Banky

Bankový ombudsman má dva roky, už čoskoro dostane konkurenciu

Banky Ľuboslav Kačalka 24.09.2009 | 00:10 2 komentáre

Už dva roky sa môžu nespokojní klienti bánk obracať na špecializovaného ombudsmana zriadeného Slovenskou bankovou asociáciou. Ministerstvu financií však samoregulačný orgán bánk nestačí, navrhuje zriadiť štátneho finančného ombudsmana.

Finančná diagnostika Tatra banky: Trochu spoločenskej zodpovednosti a trochu marketingu

Banky Martin Kováčik 18.09.2009 | 00:00 8 komentárov

Nič nepredáva finančné produkty lepšie ako „poradenstvo“. Podobná myšlienka zrejme stála aj za vznikom finančnej diagnostiky v Tatra banke. Na druhej strane však banke nemožno uprieť edukatívny rozmer projektu.

Internet banking: Väčšiemu pohodliu klientov bráni strach

Banky Martin Kováčik 11.09.2009 | 00:00 0 Komentárov

Elektronické bankovníctvo využíva podľa Eurostatu necelá tretia obyvateľov Európskej únie. Najaktívnejší sú v tomto smere Škandinávci, presne naopak je to na juhu Európy. Využívanie internet bankingu ovplyvňuje okrem internetovej gramotnosti aj strach klientov.

Úroky v bankách: Oplatí sa dlhšia viazanosť?

Banky Martin Kováčik 03.09.2009 | 00:00 1 Komentár

Garantované úložky v bankách nie sú veľmi zaujímavo zhodnocované. Kto však nechce s peniazmi riskovať v podielových fondoch, nemá veľa možností na výber. Snáď len položiť si otázku, či podľahnúť o niečo vyšším sadzbám pri dlhších viazanostiach.

L. Unčovský: Priveľa povinností môže viesť k ich obchádzaniu

Banky Ľuboslav Kačalka 21.08.2009 | 00:10 1 Komentár

Po zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve dostane finančný sektor ďalší zákon. Ako z názvu vyplýva, chrániť má spotrebiteľa na finančnom trhu. O tom, čo zákon prinesie bankám, hovoríme s výkonným riaditeľom Slovenskej bankovej asociácie Ladislavom Unčovským.

Vyplatí sa účet bez poplatkov?

Banky Martin Kováčik 07.08.2009 | 00:00 3 komentáre

Účet bez poplatkov už nie je len výsadou študentov či dôchodcov. Mesačný balík služieb zadarmo môže získať aj zarábajúci klient. Zväčša je to však podmienené tým, aby mal v banke viazaný určitý objem prostriedkov, ktoré by teoreticky mohol inde zhodnotiť lepšie.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Dokumentárny akreditív: Zodpovednosť za platbu preberá banka

Banky Ľuboslav Kačalka 24.07.2009 | 00:00 0 Komentárov

V období recesie sú problémy so splácaním faktúr oveľa výraznejšie, pri zahraničnom obchode nehovoriac. Riešením môže byť dokumentárny akreditív, kde zodpovednosť za platbu preberá banka.

Daniel Kollár: Úrokové sadzby na úveroch sú historicky veľmi nízke

Banky Ľuboslav Kačalka 03.07.2009 | 00:00 5 komentárov

ČSOB pôsobila ešte v roku 2007 ako pobočka zahraničnej banky. Začiatkom minulého roka sa osamostatnila a teraz si fúziou s Istrobankou upevňuje pozíciu trhovej štvorky s podielom na vkladoch a úveroch 10%. S predsedom predstavenstva ČSOB Danielom Kollárom hovoríme aj o tom, či menej hypoték spôsobila opatrnosť bánk alebo nižší záujem klientov.

Privátne bankovníctvo: Nadštandardné služby pre korunových milionárov

Banky Ľuboslav Kačalka 23.06.2009 | 10:30 4 komentáre

Čím dôležitejší klient, tým lepšiu starostlivosť potrebuje – toto pravidlo riadenia vzťahov so zákazníkom využívajú banky dôsledne. Pre svojich najbonitnejších zákazníkov vyčlenili najlepšie priestory, nadštandardný servis, a samozrejme potrebnú diskrétnosť.

Milan Laitl: Ja by som sa nebál použiť platobnú kartu ani v exotickej krajine

Banky Ľuboslav Kačalka 18.06.2009 | 00:10 5 komentárov

Karta alebo hotovosť? – túto otázku si pred vycestovaním kladie množstvo Slovákov. Proti kartám hovoria medializované prípady zneužitia. Obchodný manažér MasterCard Europe pre Slovensko Milan Laitl tvrdí, že karty sú pri dodržaní pokynov bezpečné a ak by sa predsa len niečo stalo, klient dostane svoje peniaze späť.