Makroekonomika

Kde sa berie inflácia?

Inflácia je dennodenne skloňovaná na každom kroku. Takmer každý dokáže definovať infláciu ako nárast cien rôznych tovarov a služieb. Mnoho ľudí si myslí, že inflácia je zlá, ba dokonca, že je príčinou zla. Myslím si však, že nie je potrebné riešiť otázku užitočnosti či neužitočnosti inflácie. Inflácia je predovšetkým následok. A v tomto duchu sa jej budem venovať. Inflácia je totiž to, čo si sami „vyrobíme“.

Monetárna politika: Týždeň centrálnych bánk

Minulý týždeň rozhodla o menovej politike polovica centrálnych bánk skupiny „G8“. Ide o zoskupenie s globálnym vplyvom na FOREXový trh (FED, ECB, BoJ, BoE, SNB, BoC, RBA, RBNZ). Kým Briti, Japonci a Austrálčania ponechali cenu peňazí nezmenenú, Kanaďania pristúpili k jej zvýšeniu. Menová politika BoC a FEDu tak pokračuje v štiepení.

Trpké dedičstvo Miltona Friedmana

Politici si z diela Miltona Friedmana vybrali dve idey, ktoré v súčasnosti masívne rezonujú svetovou ekonomiku – devízový systém papierových peňazí a zvyšovanie monetárnej báze v čase depresie. Obávame sa však, že obe myšlienky sú postavené na chybných základoch a práve z tohto dôvodu má reálne dedičstvo Miltona Friedmana trpkú príchuť.

21. august ukončil najdlhšiu jar v našich dejinách

V 60-tych rokoch minulého storočia sa v niekdajšej Komunistickej strane Československa začala presadzovať nová generácia, ktorá si uvedomovala, že ľudia na vedúcich postoch, ktorých jediným "vzdelaním" bola stranícka poslušnosť, uvedomelosť a nezmieriteľný boj s triednym nepriateľom, už nesmú ďalej riadiť ekonomiku. Ak má prosperovať... Revolučné myšlienky však náhle pretrhol vpád sovietskych tankov, húfnic a guľometov.

Ako Friedman porazil Keynesa

Makroekonomika Ronald Ižip 18.08.2010 | 00:00 1 Komentár

Posledný júlový deň uplynulo 98 rokov od narodenia jedného z najvplyvnejších ekonómov 20. storočia. Milton Friedman spolu s Keynesom patria k najväčších ekonomickým teoretikom svojej doby. Implementácia ich myšlienok je prítomná v súčasnej hospodárskej politike viac ako kedykoľvek predtým a preto sa poďme pozrieť na ich obrovský intelektuálny súboj.

Ludwig Erhard: Štát by sa mal správať ako rozhodca

Ludwig Erhard nebol ľavičiar ani pravičiar. Jeho doménou bola komunikácia doľava aj doprava. Uplatňoval pragmatickú hospodársku politiku, ktorá mala za úlohu vytvoriť podmienky na tzv. „blahobyt pre všetkých“. Stal sa otcom nemeckého hospodárskeho zázraku. Vytvoril a aplikoval koncept sociálneho trhového hospodárstva.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Politikov i ekonómov trápi rastúca nezamestnanosť, kráľ Karel IV. ju vyriešil unikátne

Slovensko ako mnohé iné krajiny sveta trápi vysoká nezamestnanosť. Úrady práce, sociálnych veci a rodiny sú však len na evidenciu nezamestnaných. Ukazuje sa, že štát, ktorý necháva postávať ľudí bez práce, ktorých aj tak musí platiť a namiesto nich radšej nasadí techniku, je zlý hospodár. Už kráľ Karel IV. však vedel, že potrebu zisku a rýchlych výkonov treba nahradiť jednoduchou manuálnou prácou.

Finančná kríza: má tisíc podôb a tisíc navrhovaných riešení

V USA zostávajú milióny prázdnych domov. Podľa predpokladov finančných analytikov sa ich počty budú ešte zvyšovať, keďže domy majú nižšiu hodnotu ako je výška hypotekárneho úveru. Celospoločenský problém - v Amerike nazývaný "vrátenie kľúčov banke" - iba potvrdzuje staré pravidlo, že trh s nehnuteľnosťami je jedným z významných ukazovateľov celkového stavu ekonomiky.