Bývanie

Ministerstvo financií preškrtá podporu bývania

Bývanie Peter Apolen 16.03.2011 | 00:00 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR si myslí, že vláda podporuje bývanie neefektívne. Niektoré nástroje sa podľa neho míňajú cieľa, teda podpory bývania a pri niektorých sa na podpore priživujú poskytovatelia finančných služieb. „Potreba znižovania úrokov je jasná,“ vyčíta bankám jednu z dôležitých výhrad minister financií Ivan Mikloš. Slovenské hypotéky sú totiž medzi krajinami z eurozóny s podobným trhom najdrahšie.

Trh s bývaním ožíva, zhodujú sa banky aj realitky

Vlaňajšie údaje o počte úverov na bývanie a predaných nehnuteľnostiach sú takmer totožné s predkrízovým rokom 2008. Oživenie na trhu však automaticky neznamená, že ceny všetkých nehnuteľností budú rásť. Kým reality s adekvátnymi cenami sa predajú pomerne rýchlo, majitelia predražených bytov svoju stratégiu skôr či neskôr budú musieť prehodnotiť.

Susedské záhrady: O náklady na bazén sa podelíte so susedmi

Bývanie Mona Gáliková 13.01.2011 | 00:00 0 Komentárov

Prieskumy spotrebiteľského správania hovoria o tom, že ľudia chcú vlastniť dom. Dom s trávnikom, kde sa deti môžu hrať, možno s bazénom, besiedkou alebo záhradným grilom. Ale pozemky nie sú zadarmo a keď chcete mať vo vlastnej záhrade takéto vybavenie, musíte si priplatiť. Alternatívou môžu byť susedské záhrady.

Čínska realitná bublina čoskoro praskne

Bývanie Martin Baláž 05.01.2011 | 00:00 0 Komentárov

O Číne sa zvykne hovoriť ako o ekonomike budúcnosti. Práve vďaka nej sa podarilo svetovú ekonomiku dostať z recesie a priviesť exportne orientované krajiny ako je Nemecko k opätovnému rastu. Čína však v súčasnosti čelí mnohým rizikám a situácia na jej realitnom trhu začína čoraz viac pripomínať Japonsko z 80. rokov, tesne pred kolapsom veľkej realitnej bubliny.

SLOVSEFF: Ceny energetickej efektívnosti získali obytné domy v Banskej Bystrici, Žiline a Spišskej Novej Vsi

Úspora energie na vykurovanie 56% alebo návratnosť investície do zatepľovania už po piatich rokoch – takto vyzerajú najúspešnejšie energetické projekty financované z úverovej linky SLOVSEFF. Peniaze poskytla Európska banka pre obnovu a rozvoj a ich distribúciu domácnostiam či priemyselným podnikom zabezpečujú komerčné banky. Atraktívnosť dodávajú programu nenávratné stimulačné platby až do 15% objemu úveru.

Ceny realít už zrejme neklesnú, bublina však nehrozí

Bývanie Ľuboslav Kačalka 04.11.2010 | 00:00 1 Komentár

Podľa štatistiky NBS rástli ceny nehnuteľností v treťom štvrťroku medzikvartálne o 0,84%, najviac sa zhodnotili ceny dvojizbových bytov (1,75%) a rodinných domov (2,62%). Najvyššiu dynamiku zaznamenali Košický (3,29%) a Trnavský (1,42%) kraj. V oboch prípadoch však ide o regióny, kde sa pred troma mesiacmi ceny znížili. O rastovom trende preto rozhodne nemožno hovoriť.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Neplytváme časom pri kúpe bytu?

Bývanie Martin Kilársky 14.10.2010 | 00:10 0 Komentárov

Čas je komodita, ktorá nám dnes chýba asi najviac. Keď si človek uvedomí, ako málo ho priemernému pracujúcemu ostáva, tak pri predstave jeho trávenia prehliadkami bytov, určite nevyskakuje od nadšenia. To samozrejme neplatí o bytových turistoch bez skutočného úmyslu kupovať. Keď si však byt kúpiť chceme, neostáva nám nič iné, len chodiť a obetovať svoj voľný čas budúcemu bývaniu.

NBS: Úvery na bývanie rástli najmä vďaka refinancovaniu

Nové úvery na bývanie pribúdali v máji a júni rekordným tempom, podľa NBS sa však na celkovom objeme úverov výrazne neprejavili. Znamená to, že klienti predovšetkým refinancovali staršie pôžičky. Aj napriek poklesu patria úrokové sadzby na úveroch na Slovensku medzi najvyššie v rámci eurozóny, keď klesali miernejšie ako v ostatných krajinách.

Hypotéky: Aké fixácie preferujú Európania?

Štáty Európskej únie sú na jednej strane v mnohom blízke a ich hypotekárne trhy sú dosť podobné. Napriek tomu môžeme v jednotlivých krajinách pozorovať značné rozdiely prameniace z odlišnej skúsenosti, mentality, či aktuálnej situácie. Už pri porovnaní správania sa českých a slovenských klientov nájdeme výrazné odlišnosti. Aké sadzby a fixácie preferujú klienti v Európe?

Slováci sa úverov neboja, najmä ak ide o bývanie

Bývanie Tomáš Gavenda 02.09.2010 | 00:00 0 Komentárov

Každý z nás má rád svoje bývanie. Preto neváhame do jeho zveľaďovania vložiť aj požičané peniaze. Podľa prieskumu Poštovej banky a agentúry GfK si takmer tretina respondentov v roku 2009 a v prvom polroku 2010 na rekonštrukciu svojho bývania požičala. Avšak viac ako 40% respondentov použilo výlučne vlastné zdroje.