami voči daňovým úradom sa tak môžu, sa už onedlho môžu na zozname ocitnúť. Môže to sťažiť i prístup k úverom, keďže do zoznamu môžu nahliadať i banky.

Okrem toho sa sprísni i aktualizácia zoznamu. Finančná správa ho zverejňovala iba raz ročne podľa stavu ku koncu roka. Po novom to bude raz mesačne. Rozhodujúci bude stav k poslednému dňu kalendárneho mesiaca a aktualizované zoznamy budú zverejňované vždy do konca nasledujúceho mesiaca.

Novela, ktorá to zavedie je účinná už od 1. mája tohto roku, no prvý zoznam podľa nových pravidiel za mesiac máj finančná správa zverejní do 30. júna 2016.

Daňovníci, ktorí sa chcú vyhnúť zverejneniu, tak musia svoje nedoplatky nad 170 eur uhradiť najneskôr do konca mája.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial