Banky

Úroky v bankách: Oplatí sa dlhšia viazanosť?

Banky Martin Kováčik 03.09.2009 | 00:00 1 Komentár

Garantované úložky v bankách nie sú veľmi zaujímavo zhodnocované. Kto však nechce s peniazmi riskovať v podielových fondoch, nemá veľa možností na výber. Snáď len položiť si otázku, či podľahnúť o niečo vyšším sadzbám pri dlhších viazanostiach.

L. Unčovský: Priveľa povinností môže viesť k ich obchádzaniu

Banky Ľuboslav Kačalka 21.08.2009 | 00:10 1 Komentár

Po zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve dostane finančný sektor ďalší zákon. Ako z názvu vyplýva, chrániť má spotrebiteľa na finančnom trhu. O tom, čo zákon prinesie bankám, hovoríme s výkonným riaditeľom Slovenskej bankovej asociácie Ladislavom Unčovským.

Vyplatí sa účet bez poplatkov?

Banky Martin Kováčik 07.08.2009 | 00:00 3 komentáre

Účet bez poplatkov už nie je len výsadou študentov či dôchodcov. Mesačný balík služieb zadarmo môže získať aj zarábajúci klient. Zväčša je to však podmienené tým, aby mal v banke viazaný určitý objem prostriedkov, ktoré by teoreticky mohol inde zhodnotiť lepšie.

Dokumentárny akreditív: Zodpovednosť za platbu preberá banka

Banky Ľuboslav Kačalka 24.07.2009 | 00:00 0 Komentárov

V období recesie sú problémy so splácaním faktúr oveľa výraznejšie, pri zahraničnom obchode nehovoriac. Riešením môže byť dokumentárny akreditív, kde zodpovednosť za platbu preberá banka.

Daniel Kollár: Úrokové sadzby na úveroch sú historicky veľmi nízke

Banky Ľuboslav Kačalka 03.07.2009 | 00:00 5 komentárov

ČSOB pôsobila ešte v roku 2007 ako pobočka zahraničnej banky. Začiatkom minulého roka sa osamostatnila a teraz si fúziou s Istrobankou upevňuje pozíciu trhovej štvorky s podielom na vkladoch a úveroch 10%. S predsedom predstavenstva ČSOB Danielom Kollárom hovoríme aj o tom, či menej hypoték spôsobila opatrnosť bánk alebo nižší záujem klientov.

Privátne bankovníctvo: Nadštandardné služby pre korunových milionárov

Banky Ľuboslav Kačalka 23.06.2009 | 10:30 4 komentáre

Čím dôležitejší klient, tým lepšiu starostlivosť potrebuje – toto pravidlo riadenia vzťahov so zákazníkom využívajú banky dôsledne. Pre svojich najbonitnejších zákazníkov vyčlenili najlepšie priestory, nadštandardný servis, a samozrejme potrebnú diskrétnosť.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Milan Laitl: Ja by som sa nebál použiť platobnú kartu ani v exotickej krajine

Banky Ľuboslav Kačalka 18.06.2009 | 00:10 5 komentárov

Karta alebo hotovosť? – túto otázku si pred vycestovaním kladie množstvo Slovákov. Proti kartám hovoria medializované prípady zneužitia. Obchodný manažér MasterCard Europe pre Slovensko Milan Laitl tvrdí, že karty sú pri dodržaní pokynov bezpečné a ak by sa predsa len niečo stalo, klient dostane svoje peniaze späť.

Úver ako pomoc proti kríze: Ktorý sa oplatí čerpať a aké sú riziká?

Banky Martin Kováčik 04.06.2009 | 00:10 2 komentáre

Jeden zo spôsobov ako sa vysporiadať s dôsledkami krízy je požičať si - presviedčajú o tom bankári. A aj keď sú pri poskytovaní hypotekárnych úverov opatrnejší, v prípade spotrebných úverov, kreditných kariet a povolených prečerpaní, hľadajú nové spôsoby ako osloviť klientov.

Aktuálne úrokové sadzby na vkladoch: Veľa kriku pre nič?

Banky Ľuboslav Kačalka 27.05.2009 | 00:00 0 Komentárov

Jeden z čitateľov sa podelil o netradičný zážitok s bankovým pracovníkom, ktorý mu povedal: „Máme nové úrokové sadzby, ale sú také nízke, že sa pobavíte, keď si ich vypočujete.“ Aj táto situácia potvrdzuje, že Slováci sú naučení na zaujímavé zhodnocovanie korunových vkladov a nižšie eurosadzby ich veľmi netešia. Nedávne zníženie úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky sa prejavilo v ďalšom znížení úročenia termínovaných vkladov.

P. Mozola: Štruktúrované úvery sú z pohľadu banky bezpečnejšie

Banky Ľuboslav Kačalka 14.05.2009 | 00:00 0 Komentárov

Podnikatelia sa dnes dostanú ťažšie k úverom ako v minulosti. Dôvodom sú väčšie obavy bánk. So šéfom korporátneho bankovníctva HSBC Bank Patrikom Mozolom hovoríme o tom, ako banky posudzujú klienta pri žiadosti o úver, prečo neradi predávajú založené budovy a že vládne záruky neznamenajú automaticky schválený úver.