Investície

Pravidlá pre neisté časy: Cena ropy je v túto chvíľu príliš vysoká

Je celkom zaujímavé pozorovať, že aj napriek rastu akciových trhov, ktoré sa šplhajú na nové maximá, a rastu cien komodít, si stále uvedomujeme, že doba je neistá. Aj keď sa objavujú známky globálneho ekonomického oživenia, je na mieste si pripomenúť, že dostupnosť úverov je stále obmedzená a spotrebitelia aj investori trpia v tomto smere určitým nedostatkom.

Ekonomika ostáva v umelom spánku

Investície Valér Demjan 10.11.2009 | 00:00 0 Komentárov

Víkendové zasadnutie krajín G-20 prinieslo na trhy výraznejšie zemetrasenie ako piatkový „psychologický“ šok v podobe prekročenia dvojcifernej nezamestnanosti z US ekonomiky. G-20 potvrdila potrebu udržiavania fiškálnych stimulov v ekonomike pokiaľ nebude „istý“ udržateľný ekonomický rast, čo len potvrdzuje krehkosť aktuálnej ekonomickej stabilizácie.

Špekulanti z Wall Street dostali ďalší úder

Investície Ronald Ižip 05.11.2009 | 00:00 1 Komentár

Saudská Arábia ohlásila, že prestáva viazať cenu predávanej ropy na americké kontrakty futures WTI. Tento krok, aj keď sa môže zdať ako nepodstatný, skrýva v sebe ďalší dôkaz, že najsilnejší hráči opúšťajú americký potápajúci sa koráb. Čoskoro sa môže stať, že z USA sa stane iba krajina plná bezcenných papierikov, ktoré nikto nebude chcieť vlastniť a je jedno či hovoríme o dolároch alebo o kontraktoch futures...

Recesia zastavená. Ale na akú dlhú dobu?

Investície John Hardy 03.11.2009 | 00:10 0 Komentárov

V prognóze k vývoju forexového trhu pre 3. štvrťrok sme predstavili makroekonomický scenár, v ktorom sa trhy ponorili späť do režimu averzie voči riziku, pretože sme sa domnievali, že sa vyhliadky na oživenie ukážu ako predčasné. Tento scenár sa očividne nenaplnil, pretože ochota riskovať bola naopak veľká a odniesol si to USD.

Korekcia akciových indexov a Nobelova cena za tlačenie peňazí

Z mnohých strán ekonomických analytikov najmä tých reálnejšie uvažujúcich počúvame, že akciové indexy sú nadhodnotené a aj keď nastáva ekonomická obnova, akciové trhy započítavajú až priveľa pozitívnych správ. A preto už niekoľko týždňov počúvame, že korekcia je na spadnutie.

Bankový hazard: Kde by bola Goldman Sachs bez vládnej pomoci?

Investície Valér Demjan 20.10.2009 | 00:10 0 Komentárov

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman opäť „pichol" do osieho hniezda, keď v komentári NY Times obvinil nepriamo Goldman Sachs z „nekalých praktík“. Podľa neho má finančný sektor ďaleko od zdravého fungovania a Goldman Sachs dokáže zarábať peniaze jedine za podpory biliónových USD dotácii z vlády.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Dolárový dumping pokračuje

Rezervné meny sú rezervnými pre niekoľko dôvodov: Požívajú medzinárodnú dôveru a sú všeobecne a všade akceptovateľné. A toto o americkom dolári čím ďalej, tým viac prestáva platiť. Preto aj keď má stále status „nadmeny“ jeho výpredaj neutícha.

Federálny úrad nepriamo likviduje regionálne banky v USA

Americký Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC) urobil preventívne opatrenia, aby zachoval svoj poisťovací fond pre problémové banky. Po prvý krát v dejinách má FDIC tak veľké problémy, že schválil návrh, ktorý umožňuje predplatenie štvrťročných súm poistného, aby bolo možné udržať zostatok fondu v kladných číslach.

Ropu ťahá hore oslabujúci dolár. Vydrží vôbec americká mena?

Povrávalo sa, že za utorkovým rastom ceny ropy stoja predovšetkým tajné plány. Francúzsko, Rusko, Kuvajt a Saudská Arábia sa údajne stretli s cieľom vyriešenia problému volatilnej ceny ropy. Riešením by mohlo byť ukončenie obchodovania s ropou v amerických dolároch...

Polrok v investovaní: Prudko pokleslo obchodovanie s derivátmi

Za prvý polrok pokleslo obchodovanie s finančnými derivátmi na Slovensku o 71%. Ako vyplýva zo správy NBS, rástli obchody s nástrojmi peňažného trhu a dlhopismi. V kolektívnom investovaní sa podľa centrálnej banky v druhom štvrťroku situácia stabilizovala, ale sektor zostáva citlivý.