Banky

Úverový register: Banky si vymieňajú informácie o dlžníkoch

Banky Ľuboslav Kačalka 01.10.2009 | 00:10 36 komentárov

Využívate možnosť ísť na svojom účte v banke do mínusu? Omeškali ste sa so splátkou za nákup kreditnou kartou? Alebo ste pre finančné problémy prestali splácať úver? Ak áno, vaše meno je zaznamenané v úverovom registri.

MasterCard: Snažíme sa, aby v úverových registroch neevidovali maximálny kreditný limit

Banky Ľuboslav Kačalka 01.10.2009 | 00:00 3 komentáre

Kreditná karta poskytuje klientovi finančnú rezervu i možnosť krátkodobej bezúročnej pôžičky. Ak však klient peniaze nečerpá, v úverovom registri je vnímaný akoby si čerpal celý povolený limit. A to je problém pri žiadostiach o ďalšie úvery.

PayPass: Výhody, aj riziko pre rodinný rozpočet

Banky Ľuboslav Kačalka 30.09.2009 | 08:15 2 komentáre

Platba jednoduchým priložením hodiniek znie zaujímavo. Volksbank, ktorá ako jediná na Slovensku ponúka túto možnosť, tvrdí že deti sa takto naučia pracovať s peniazmi. Na druhej strane však platba zvádza míňať viac – a to až o 20-30% ako pri hotovosti.

Bankový ombudsman má dva roky, už čoskoro dostane konkurenciu

Banky Ľuboslav Kačalka 24.09.2009 | 00:10 2 komentáre

Už dva roky sa môžu nespokojní klienti bánk obracať na špecializovaného ombudsmana zriadeného Slovenskou bankovou asociáciou. Ministerstvu financií však samoregulačný orgán bánk nestačí, navrhuje zriadiť štátneho finančného ombudsmana.

Finančná diagnostika Tatra banky: Trochu spoločenskej zodpovednosti a trochu marketingu

Banky Martin Kováčik 18.09.2009 | 00:00 8 komentárov

Nič nepredáva finančné produkty lepšie ako „poradenstvo“. Podobná myšlienka zrejme stála aj za vznikom finančnej diagnostiky v Tatra banke. Na druhej strane však banke nemožno uprieť edukatívny rozmer projektu.

Internet banking: Väčšiemu pohodliu klientov bráni strach

Banky Martin Kováčik 11.09.2009 | 00:00 0 Komentárov

Elektronické bankovníctvo využíva podľa Eurostatu necelá tretia obyvateľov Európskej únie. Najaktívnejší sú v tomto smere Škandinávci, presne naopak je to na juhu Európy. Využívanie internet bankingu ovplyvňuje okrem internetovej gramotnosti aj strach klientov.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Úroky v bankách: Oplatí sa dlhšia viazanosť?

Banky Martin Kováčik 03.09.2009 | 00:00 1 Komentár

Garantované úložky v bankách nie sú veľmi zaujímavo zhodnocované. Kto však nechce s peniazmi riskovať v podielových fondoch, nemá veľa možností na výber. Snáď len položiť si otázku, či podľahnúť o niečo vyšším sadzbám pri dlhších viazanostiach.

L. Unčovský: Priveľa povinností môže viesť k ich obchádzaniu

Banky Ľuboslav Kačalka 21.08.2009 | 00:10 1 Komentár

Po zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve dostane finančný sektor ďalší zákon. Ako z názvu vyplýva, chrániť má spotrebiteľa na finančnom trhu. O tom, čo zákon prinesie bankám, hovoríme s výkonným riaditeľom Slovenskej bankovej asociácie Ladislavom Unčovským.

Vyplatí sa účet bez poplatkov?

Banky Martin Kováčik 07.08.2009 | 00:00 3 komentáre

Účet bez poplatkov už nie je len výsadou študentov či dôchodcov. Mesačný balík služieb zadarmo môže získať aj zarábajúci klient. Zväčša je to však podmienené tým, aby mal v banke viazaný určitý objem prostriedkov, ktoré by teoreticky mohol inde zhodnotiť lepšie.

Dokumentárny akreditív: Zodpovednosť za platbu preberá banka

Banky Ľuboslav Kačalka 24.07.2009 | 00:00 0 Komentárov

V období recesie sú problémy so splácaním faktúr oveľa výraznejšie, pri zahraničnom obchode nehovoriac. Riešením môže byť dokumentárny akreditív, kde zodpovednosť za platbu preberá banka.