Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Zvýšené riziká počas sviatku Dušičiek

Či už ste zástancom pokoja počas „Dušičiek“ alebo bujarého Halloweenu, nasledujúce sviatočné dni predstavujú z pohľadu poisťovne zvýšené riziko škôd na majetku či zdraví. Dni pred Sviatkom všetkých svätých sú rizikové najmä z pohľadu preplnených ciest, keď na cesty okrem tradičných účastníkov cestnej premávky vyrazia aj tzv. sviatoční vodiči. Novinkou sú však aj poistné udalosti z osláv Halloweenu, ktorý sa ako sviatok masiek a zábavy postupne udomácňuje aj na Slovensku.

  • Minulý rok zaznamenala Allianz – SP deň pred „Dušičkami“ škody na preplnených cestách vo výške takmer pol milióna eur.
  • V zahraničí registruje Allianz množstvo tzv. Halloweenskych škôd, ktoré sú dôsledkom vandalizmu.

Sviatočným cestám pokoj nehrozí

Zhustená premávka, ktorá sprevádza dni pred „Dušičkami“ spolu s mokrými či zasneženými cestami znamená zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd. Allianz – Slovenská poisťovňa evidovala v minulom roku v stredu (31. 10. 2012), teda deň pred „Dušičkami“, 259 poistných udalostí z povinného či havarijného poistenia, pričom škody dosiahli výšku 460-tisíc eur. V porovnaní s priemerným októbrovým dňom (214 poistných udalostí vo výške takmer 300-tisíc eur) na cestách ide o značný nárast aj poistných udalostí a aj celkovej výšky škôd.

Oproti dňu pred „Dušičkami“ v roku 2011 škody narástli o takmer 200-tisíc eur a keďže v predchádzajúcich rokoch sa počet poistných udalostí na cestách v dňoch pred Sviatkom všetkých svätých neustále zvyšoval, je namieste v tieto dni zvýšiť na cestách opatrnosť a myslieť na riziká, ktoré sú príznačné práve pre toto obdobie. „Vodiči často podceňujú situáciu na cestách, čo pred „Dušičkami“ v kombinácii so snahou doraziť do cieľa čím skôr, spôsobuje množstvo nehôd,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP.

Šmykľavá vozovka a zlá viditeľnosť

Odborníci spoločnosti Allianz na bezpečnosť na cestách preto odporúčajú dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ktoré vodičom pomôžu doraziť bezpečne a bez zbytočných komplikácií:

  • Skontrolujte si stav svojich pneumatík. Ak cestujete do severnejších oblastí, kde je riziko sneženia vyššie, zimné pneumatiky sú nutnosť!
  • V situáciách zo zníženou viditeľnosťou využívajte diaľkové či hmlové svetlá. Nezabúdajte však, že môžu oproti idúce autá oslepiť a využívajte ich tak ohľaduplne.
  • Jazdite pomalšie ako obvykle a v prípade, že musíte prudko zabrzdiť, signalizujte to vodičom za vami.
  • Viac ako inokedy dodržujte bezpečnú vzdialenosť. Na mokrej a šmykľavej vozovke je brzdová dráha dlhšia.

Riziká Halloweenu

Halloween si na Slovensku získava obľubu najmä u mladých ľudí, ktorí sa v tento deň obliekajú do bláznivých či strašidelných masiek. Zvyk detí chodiť od dverí k dverám a v prípade, že nedostanú sladkú odmenu, pomstiť sa majiteľom domu neplechou, sa môže často skončiť aj skutočným vandalizmom. V zahraničí registruje Allianz množstvo Halloweenskych škôd, ako sú napríklad zničené poštové schránky, poškriabané autá stojace pred domom alebo sprejom označené steny rôznymi grafiti.

Allianz – Slovenská poisťovňa registruje v posledných troch rokoch nárast počtu aj výšky poistných udalostí na majetku, ktoré sa stali 31. októbra, teda v deň osláv Halloweenu. Minulý rok zaznamenala poisťovňa 70 takýchto poistných udalostí v celkovej výške 15-tisíc eur. „Či je tento nárast spôsobený Halloweenskymi oslavami nie je možné jednoznačne povedať, ale aj na Slovensku už registrujeme podobné škody. Minulý rok sme napríklad zaznamenali požiar, ktorý vznikol ako dôsledok zle umiestnenej sviečky vo vyrezávanej ozdobnej tekvici,“ hovorí Jozef Hrdý z Allianz – SP.

Zdroj: Allianz – SP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial