Dane

Daňová optimalizácia: Práca na živnosť môže byť výhodná pre obe strany

Dane Peter Furmanik ml. 31.07.2009 | 00:00 7 komentárov

Možnosť pracovať pre zamestnávateľa na živnosť bola v čase predošlej verzie Zákonníka práce pre neznalých strašiakom. V čase krízy a súvisiacich úsporných opatrení firiem, je táto forma práce opäť aktuálna. Ukážeme si, že môže mať aj nesporné výhody, a to nielen pre zamestnávateľa.

Daňová optimalizácia: Legálna cesta ako si zvýšiť čistý príjem

Dane Peter Furmanik ml. 17.07.2009 | 00:00 4 komentáre

V období recesie rastú príjmy pomalšie, v horších prípadoch dokonca klesajú. Aj teraz však existujú spôsoby, ako môžu firmy i jednotlivci získať viac disponibilných peňazí a to pri zachovaní súčasných hrubých príjmov. Riešením je daňová a odvodová optimalizácia.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia: tlačivo a príklad pre zamestnanca, ktorý je zároveň živnostníkom

Dane Peter Furmanik ml. 19.06.2009 | 00:00 4 komentáre

V praxi sa vyskytnú prípady, keď má poistenec zdravotnej poisťovne v danom roku súbežne viacerých platiteľov poistného. Jedným z najčastejších prípadov je, ak je niekto zamestnaný a zároveň podniká (SZČO). Uvádzame príklad na vyplnenie ročného zúčtovania v takomto prípade.

Ako na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia: Tlačivo a príklad pre živnostníka

Dane Peter Furmanik ml. 12.06.2009 | 00:00 0 Komentárov

Na základe záujmu čitateľov prinášame tlačivo a praktický príklad ako vyplniť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Pán Andrej mal v roku 2008 príjmy zo živnosti, príjmy z prenájmu garáže, zároveň bol zamestnaný na dohodu o vykonaní práce. Ako vyplní ročné zúčtovanie zdravotného poistenia? Aké preddavky bude platiť od júla 2009? Uvádzame príklad na vyplnenie ročného zúčtovania.

Ako na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia: Kto? Čo? Ako?

Dane Peter Furmanik ml. 05.06.2009 | 00:00 0 Komentárov

S príchodom júna čaká podnikateľov ďalšia z početných povinností. Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia je do 30. júna povinný vykonať a podať predovšetkým každý živnostník. Týka sa však aj iných platiteľov vrátane niektorých zamestnancov.

Novinky pre podnikateľov: zvýšená nezdaniteľná časť, daňová evidencia a paušálne výdavky na pohonné hmoty

Dane Peter Furmanik ml. 20.05.2009 | 00:00 5 komentárov

Mesiace marec a apríl priniesli do legislatívnej úpravy podnikania ľahký jarný vánok. Tzv. protikrízový balíček súčasného vládneho kabinetu znamená niekoľko zmien, ktoré – napriek kontroverznosti ich prijatia – predsa len uľahčujú podnikanie. Uvádzame najdôležitejšie z nich, týkajúce sa v prvom rade živnostníkov.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Povinnosti SZČO: Okrem daňového priznania musíte podať aj výpis Sociálnej poisťovni a zúčtovanie zdravotného poistenia

Dane Peter Furmanik ml. 04.05.2009 | 00:00 2 komentáre

Uplynulo už niekoľko týždňov od 31. marca, kedy mala každá samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov. Aj keď je daňové priznanie podané a daň v zákonnej lehote zaplatená, povinnosti podnikateľa voči štátnym orgánom sa nekončia. Investujeme.sk bude v rámci pravidelnej rubriky prinášať rady a tipy týkajúce sa daní a odvodov.