Banky

Redakčný komentár: Banková daň je našťastie nereálna

Banky Ľuboslav Kačalka 14.10.2010 | 00:00 0 Komentárov

Návrh strany SMER – SD na bankovú daň šokuje svojou "logikou": nemecké a francúzske banky spôsobili krízu, tak zdaňme slovenské. Na druhej strane sa dá konanie opozície pochopiť, politický marketing cielia na sociálne skupiny, ktoré rady počúvajú, že dane by mali platiť tí bohatí. Navyše, SMER si môže dovoliť navrhnúť takýto nezmysel, lebo vie, že v parlamente neprejde.

Pôžička bez poplatkov: Výhoda alebo nôž na krku?

Banky Miroslav Bezděk 07.10.2010 | 00:00 1 Komentár

Pôžička je vážny záväzok a preto je nevyhnutné správať sa pri výbere poskytovateľa veľmi zodpovedne. Spravidla platí, že ak niekto ponúka pôžičku ihneď alebo bez poplatkov, určite v tom bude háčik. A na ten by si každý mal dať veľký pozor, pretože z háčika sa ľahko vykľuje veľký hák a dokonca knokaut.

Banková ombudsmanka najčastejšie pomáha klientom s úvermi

Banky Ľuboslav Kačalka 06.10.2010 | 02:01 3 komentáre

Počas trojročného pôsobenia zaznamenal inštitút bankového ombudsmana viac ako 2500 otázok nespokojných klientov. Len tretina podala aj oficiálny podnet, ostatným stačila osobná či telefonická rada. Ombudsmanka Eva Černá hovorí, že 80% spotrebiteľov bolo s riešením spokojných.

Spotrebiteľské úvery: Register veriteľov sa pomaly rozrastá, úžerníci sa mu vyhýbajú

Ak sa pozrieme na to, čo priniesol nový zákon o spotrebiteľských úveroch a iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, môžeme konštatovať, že jeho dopad na finančný trh je skôr negatívny. V konečnom dôsledku došlo k zhoršeniu celého finančného prostredia. Opäť sa raz potvrdilo pravidlo, že ak by štát nič nerobil, ekonomika finančných spoločností by fungovala lepšie a ich klienti by na tom len a len získali.

Vládne návrhy: Hypotéky pre mladých budú spravodlivejšie. Odloženie splátky nemusí byť výhodou

Banky Ľuboslav Kačalka 10.09.2010 | 00:00 4 komentáre

Ak manželia zarábajú zhodne po 900 eur, získajú štátnu bonifikáciu hypotekárneho úveru. Pokiaľ manžel zarába 1800 eur a jeho žena je na rodičovskej dovolenke, podmienku nespĺňajú a to aj napriek tomu, že spoločný príjem rodín je rovnaký. Vláda to chce zmeniť. Zároveň navrhuje pre mladých nižšiu splátku hypotéky dva roky po narodení dieťaťa.

Študentský úver či účet môžu stáť menej ako štandardné produkty

Banky Tomáš Gavenda 25.08.2010 | 00:00 0 Komentárov

Blíži sa začiatok nového akademického roka a množstvo študentov rieši, ako si zabezpečiť nové či pokračujúce štúdium na vysokej škole. Mnohým pomôže rodina, iní si dokážu popri štúdiu zarobiť dostatok finančných prostriedkov. Tí ďalší sú však často, ak chcú napredovať v štúdiu, odkázaní na čerpanie bankového úveru.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Úvery pre mladých: hypotéky získajú aj jednotlivci, mladomanželské pôžičky len páry

Banky Tomáš Gavenda 01.07.2010 | 00:00 7 komentárov

Mladí ľudia, ktorí už čerpajú dotované hypotéky, môžu požiadať aj o mladomanželské pôžičky. Kým pri úveroch na bývanie musia podmienku príjmu spĺňať obaja samostatne, v prípade mladomanželskej pôžičky sa berie do úvahy spoločný príjem. Ponúkame porovnanie mladomanželských pôžičiek a hypoték pre mladých.

Útoky na bankomaty: Čím hrubšie lano, tým väčší úspech?

Banky Peter Furmaník st. 11.06.2010 | 00:00 0 Komentárov

Aj keď klasických lúpežných prepadnutí, ktorých aktérmi sú ozbrojení a zväčša aj maskovaní páchatelia, je v našich bankách ako húb po daždi, v poslednom čase im začínajú úspešne konkurovať fyzické útoky na bankomaty. Poväčšine sa dejú podľa rovnakého scenára, pričom hlavným "pracovným nástrojom" nie je pištoľ ani jej atrapa, ale oceľové lano. Hoci niekedy v pozadí bankomatov strieka aj krv...

Nízke úroky na vkladoch: mBank vyložila karty, na ťahu sú AXA a Raiffeisen

Banky Ľuboslav Kačalka 10.06.2010 | 01:30 5 komentárov

Internetovej mBank sa znižovanie úrokových sadzieb na sporiacich účtoch neoplatilo. Po dvoch mesiacoch ich zvyšuje a opäť sa stáva lídrom v úročení neviazaných peňazí. Paradoxne mBank zhodnocuje eurá na Slovensku výhodnejšie ako koruny v Česku. Výšku sadzieb v SR zrejme ovplyvní príchod internetových bánk AXA a Raiffeisen.

Bankové lúpeže: Realita dňa, no banky o nich radšej nehovoria

Banky Peter Furmaník st. 02.06.2010 | 00:00 1 Komentár

Lúpežné prepadnutia v našich bankách sa stali realitou všedného dňa. Už ich berieme ako bežnú súčasť večerných televíznych správ. Ich história siaha do obdobia tzv. Divokého západu romanticky vykresleného vo westernovkách, kedy sa v Spojených štátoch rozmohli klasické bankové lúpeže a prepady poštových vozňov plných peňazí. Na bankových lúpežiach sa neskôr zúčastňovali aj revolucionári a známi politici.