Investície

Bernard Madoff: Začiatok alebo koniec jednej éry svetového finančníctva?

Odsúdenie donedávna uznávaného amerického finančníka Bernarda Lawrence Madoffa, rodáka z New Yorku, na 150 rokov väzenia je v istom zmysle hraničným bodom. Jeho desiatky rokov trvajúce impérium totiž výrazne ovplyvňovalo fungovanie finančných trhov v mnohých kútoch sveta. A tak sa právom natíska otázka: je verdikt súdu začiatkom alebo skôr koncom jednej éry vo vývoji finančníctva? Alebo aj tým jedným aj druhým zároveň?

Komodity: Zlato sa nakupuje v júli

Investície Ronald Ižip 01.07.2009 | 00:00 0 Komentárov

Zlato svojou stagnáciou možno sklamalo mnohých, ktorí veria v jeho silný rast. Takzvaní „Gold bugs“ alebo zlatí býci predpokladali, že po globálnom kvantitatívnom uvoľňovaní a následnej hrozbe inflácie, cena zlata už čoskoro presiahne úroveň 1,000 dolárov.

Opcie: Ohraničená strata, špekulácie na rast i na pokles

Vplyvom krízy stáracajú investori dôveru, veď bežné investičné produkty neboli vlani schopné zarobiť, nedarilo sa akciám, ani ultrakonzervativnym fondom peňažného trhu. Dodatočné zisky bolo možné dosiahnuť iba špekulovaním na akciových alebo derivátnych trhoch. Jedným zo spôsobov ako sa dostať k zaujímavým ziskom a zároveň mať zaistené riziko sú opcie. Práve im sa budeme venovať v rámci vzdelávacieho seriálu.

Ako investujú milionári? Od vypuknutia krízy opatrnejšie…

Kríza skresala zoznam dolárových miliónárov. Vlani ich bolo na svete asi 8,6 milióna, čo je medziročný pokles o 14,9%. Ultra bohatých ľudí s majetkom nad 30 miliónov dolárov má byť na svete 78 tisíc, ich počet medziročne klesol o 24,6%. Finančná kríza zmenila správanie najbonitnejších klientov, tí začali uprednostňovať zaistené fondy a ďalšie bezpečné produkty.

Exportná politika Číny nie je po chuti západu

V posledných rokoch sme mohli veľa krát počúvať vyjadrenia politikov EÚ a USA, ktoré boli nasmerované proti politike Číny. Prevažne sa im nepáčilo, že čínske tovary zaplavujú celý svet a vďaka ich lacnej pracovnej sile a cenovým dumpingom sa im darí vytláčať kvalitnejšie výrobky európskych a amerických výrobcov.

Investičné hry: Bez strachu zo straty sa obchoduje inak

Zhodnotenie 1200% za necelé dva mesiace patrí v reálnom svete do kategórie neuveriteľných. Mária Holienčinová ho dosiahla v rámci jarnej súťaže X-Trade Brokers. Sama však hovorí, že obchodovanie s fiktívnym kapitálom je iné, pretože trader nemá o čo prísť. Pri reálnom obchodovaní bude riskovať oveľa menej.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Trh vsádza na devalváciu USD a EUR je v „krajine nikoho"

Investície John Hardy 23.06.2009 | 00:00 0 Komentárov

Horúčka globálneho oživenia naďalej ovláda trh a udržuje chuť k riziku, či už pri akciách rozvojových trhov alebo mien krajín rozvojových trhov a komoditných mien (CAD, USD, NZD, AUD). Chuť k riziku pri menách krajín G-10 zostává relatívne v súlade s minulým správaním, pretože z oživenia ťažia hlavne komoditné meny. sNapríklad pár USDCAD sa dostal až na 1,08 a pár AUDUSD sa nedávno dostal nad 0,8200. A najväčšou obeťou sú ako obvykle USD a JPY.

Naďalej rastúce ceny ropy a výnosy dlhopisov vedú k pochybnostiam o oživení trhu

Ropa pokračovala vo svojom oživení, ktoré trvá už viac ako mesiac. Oživeniu napomáha momentum a pokračujúca verbálna intervencia organizácie OPEC. Zaujímavé je, že ropa s dodávkou v budúcom mesiaci je v porovnaní s februárovými minimami o 120 percent vyššie. Dopad rastu jej ceny na krehké ekonomické oživenie sa stal predmetom diskusií iba na chvíľu.

Dopady krízy: Kolaps nás ešte len čaká

Investície Ronald Ižip 17.06.2009 | 00:00 4 komentáre

Wag the Dog (Vrtieť psom) je skvelý hollywoodsky film z roku 1997. Zápletkou je sexuálny škandál prezidenta tesne pred voľbami, kvôli ktorému je do Washingtonu povolaný ako PR manažér (Motss), ktorý dostane za úlohu tento „problém“ ututlať. Motss za pomoci hollywoodskeho producenta (Breana) imitujú vojnový konflikt v Albánsku, čím v spolupráci s médiami úplne odvrátia pozornosť od prezidentovho prehrešku.

Investovanie pri raňajkách: Káva, čokoláda a cukor môžu priniesť zaujímavé zisky

Káva, kakao, cukor a pomarančová šťava patria do skupiny takzvaných soft komodít . Komodity v tejto skupine sú charakteristické tým, že sa neťažia, ale pestujú. Prinášame informácie o tom, akým spôsobom je možné tieto komodity obchodovať a pár tipov na to, čo je potrebné pri ich obchodovaní sledovať.