Banky

P. Mozola: Štruktúrované úvery sú z pohľadu banky bezpečnejšie

Banky Ľuboslav Kačalka 14.05.2009 | 00:00 0 Komentárov

Podnikatelia sa dnes dostanú ťažšie k úverom ako v minulosti. Dôvodom sú väčšie obavy bánk. So šéfom korporátneho bankovníctva HSBC Bank Patrikom Mozolom hovoríme o tom, ako banky posudzujú klienta pri žiadosti o úver, prečo neradi predávajú založené budovy a že vládne záruky neznamenajú automaticky schválený úver.

Správa bankového ombudsmana: Slováci sa nevyznajú vo finančných produktoch

Banky Ľuboslav Kačalka 06.05.2009 | 00:10 4 komentáre

Od septembra 2007 dohliada na spory klientov s bankami „bankový ombudsman“. Inštitút zriadila Slovenská banková asociácia. V správe o činnosti ombudsmana za minulý rok sa môžeme dočítať aj to, že klienti nečítajú zmluvy a vo finančných produktoch sa veľmi nevyznajú.

Kam uložiť hotovosť? Aké úroky banky ponúkajú?

Banky Ľuboslav Kačalka 30.03.2009 | 01:30 4 komentáre

Medzibankové sadzby klesajú a nižšia cena peňazí sa prejavuje na nižšom zhodnotení vkladov v bankách. Kým koncom roka nebol problém získať na termínovanom vklade s ročnou viazanosťou zhodnotenie 4-5%, dnes je to podstatne menej.

Nebankové úvery: žiadatelia chcú predovšetkým rýchlosť

Banky Peter Furmaník st. 16.03.2009 | 00:00 7 komentárov

Spoločnosti, ktoré poskytujú pôžičky a úvery nebankového typu, vo svojich reklamných ponukách často vsádzajú na heslo: pôžička pre každého. Ďalšie dva základné piliere ich reklamných ponúk sú definované ako rýchlosť a "málo papierovania, no pritom jasné pravidlá". Koľko však klient za takéto "výhody" zaplatí?

Ján Tóth: Ekonomická negramotnosť uľahčuje víťaziť populistickým politikom

Banky Ľuboslav Kačalka 11.03.2009 | 00:00 52 komentárov

Slabá finančná gramotnosť podľa neho prináša riziko pre osobné financie Slovákov. Predseda Klubu ekonomických analytikov a hlavný ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth hovorí aj o tom, že bankoví analytici urobili pre Slovensko viac ako inštitúcie platené z verejných zdrojov.

E-platby: najrýchlejší spôsob úhrady na internete

Sporopay, Uniplatba, Tatrapay, VUB e platby a ďalšie - rôzne mená pre ten istý produkt. Jeho cieľom je zjednodušiť kúpu tovaru v internetových obchodoch. Napríklad poistenie tak vzniká už v okamihu, keď klient zadá platbu.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Spor o mince: podľa bánk pomôže novela hypermarketom a herniam

Banky Ľuboslav Kačalka 10.02.2009 | 00:00 0 Komentárov

Vláda tvrdí, že banky nepotrebujú poplatky za vklad mincí. Tie sa bránia, že spracovaný cent ich stojí asi 2 centy. Navrhovaný zákon, ktorý poplatky zakáže, považujú bankári za neprípustný zásah.

Konsolidačná banka: Slovensko môže inšpirovať EÚ aj USA

Banky Peter Apolen 06.02.2009 | 02:00 3 komentáre

Európa a USA by sa mohli od Slovenska učiť. Plánujú urobiť krok, ktorý Slovensko urobilo pred približne desiatimi rokmi. Ide o vytvorenie inštitúcie, ktorá má od komerčných bánk dostať zlé úvery. Preto sa jej neoficiálne hovorí „bad bank“.

Záruky na podnikateľské úvery: vlk sýty a koza celá

Banky Peter Apolen 29.01.2009 | 00:00 1 Komentár

Vláda začala bojovať s finančnou krízou. Svojským spôsobom. Zaviazala sa, že bude podporovať malé a stredné firmy, ktoré by sa mohli v dôsledku krízy dostať do problémov. V skutočnosti je ale podpora len drobným zlepšením oproti predchádzajúcemu stavu. Štát zvýšil garanciu na úvery pre tieto firmy z 50 na 55 percent.

Bezpečnosť uložených peňazí ovplyvňuje aj internetový prehliadač

Banky Peter Furmaník st. 04.12.2008 | 00:00 1 Komentár

O bezpečnosti internetbankingu sa najmä v súvislosti s rozmáhajúcimi sa podvodnými praktikami typu phishing, pharming a mnohými inými hovorí na rôznych fórach. S istou dávkou nadsázky by sa dalo povedať, že zavše o nej vášnivo diskutujú bankári i odborníci na informačné technológie, ženy v domácnosti i chlapi v krčme... A s blížiacim sa prechodom na euro akoby tých diskusií bolo ešte viac.