Investície

Vládne stimuly a ich dopad na komoditné trhy

Asi každému je jasné, prečo ceny komodít v čase recesie zvyknú padnúť veľmi rýchlo a zvyčajne aj hlbšie ako ceny akcií. Dôležité je však sa zamyslieť aj nad následkami vládnych stimulov a ich vplyvom na ceny komodít a globálnu ekonomiku.

Čo príde po… Budúcnosť a ekonomické cykly

Investície Ronald Ižip 02.06.2009 | 00:00 0 Komentárov

Zostane jedinou ochranou pre investorov jediná skutočná mena - zlato? V predchádzajúcom texte Ekonomické cykly a ich vplyv sme hovorili o Kondratievových vlnách. V tomto komentári si povieme viac o ich možnom vplyve na našu budúcnosť.

Irving Fisher: Teória deflácie dlhu

Investície Ján Beňák 29.05.2009 | 00:00 0 Komentárov

Veľká hospodárska kríza je jednou z najdiskutovanejších udalostí ekonomickej teórie. O vysvetlenie je podstaty sa snažilo množstvo ekonómov, medzi nimi aj známy ekonóm Yale-skej univerzity Irving Fisher, ktorý sa preslávil hlavne svojou rovnicou výmeny (kvantitatívna teória peňazí), teóriou úrokových mier ako aj teóriou peňažnej ilúzie.

Ekonomické cykly a ich vplyv na investovanie

Investície Ronald Ižip 26.05.2009 | 00:00 7 komentárov

Už dlhšie sa snažíme naznačiť, že svet má problém. Tento problém nie je riešený a neustále sa len pláta a odkladá. Čím dlhšie sa bude posúvať do budúcnosti, tým väčší kolaps systému hrozí. Jeho neriešenie neohrozuje len samotný finančný trh a ekonomický systém ale aj hodnoty našej civilizácie, samotnú demokraciu.

Slabý dolár ťahá komodity vyššie

Investície Ronald Ižip 21.05.2009 | 00:00 0 Komentárov

Tento týždeň neoplýva výraznou aktivitou na finančných trhoch, avšak postupne sa prejavujú potenciálne vznikajúce dlhodobejšie tendencie. Americký dolár, meraný dolárovým indexom, včera poklesol na takmer najnižšiu hodnotu od začiatku roka. Práve pokračovanie oslabovania amerického dolára môže dať komoditám potrebnú vzpruhu na nastúpenie do výraznejších býčích trendov.

Začíname investovať: Sprievodca investovaním na zahraničných burzách…

Investície Petr Žabža 19.05.2009 | 00:10 0 Komentárov

Čím ďalej, tým viac investorov sa začína rozhliadať za hranice regiónu a rozmýšľa, či neskúsiť šťastie na burzách západnej Európy alebo Spojených štátov. Je 21. storočie a preto sú pre drobného investora možnosti omnoho väčšie ako pred 10 rokmi. Vďaka tomu, že ponuka investičných nástrojov je v zahraničí násobne širšia ako v strednej Európe, oplatí sa dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Eurobondy: Slovensko emitovalo dlhopisy za 2 miliardy eur, záujem bol väčší

Slovensko čakalo asi rok na vhodnú situáciu, aby si mohlo výhodne požičať na európskom dlhopisovom trhu. Pôvodne plánovanú výšku emisie 1-1,5 miliardy eur nakoniec zvýšilo na 2 miliardy. Celkovo nám zahraniční investori boli ochotní poskytnúť 2,8 miliardy eur.

Investovanie do komodít: Zlato je nielen vzácne, ale aj výnosné

Jednou z mála investícií, ktorá sa vzhľadom na súčasnú situáciu na finančných a komoditných trhoch vyplatila bola investícia do zlata. Kým sa väčšina investičných nástrojov momentálne obchoduje na úrovniach spred niekoľkých rokov, zlato atakuje historické maximá. Naučte sa investovať do zlata, oplatí sa to.

Záťažové testovanie bánk: Fraška s názvom Stress-test

James Quinn píše: Tvorcovia konšpiračných teórií veria, že americká vláda zinscenovala pristátie Apolla 11 na mesiaci rovnako ako útoky v New Yorku z 11. Septembra 2001. James Quinn nie presadzovateľom týchto teórií, ale objavil jednu oveľa väčšiu konšpiračnú teóriu. Americká vláda sa totiž snaží vyvolať vieru, že banky sa ozdravujú (veď Bank of America potrebuje iba 35 miliárd nie?), že trh realít dosiahol svoje dno (toto nám tento týždeň zdelil šéf ...

FED oznámi výsledky stresového testovania bánk a ECB zrejme zníži sadzby

Americký FED i európska ECB naplánovali na štvrtok dôležité správy. Kým sa však v prípade FEDu iba špekuluje o tom, ktoré banky neprešli stresovým testovaním, o znížení európskych sadzieb sa hovorí nahlas.