Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Zvýšenie marží spôsobilo pri zlate útek z pozícií

Minulý týždeň dal komoditám zabrať. Striebro stratilo 34% behom pár dní, čo je najprudší prepad za posledných 30 rokov. Zlato zatiaľ od svojho vrcholu oslabilo o 20 percent, čo sa počas uplynulej dekády prihodilo len dvakrát. Meď od februárových maxím odpísala tretinu hodnoty, pretože hedžové fondy prvýkrát po dvoch rokoch otočili pozície na pokles.

Dôvodov je niekoľko: riziková averzia, útek k hotovosti na pokrytie stratových pozícií inde, ekonomické spomalenie majúce na svedomí nižší dopyt po priemyselných kovoch a v neposlednom rade zvýšenie marží zo strany CME, najväčšej svetovej burzy s futures. K tomu všetkému sa na trhu hovorilo o veľkých predajoch čínskych investorov.

Od začiatku augusta indikovala vysoká volatilita na zlate zvýšenú neistotu ohľadom budúceho vývoja. Od tej doby a od 6. septembra, kedy zlato dosiahlo nové maximum 1921 dolárov, začali profesionálni investori redukovať pozície napriek tomu, že globálne akciové trhy otočili vývoj. Niekoľko 100 dolárových korekcií počas minulého mesiaca znepokojilo investorov, ktorí pozerali na zlato ako na jediný bezpečný prístav.

Útek zo zlata sa odohral minulý piatok, kedy bezprostredné zvýšenie marží na futures na zlato zo strany CME stačilo cenu pod 1700 dolárov, a zrýchlil v pondelok, kedy mohli na situáciu reagovať investori z ďalekého východu. Striebro rozšírilo pokles, ktorý utrpelo na začiatku mája a zlato dosiahlo, ale neprelomilo, 200 denný kĺzavý priemer. Koncom augusta sme argumentovali, že zvýšená volatilita a denné výkyvy pravdepodobne povedú k ďalšiemu navýšeniu v rozsahu 8200 až 9000 dolárov na kontrakt. V piatok bola marža na futures na zlato zvýšená na 8500 dolárov, čo znamená, že investori musia teraz na zlate za pozíciu zaplatiť 5,2% jej hodnoty.

Takáto výška zálohy je historicky relatívne vysoká a tak pokiaľ neuvidíme ďalšiu eskaláciu, malo by to pre túto chvíľu stačiť. Technicky sa zlato udržalo a od 200 denného kĺzavého priemeru na hodnote 1530 sa silne odrazilo, čo vrátilo trochu dôvery, ktorá sa počas prepadu ceny vytratila. Argumenty pre investície do zlata počas augusta ešte zosilneli, takže ako náhle nervozita odznie, zlato môže opäť žiariť.

A v čom spočívajú riziká? Počas dvoch predchádzajúcich korekcií v rokoch 2006 a 2008 trvalo zlatu dostať sa na predchádzajúce maximá 18 mesiacov, predaje investorov z ETF fondov boli zatiaľ veľmi obmedzené, čo predstavuje riziko, že investori stiahnu ešte ďalšie pozície. Posledné a najväčšie riziko predstavuje volatilita, ktorá musí klesnúť. Zvýšená volatilita predstavuje pre zlato ako bezpečný prístav najväčšie riziko.

Zdroj: Ole S. Hansen, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *