Bývanie

Ako a od koho si uplatňovať škody po povodniach?

Aj nepoistení majú nárok na náhradu škody v dôsledku povodne. Ale iba v prípade, že si niekto zanedbal svoje povinnosti, napríklad neudržiavaním hrádze alebo nevyčistením kanála. Prinášame odpovede na otázky týkajúce sa uplatnenia škôd po nedávnych záplavách.

Ceny niektorých nehnuteľností podľa štatistík rastú, realita môže byť iná

Bývanie Ľuboslav Kačalka 06.05.2010 | 00:00 1 Komentár

Priemerná cena nehnuteľností sa medzikvartálne znížila o 0,38%, podrobnejší pohľad na jednotlivé segmenty naznačuje zastavenie cenového poklesu. Až v štyroch krajoch si dokonca predávajúci pýtali v priemere viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Rast zachytený štatistikou však nemusí znamenať, že byty už nebudú lacnejšie.

SLOVSEFF: Bytové domy si môžu výhodne požičať na zateplenie

Bytového domy, priemyselné firmy i spoločnosti zamerané obnoviteľné zdroje energie si môžu výhodne požičať až 2,5 milióna eur. Úverovú linku od Európskej banky pre obnovu a rozvoj distribuujú štyri komerčné banky. Atraktívnosť dodávajú programu nenávratné stimulačné platby až do 15% objemu úveru.

Ceny nehnuteľností naďalej klesajú, obrat príde možno na jeseň

Ceny nehnuteľností klesajú od leta 2008, výnimkou je Košický kraj, kde nastal v poslednom kvartáli 2009 obrat. Cenový progres je dôležitý aj pri poskytovaní hypoték. Banky začnú vo väčšom množstve poskytovať úvery na 100% hodnoty nehnuteľnosti, až keď si budú isté, že ceny domov a bytov budú rásť.

Hypotéky do 40%: Klienti si požičajú drahšie

Ak prejde návrh Európskej komisie, aby sa bežné hypotéky poskytovali do 40% hodnoty nehnuteľnosti, úvery na bývanie sa stanú drahšie a menej dostupné. EK chce zabrániť, aby sa zopakovalo prasknutie realitnej bubliny. Trhu to však nemusí pomôcť.

V. Blahová: Cenu luxusnej nehnuteľnosti určuje predovšetkým lokalita

Vinníka za nafúknutie realitnej bubliny sa neoplatí hľadať, taká bola situácia na trhu, tvrdí Managing Partner realitnej spoločnosti Corpia Sotheby´s International Realty Veronika Blahová. Ako hovorí v rozhovore pre Investujeme.sk, ceny luxusných nehnuteľností sa medziročne prepadli o tretinu.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Ceny energií pre domácnosti: Ekonomické výpočty často nahrádza politický tlak

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) informoval o možných scenároch ďalšieho vývoja cien energií pre slovenské domácnosti, pričom nevylúčil možný pokles cien plynu a elektrickej energie. Zároveň však upozornil, že domácnosti by mali v budúcom roku rátať s mierne vyšším vodným a stočným.

Pokles cien nehnuteľností: špekulácie, vyčkávanie, premrštené predstavy

Slovenský realitný trh zažil v poslednom období viaceré zlomy a premeny. Po realitnom boome a často "nekresťanskom" zvyšovaní cien nehnuteľností nastala stagnácia a nasledoval pomerne prudký pád. Štatistiky sú neúprosné: ceny dosiahli svoj vrchol v druhom kvartáli roka 2008 a odvtedy sústavne klesajú. Niektorých predávajúcich to však nezaujíma a chcú ešte aj dnes predať "ako za starých čias".

Zatepľovanie obytných domov: Dotácie, šetrenie a politika

Globálna finančná kríza a osobitne energetická kríza zo začiatku roka spôsobená zastavením, resp. obmedzením dodávok ruského plynu do viacerých európskych krajín výrazne zvýšila záujem verejnosti o zatepľovanie domov, najmä panelákov. Aj keď vláda SR rozhodla o navýšení prostriedkov na dotácie na zatepľovanie, ukazuje sa, že všetko je zložitejšie ako sa zdá na prvý pohľad.

Čím sa oplatí kúriť? Porovnanie nákladov na rôzne typy vykurovania

Bývanie Joshua Lajčiak 07.05.2009 | 00:00 2 komentáre

Náklady na kúrenie predstavujú jednu z najväčších výdajových položiek rozpočtov českých a slovenských domácností. Súvisí to so zemepisnou polohou a tiež so situáciou na energetických trhoch. Najväčší výrobcovia a distribútori plynu a elektriny majú tendenciu využiť svoje dominantné postavenie v neprospech bežného spotrebiteľa, výsledkom čoho sú vyššie ceny.