Investícia roka

Fincentrum investícia roka: Rok 2012 prial dlhopisovým fondom, víťazom je Generali PPF Fond korporátnych dlhopisov

Kto vlani investoval do tureckých akcií, mohol zarobiť viac ako 70%, ale podstupoval obrovské riziko. Ak zohľadníme primeranosť rizika, najzaujímavejším investičným inštrumentom boli v minulom roku dlhopisy a konvertibilné dlhopisy. Fincentrum investícou roka sa stal „Generali PPF Fond korporátnych dlhopisov“ s hrubým výnosom 16,02% a najpriaznivejším pomerom nadvýnosu k volatilite.

Investícia roka: Ako sa darilo oceneným fondom v roku 2012

V roku 2011 patrili podľa výsledkov analýzy Fincentrum Investícia roka k najlepším fondom dostupným slovenským klientom. Pri investíciách však platí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich. Ako sa teda darilo oceneným fondom s ročným odstupom – v roku 2012?

Video: Fincentrum Investícia roka 2011

Už o týždeň vyhlásia spoločnosť Fincentrum a odborný portál Investujeme.sk výsledky analýzy slovenského investičného trhu Fincentum Investícia roka. Pred rokom uspel v porovnávaní výnosu k riziku najlepšie fond Global Aggregate Bond z portfólia Pioneer Funds. V nasledujúcom videu si pripomenieme, ako to vlani vyzeralo na slávnostnom vyhlasovaní výsledkov a ktoré správcovské spoločnosti si počínali najlepšie v jednotlivých kategóriách.

5+1 zaručených investícií, ktoré nemali zlyhať, ale zlyhali…

Z lingvistického hľadiska je pojem bezpečná investícia oxymoron, teda spojenie založené na protirečiacich tvrdeniach. Investícia totiž nemôže byť stopercentne bezpečná. A to aj napriek tomu, že sa nás pomerne často snaží okolie presvedčiť o opaku. V blízkej i dávnejšej minulosti nájdeme príklady investícií, ktoré dostali prívlastok zaručené. A predsa zlyhali. Prinášame ich krátky výber. 

Fincentrum Investíciou roka 2011 sa stal Pioneer Funds – Global Aggregate Bond

Kým v roku 2010 dosiahli najvyššie výnosy fondy investujúce do luxusných spotrebiteľských značiek, vlani zarábali Slovákom najviac dlhopisové podielové fondy. Výkonnosť v kolektívnom investovaní výrazne ovplyvnilo ekonomické prostredie, keď minulý rok bol z hľadiska zhodnocovania peňazí skromnejší ako ten predchádzajúci. Investícia roka 2010 priniesla zhodnotenie až cez 50%, Investícia roka 2011 necelých 10%.

Fincentrum Investíciou roka 2010 sa stal fond ING Invest Prestige & Luxe

Investorom vlani najviac zarobili luxusné značky. Vyplýva to z analýzy Fincentrum Investícia roka zameranej na pravidelné investovanie Slovákov do podielových fondov. V prospech víťazného akciového fondu ING (L) Invest Prestige & Luxe hovoril najlepší čistý výnos v pomere k riziku. Práve tento ukazovateľ dokáže podľa analytikov Fincentra najobjektívnejšie porovnávať akciové, dlhopisové, peňažné a zmiešané fondy.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Divoká karta Investujeme.sk: Templeton Frontier Markets Fund

Súčasťou analýzy Investícia roka je aj vyhlásenie takzvanej Divokej karty. Našim cieľom rozhodne nie je poskytovať investičné odporúčania, ale obohatiť diskusiu o možnostiach investovania o nový rozmer. Netvrdíme, že fond ´Templeton Frontier Markets Fund´ je zárukou bezpečnej investície, ale myslíme si, že za istých okolností by mohol v budúcnosti získať ocenenie Investícia roka.

Metodika analýzy Fincentrum Investícia roka 2010

Fincentrum Investícia roka predstavuje analýzu investičných príležitostí v roku 2010 so zameraním na bežného slovenského občana. Preto sú vyhodnocované len ľahko dostupné nástroje kolektívneho investovania, pričom kritériom je výnos s ohľadom na volatilitu a menové riziko. Cieľom analýzy je popularizácia nástrojov, najmä pravidelného investovania, medzi bežnými občanmi SR a zvýšenie ich finančnej gramotnosti v tejto oblasti.

Investujeme.sk radí: 10 tipov pre drobného investora

Ľudia venujú pomerne veľa času výberu mobilu či televízora, zaujímajú ich funkcie, rozlíšenie obrazovky, kvalita objektívu. V prípade finančných produktov sú ich rozhodnutia oveľa rýchlejšie a nezdravo spontánne. Pritom práve výber finančného produktu má pre ich budúcnosť v mnohých prípadoch zásadný význam.

Dajú sa porovnávať neporovnateľné fondy?

Z manažérov podielových fondov by boli určite skvelí hráči pokru. Sú výborní stratégovia, hrajú s chladnou hlavou a hlavne, do ich kariet veľmi nevidíme. Rozličné poplatky komplikujú porovnávanie výnosov a ak chceme zohľadniť aj rizikovosť jednotlivých portfólií, so stredoškolskou matematikou si určite nevystačíme.