Bývanie

Obnova bytového domu podľa projektu nie je vždy cenovo najvýhodnejšia

Bývanie Miroslav Buriánek 13.07.2011 | 00:00 1 Komentár

Investovanie do obnovy bytového domu prináša rad problémov - všetko sa začína projektom, pri ktorom sa projektant snaží uplatniť vyššie ceny, od nich sa odvádza jeho odmena. Otvorenou otázkou je aj to, či je lepšia rekonštrukcia postupná alebo “všetko naraz”. Prvý variant je výhodnejší pre skupiny vlastníkov bytov, ktoré tvoria dôchodcovia alebo sociálne slabšie rodiny vrátane rodín s malými deťmi.

Dostupnosť bývania sa dostala na maximum

Bývanie Boris Fojtík 21.06.2011 | 14:00 4 komentáre

Dostupnosť bývania v SR sa od roku 2002 dostala na nové maximum. Po razantnom zvýšení dostupnosti v 4. kvartáli 2010, zapríčinenom najmä poklesom úrokových sadzieb, sa index dostupnosti opäť vďaka klesajúcim sadzbám dostal ešte vyššie. Súčasná hodnota indexu za celú SR je 90.7 bodu.

IFP zverejnil argumenty za zrušenie podpory stavebného sporenia

Ministerstvom financií navrhované obmedzenie podpory stavebného sporenia nemusí byť konečné. Inštitút finančnej politiky pri MF tvrdí, že optimálnym riešením je podporu stavebného sporenia úplne zrušiť. Akékoľvek iné alternatívy, vrátane aktuálne navrhovaných zmien, sú „horším scenárom“.

Reality: Ceny nehnuteľností zatiaľ nenabrali smer, v Bratislave mierne klesali, v regiónoch rástli

V prípade cien nehnuteľností stále nemožno hovoriť o trende rastu či poklesu. Celoslovenský priemer sa síce v prvom štvrťroku medzikvartálne znížil o 0,5%, ale s výnimkou Bratislavy a Trnavy rástli ceny vo všetkých krajoch. Ceny nehnuteľností začali klesať na začiatku roka 2009 a tento trend sa zastavil v polovici minulého roka – odvtedy nenabrali jednoznačný smer.

NBS: Problémom môžu byť krátkodobé fixácie pri hypotékach

Podľa NBS sa bankám vlani darilo, ziskovosť celého sektora sa zdvojnásobila, keď rástli najmä príjmy z retailových operácií. Priveľmi dravý boj o zákazníka sa však môže obrátiť proti samotným finančným inštitúciám. Dnes získa klient najlacnejšiu hypotéku pri najkratšej fixácií na jeden rok. Vytriezvenie z výhodného úveru však príde už po roku a novú – vyššiu splátku nemusí dlžník zvládnuť.

Ministerstvo financií preškrtá podporu bývania

Bývanie Peter Apolen 16.03.2011 | 00:00 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR si myslí, že vláda podporuje bývanie neefektívne. Niektoré nástroje sa podľa neho míňajú cieľa, teda podpory bývania a pri niektorých sa na podpore priživujú poskytovatelia finančných služieb. „Potreba znižovania úrokov je jasná,“ vyčíta bankám jednu z dôležitých výhrad minister financií Ivan Mikloš. Slovenské hypotéky sú totiž medzi krajinami z eurozóny s podobným trhom najdrahšie.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • leroy komentoval Nastane od júla na Slovensku úverový armagedon?

  PÔŽIČKA MEDZI VÁŽNYMI JEDNOTLIVCIMI DO 72 HODÍN Príležitosť pre vážnych ľudí Ahoj pane, pani Potrebovali ste peňažnú pôžičku medzi jednotlivcami čelia finančným ťažkostiam, aby dokázali prekonať patovú situáciu finančné provokácie zo strany bánk, seriózne a ...

 • MR WILLIAM ROGERS komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  ŽIADOSŤ O NEDÁVATEĽNÉ ÚVERY 2%. Sme registrovaní súkromní veritelia, sme 100% legitímni a čestní. Poskytujeme pôžičky s veľmi nízkou úrokovou sadzbou 2% pre viac informácií alebo požiadavku Kontaktujte nás ešte dnes e-mailom {suntrustfinancialhome@gmail.com} ALEBO čo je ...

 • Štefan Bestvina komentoval Ministerstvo financií ustúpilo od zámeru zvýhodniť dlhodobé investičné sporenie

  Čo keby ste tie články trochu radili a podobné články z doby kamennej hodili do nejakého archívu?

 • theresa oliver komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Som Theresa Oliver menom. ale žijem v USA, Pred niekoľkými mesiacmi som bol finančne napätý a kvôli svojej zúfalstve ma niekoľko podvodníkov online podviedlo. a kvôli mojej profesii, keď som slobodná matka, s dvoma deťmi a celý svet vyzeral, akoby viselo na mne, a sťažujem sa a ...

 • Mr Desmond Lee komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Hľadáte legitímnu pôžičku? Unavený hľadaním pôžičiek a Hypotéky? Boli ste odmietnutí svojimi bankami? tiež ste boli scammed raz? Potom je vaša finančná trauma skončená my Ponuka ÚVERY od 1 500,00 dolárov Min. do 300 000 000,00 dolárov Max.at 2% úroková sadzba. Sme ...

Trh s bývaním ožíva, zhodujú sa banky aj realitky

Vlaňajšie údaje o počte úverov na bývanie a predaných nehnuteľnostiach sú takmer totožné s predkrízovým rokom 2008. Oživenie na trhu však automaticky neznamená, že ceny všetkých nehnuteľností budú rásť. Kým reality s adekvátnymi cenami sa predajú pomerne rýchlo, majitelia predražených bytov svoju stratégiu skôr či neskôr budú musieť prehodnotiť.

Susedské záhrady: O náklady na bazén sa podelíte so susedmi

Bývanie Mona Gáliková 13.01.2011 | 00:00 0 Komentárov

Prieskumy spotrebiteľského správania hovoria o tom, že ľudia chcú vlastniť dom. Dom s trávnikom, kde sa deti môžu hrať, možno s bazénom, besiedkou alebo záhradným grilom. Ale pozemky nie sú zadarmo a keď chcete mať vo vlastnej záhrade takéto vybavenie, musíte si priplatiť. Alternatívou môžu byť susedské záhrady.

Čínska realitná bublina čoskoro praskne

Bývanie Martin Baláž 05.01.2011 | 00:00 0 Komentárov

O Číne sa zvykne hovoriť ako o ekonomike budúcnosti. Práve vďaka nej sa podarilo svetovú ekonomiku dostať z recesie a priviesť exportne orientované krajiny ako je Nemecko k opätovnému rastu. Čína však v súčasnosti čelí mnohým rizikám a situácia na jej realitnom trhu začína čoraz viac pripomínať Japonsko z 80. rokov, tesne pred kolapsom veľkej realitnej bubliny.

SLOVSEFF: Ceny energetickej efektívnosti získali obytné domy v Banskej Bystrici, Žiline a Spišskej Novej Vsi

Úspora energie na vykurovanie 56% alebo návratnosť investície do zatepľovania už po piatich rokoch – takto vyzerajú najúspešnejšie energetické projekty financované z úverovej linky SLOVSEFF. Peniaze poskytla Európska banka pre obnovu a rozvoj a ich distribúciu domácnostiam či priemyselným podnikom zabezpečujú komerčné banky. Atraktívnosť dodávajú programu nenávratné stimulačné platby až do 15% objemu úveru.