Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Zvýšená aktivita producentov v USA

Stred týždňa bol z pohľadu makroekonomických dát bohatý a to aj napriek tomu, že japonské banky mali opäť zatvorené. Na začiatok sme sa dozvedeli makroekonomické dáta z Európy a to výrobný PMI index za Francúzsko, ktorý skončil podľa očakávaní na 51,5, predchádzajúca hodnota bola 51,8. PMI v službách dopadol o niečo lepšie na 52,6, pri predpoklade 52,1. 

Následne sme sa dozvedeli PMI aj za najväčšiu ekonomiku v Európe, kde výrobne PMI pokleslo z 55 na 54,4. PMI v službách opäť rastie z 54,2  na 55. Následne sa vyhlasovalo aj PMI za eurozónu, ktoré prekvapilo na oboch frontoch. PMI vo výrobe vzrástlo na 53,7, vzhľadom na predošlú hodnotu 53,5 a PMI v službách vzrástlo na 54,1 z 52,8.

V Európe je taktiež vidieť aj rast výnosnosti dlhopisov, čo je po dlhom období v okolí nuly dobrou správou pre investorov. Hlavné európske akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne:  paneurópsky index Euro Stoxx si pripísal –0,40 %, britský FTSE 100 –0,03 %, francúzsky CAC 40 poklesol o 0,42 % a nemecký akciový index DAX  -0,48 %.

Za veľkou mlákou sa vyhlbovali zmena objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktorá dopadla nadpriemerne dobre. Mesačné rastú o 4,8 % pri predpokladanom raste o 1,2 % a predchádzajúcom poklese o –0,1 %. Nárast týchto objednávok je spojovaný so zvýšenou aktivitou producentov, čo ma pozitívny vplyv na hospodársky rast. Americké trhy vzhľadom na dáta začali mierne vymazávať svoje straty.

Najväčší pohyb sme mohli vidieť na zlate, ktoré vzhľadom na vyhlásenie spadlo až na 1185 USD za uncu, čo môže byť ďalšia jasná podpora pre Fed, pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Vyhlasovali sa aj jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré vzrástli o 1 % pri očakávanom raste o 0,2 %, čo je v súlade aj z predchádzajúcou hodnotou. Americké akciové indexy končili deň nasledovne: Dow Jones +0,31 %, SPX +0,07 %, NASDAQ –0,11 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *