Editorial

Týždeň vo financiách: Pôžičky mladým áno, vyššie dane nie

Zrejme najlepšia správa minulého týždňa znie, že dane sa zvyšovať nebudú. Ľudia totiž nemajú platiť za krízu, ktorú nespôsobili, dozvedeli sme sa. Boj proti kríze je vo všeobecnosti obľúbenou témou politikov, ale marketingovo ho vo svoj prospech využívajú aj poisťovne.

Týždeň vo financiách: Svetová ekonomika je v bode zlomu

Dnes je presne rok, čo sa "oficiálne začala" terajšia globálna kríza. Za jej "začiatok" totiž niektorí odborníci považujú oznámenie americkej vlády o tom, že preberie kontrolu nad pološtátnymi hypotekárnymi agentúramii Fannie Mae a Freddie Mac, hoci problémy sa začali už skôr.

Týždeň vo financiách: Aj ministerský úradník podvádza na daniach….

Oplatí sa zobrať hypotéku na byt? Je už čas kúpiť si nové auto? Kto má peniaze alebo stabilný zdroj príjmu, možno ešte stále špekulatívne odkladá veľké nákupy. Ak sa kríza rýchlo neskončí, ceny zrejme poklesnú.

Týždeň vo financiách: Predčasná radosť, prehnaný optimizmus

Radosť z toho, že hrubý domáci produkt Nemecka a Francúzska nečakane vzrástol, že obidva európske ťahúne sa vymanili z recesie a kríza sa definitívne končí, odišla tak rýchlo, ako prišla. Všetko zlé je však na niečo dobré, Francúzsko plánuje šliapnuť na krk manažérom bánk a slovenská vláda sa rozhodla zvýšiť daň z tvrdého alkoholu

Týždeň vo financiách: Slovenská vláda chce šetriť (veď sa blížia voľby!)

Je kríza, konštatovala slovenská vláda a rozhodla o znížení počtu ministerstiev. Rezort sociálnych vecí medzitým uštedril podnikateľom ďalšiu facku - v otázke minimálnej mzdy sa opäť priklonil na stranu odborov. Aj keď pokles ekonomiky v eurozóne sa prekvapivo spomalil a noviny sú plné optimizmu, že ekonomika sa môže ozdraviť skôr ako sa očakávalo, odborníci zostávajú skeptickí.

Týždeň vo financiách: Dobré správy – zlé správy

Ešte pred rokom dostávali novinári množstvo tlačových správ o pozitívnom hospodárení spoločností. Dnes už firmy o svojich výsledkoch hovoria oveľa menej - nie je sa veľmi čím chváliť. O to viac poteší každá pozitívna informácia.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Týždeň vo financiách: Vyjasnieva sa, no nie je o nič jasnejšie

Kríza postihuje čoraz viac obyvateľov zemegule, nezamestnanosť stúpa a odborníci i mocipáni sa predháňajú v protichodných vyjadreniach dokedy to ešte potrvá. Isté je len to, že manažéri amerických bánk naďalej kráľovsky zarábajú a v bezprecedentnom spore o bankové tajomstvo sa vraj začína vyjasňovať.

Týždeň vo financiách: Bojovať či nebojovať proti kríze?

Armáda bojovníkov proti kríze verbuje nových členov. Ako sa dozvedáme z mediálnej kampane, proti kríze môže bojovať každý, stačí, ak bude viac míňať. Nie každý však zdieľa tento názor. Len málo finančných poradcov a sprostredkovateľov poradí míňať v záujme „vyššieho princípu“.

Týždeň vo financiách: Keď premiér ochorie, aj kríza musí postáť

Slovenská vláda rozhodla o zlúčení dvoch poisťovní - aký finančný efekt to prinesie, zatiaľ nik nevie, isté je len to, že nástupníckemu subjektu štát poskytne finančnú výpomoc. Istú formu pomoci plánuje poskytnúť aj tým, ktorí nevládzu splácať hypotéky. Ale s ich splácaním je problém aj v iných krajinách. Najvypuklejšie je to v Spojených štátoch.

Týždeň vo financiách: Vyššie dane zrejme do volieb nebudú

Kríza mohla postihnúť ďalšie peňaženky a to prostredníctvom vyšších daní. Minister financií svoje slová nakoniec poopravil. Do volieb sa bežné dane určite zvyšovať nebudú. Dane však nehýbu len Slovenskom. Ich neplatenie vyvolalo zaujímavý spor amerických a švajčiarskych právnikov.