Finančné sprostredkovanie

Zákon o finančnom sprostredkovaní je výzvou pre manažmenty

Nový zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je veľkou výzvou pre manažmenty trhových hráčov. Hrá sa o to, kto bude o pár rokov udávať tempo na trhu z hľadiska podielu na trhu a schopnosti ďalej rásť rýchlejšie ako trh, teda trhový podiel zvyšovať. Jedným z významných faktorov úspechu bude aj schopnosť správne sa prispôsobiť novému zákonu. Neexistuje jednotný recept.

Zákonná úprava: Sprostredkovateľ aj bez maturity, poradca s VŠ alebo 10 ročnou praxou

Nový zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve stanovuje štyri stupne odbornej spôsobilosti. Na vzdelávanie bude dohliadať akadémia finančného vzdelávanie, ktorá vznikne až na základe pripravovaného zákona o ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu. Mnohé otázky tak zostanú nezodpovedané, až kým zákon nezíska definitívnu podobu.

Zákon o finančnom poradenstve: Ešte neplatí a už sa bude meniť?

Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve ešte nezačal platiť a už sú snahy o jeho zmenu. Finančno-sprostredkovateľské spoločnosti, ktorých podnikanie najviac ovplyvňuje, majú viacero výhrad. Nepáči sa im oddelenie poradenstva a jasno nemajú v poskytovaní informácií o províziách a finančnom vzdelávaní.

Zákon o finančnom poradenstve a sprostredkovaní už podpísal prezident

Jeden z najočakávanejších zákonov v oblasti osobných financií už podpísal prezident a v plnom zmení bude platiť od budúceho roka. Zákon sprísňuje podmienky pre finančné poradenstvo. Po novom nesmú poradcovia brať provízie od inštitúcií a budú platení výlučne klientom. Investujeme.sk postupne predstaví novinky, ktoré zákon prináša a ich dopad na trh finančného sprostredkovania.

Finančná kríza vo faktoch: Domácnosti chcú najviac šetriť na energiách

Polovica Slovákov (51%) pociťuje vo svojom rozpočte finančnú krízu. Z prieskumu Štatistického úradu ďalej vyplýva, že najviac krízu pocítili nezamestnaní (83%), naopak až 64% vysokoškolsky vzdelaných Slovákov problémy v hospodárení nezaznamenalo.

Ako na krízu: Radšej sporiteľ ako dlžník

Finančná a hospodárska kríza posilňuje význam finančných poradcov a ukazuje, že Slováci si často sami nevedia poradiť s riadením osobných financií. V novom seriáli na Investujeme.sk si na modelových príkladoch ukážeme najčastejšie chyby v správe osobných financií.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Váš zamestnávateľ bude prepúšťať: Môžete ešte dostať úver?

Môže o úver či pôžičku požiadať človek v pracovnom pomere, ktorého zamestnávateľ ohlásil hromadné prepúšťanie alebo o ňom aspoň uvažuje? Banky, ale aj nebankové finančné inštitúcie, sa k tejto otázke nestavajú jednoznačne.

Presťahovali ste sa do Rakúska či Maďarska? Komu budete platiť dane?

Medzi Slovákmi je čoraz populárnejšie kupovať si relatívne lacné nehnuteľnosti v prihraničných oblastiach v Maďarsku a Rakúsku. Ak si v novej nehnuteľnosti za hranicami Slovenska vybavíte trvalý pobyt, s najväčšou pravdepodobnosťou sa stanete aj tamojším daňovým rezidentom.

Salve posilňuje spoločnú značku: do piatich rokov chce byť jednotkou na Slovensku

Skupina Salve posilňuje vlastnú značku - finančno-poradenské spoločnosti, ktoré doteraz pôsobili na trhu pod vlastnými názvami AFS, FinCo&Partners a Salve Group, majú od apríla spoločný brand Salve Finance. Prezident Salve Peter Krištofovič hovorí o ambícií byť do piatich rokov jednotkou na Slovensku.

Kreditná karta: závisí od používania, či bude výhodná alebo predražená

Zaplatím to kreditkou – tak túto vetu počúvame dosť často. Nie vždy však ide naozaj o kreditku. Na rozdiel od bežnej debetnej karty je kreditná karta druhom úveru. Výhodným, ale aj predraženým zároveň. Závisí to od spôsobu využívania.