Finančné sprostredkovanie

Prídu súdne spory so sprostredkovateľmi a trh sa začne správať inak

Trh finančného poradenstva ovplyvňuje nový zákon a kríza. Výkonný viceprezident Salve Finance Július Rusňák je presvedčený, že oba faktory pomôžu očistiť trh. K tomu podľa neho prispejú aj súdne spory klientov so sprostredkovateľmi. Dodáva, že zákon v súčasnej podobe potrebuje zmeny.

Nové pravidlá sprostredkovania ovplyvňujú aj finančné inštitúcie

Odborná verejnosť už dlhšiu dobu diskutuje o novom zákone 186/2009 o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Väčšina záujmu sa sústreďuje na fungovanie sietí finančných agentov, ktorí prevažne pôsobia ako sprostredkovatelia a niekoľkí aj ako tzv. makléri, platení klientom a nie z provízií od finančných inštitúcií. Ako sa však nový zákon dotkne priamo finančných inštitúcií?

Zákon o finančnom sprostredkovaní: Agenti aj poradcovia musia byť poistení

Podľa schváleného zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve zodpovedajú agenti aj poradcovia za spôsobenú škodu. Obe skupiny budú musieť byť poistené. V prípade sprostredkovateľov poistenia až na sumu 1,6 milióna eur.

Zákon o finančnom sprostredkovaní je výzvou pre manažmenty

Nový zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je veľkou výzvou pre manažmenty trhových hráčov. Hrá sa o to, kto bude o pár rokov udávať tempo na trhu z hľadiska podielu na trhu a schopnosti ďalej rásť rýchlejšie ako trh, teda trhový podiel zvyšovať. Jedným z významných faktorov úspechu bude aj schopnosť správne sa prispôsobiť novému zákonu. Neexistuje jednotný recept.

Zákonná úprava: Sprostredkovateľ aj bez maturity, poradca s VŠ alebo 10 ročnou praxou

Nový zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve stanovuje štyri stupne odbornej spôsobilosti. Na vzdelávanie bude dohliadať akadémia finančného vzdelávanie, ktorá vznikne až na základe pripravovaného zákona o ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu. Mnohé otázky tak zostanú nezodpovedané, až kým zákon nezíska definitívnu podobu.

Zákon o finančnom poradenstve: Ešte neplatí a už sa bude meniť?

Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve ešte nezačal platiť a už sú snahy o jeho zmenu. Finančno-sprostredkovateľské spoločnosti, ktorých podnikanie najviac ovplyvňuje, majú viacero výhrad. Nepáči sa im oddelenie poradenstva a jasno nemajú v poskytovaní informácií o províziách a finančnom vzdelávaní.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Orlando Cano komentoval Bankový účet na podnikanie: niekoľko mýtov a skutočných právd

  Dostal som pôžičku vo výške 100 000 EUR od súkromnej inštitúcie bez stresu a pošlite im e-mail teraz canoorlando11@gmail.com. Kontaktujte ho. Som si istý, že pán Orlando Cano vám pomôže.

 • Mr Julius Becker. komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Dobrý deň, požiadať o pôžičku Som pán Julius Becker dôveryhodný úver veriteľ Potrebujete pôžičky na projekt, investície, osobné pôžičky, pôžičky na bývanie, študentské pôžičky, konsolidačné úvery a pôžičky na rôzne projekty? Potrebujete úver na založenie ...

 • JIM BUFFER komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Ahojte všetci. Nikdy som si nemyslel, že by som mohol nájsť skutočného veriteľa na internete, kým sa nestretnem s Vivianom, ktorý si spočiatku myslel, že je ako iní, ktorí mi pomáhajú s mojím úverom, s ktorým môžete komunikovať cez dnešný deň email: ...

 • Pavol Mackovčak komentoval Kooperativa chce stavať nájomné byty

  Konečne niekto pohol rozumom. Keď sme prezentovali našu inovatívnu technológiu na výrobu finálnych vysoko pevnostných betónových prefabrikátov na výstavbu bytov, tak konkurencia nebola z toho moc nadšená. Veď postaviť 200 tisíc m2 ročne nájomných bytov je neprekonateľný ...

 • Dominik komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Dobry den mam dochodok 45 percentt dnes mi zdvihli o 10 percent kolko dokopy dostanem ked mam 55ppercen dostavam 150 eur a mam 45percent

Zákon o finančnom poradenstve a sprostredkovaní už podpísal prezident

Jeden z najočakávanejších zákonov v oblasti osobných financií už podpísal prezident a v plnom zmení bude platiť od budúceho roka. Zákon sprísňuje podmienky pre finančné poradenstvo. Po novom nesmú poradcovia brať provízie od inštitúcií a budú platení výlučne klientom. Investujeme.sk postupne predstaví novinky, ktoré zákon prináša a ich dopad na trh finančného sprostredkovania.

Finančná kríza vo faktoch: Domácnosti chcú najviac šetriť na energiách

Polovica Slovákov (51%) pociťuje vo svojom rozpočte finančnú krízu. Z prieskumu Štatistického úradu ďalej vyplýva, že najviac krízu pocítili nezamestnaní (83%), naopak až 64% vysokoškolsky vzdelaných Slovákov problémy v hospodárení nezaznamenalo.

Ako na krízu: Radšej sporiteľ ako dlžník

Finančná a hospodárska kríza posilňuje význam finančných poradcov a ukazuje, že Slováci si často sami nevedia poradiť s riadením osobných financií. V novom seriáli na Investujeme.sk si na modelových príkladoch ukážeme najčastejšie chyby v správe osobných financií.

Váš zamestnávateľ bude prepúšťať: Môžete ešte dostať úver?

Môže o úver či pôžičku požiadať človek v pracovnom pomere, ktorého zamestnávateľ ohlásil hromadné prepúšťanie alebo o ňom aspoň uvažuje? Banky, ale aj nebankové finančné inštitúcie, sa k tejto otázke nestavajú jednoznačne.