Makroekonomika

Moderná monetárna teória kvantitatívneho úvoľňovania

Vysvetliť, ako skutočne funguje ekonomika, je asi nemožné a pravdepodobne to tak ostane. Teória ekonomického cyklu, IS-LM, boom and bust, hyperinflácia, recesia... Analytici sypú tieto vyjadria z rukáva ako keby to boli absolútne jasné pojmy. Popri tom sa ale ani nevedia dohodnúť na tom, ako vznikla táto recesia.

Dvadsať dôvodov, prečo zažijeme globálnu potravinovú krízu

Možno si to ešte mnohí nevšimli, ale svet je na pokraji vážnej potravinovej krízy. V určitom momente ovplyvní táto situácia každého z nás. Nemusí to byť dnes, nemusí to byť zajtra, ale v budúcnosti sa takému scenáru pravdepodobne nevyhneme. Šialené počasie a prírodné katastrofy sa pohrávajú s poľnohospodárskou produkciou v rôznych častiach sveta v posledných rokoch.

Tanzánski farmári, čínske mestá duchov a nikdy nekončiace ilúzie o centrálne riadenej ekonomike

James Scott vo svojej knihe píše o farmároch z Tanzánie rozdrobených v usadlostiach, kde každá rodina autonómne rozhodovala o tom, čo a kedy vypestuje. Individuálne farmy sa prispôsobovali svojmu prírodnému prostrediu a vlastnému sociálnemu prostrediu. Pre vládu by boli náklady na inšpektorov preverujúcich hospodárenie fariem rozdrobených po celej krajine astronomické.

Euroval: Európsky stabilizačný mechanizmus vo faktoch

Minulý týždeň bola schválená konečná podoba Európskeho stabilizačného mechanizmu (European Stability Mechanism ,ďalej len „ESM“), ktorý bude pokračovateľom procesu zabezpečovania stability v eurozóne po svojom predchodcovi Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (European Financial Stability Facility - „EFSF“).

Tyrania štátu a obmedzené zdroje

Niektorí z vás už možno počuli o ekonomickom zákone zvanom "tragédia spoločného", v angličtine „Tragedy of the Commons“. Pre ostatných krátke vysvetlenie: Tragédia spoločného hovorí o dileme prameniacej zo situácie, v ktorej veľký počet individualít hľadiac na svoje vlastné záujmy, nakoniec vyčerpá limitované množstvo spoločne zdieľaných zdrojov. Aj keď je jasné, že takéto správanie nie je v dlhodobom záujme žiadneho z nich.

Slovensko v roku 2010: HDP rástlo o 4%, nezamestnaných už pribúdalo menej

Slovenská ekonomika vzrástla vlani podľa ŠÚ SR v stálych cenách o 4%, keď posledný kvartál priniesol rast 3,5%. Slováci mali v priemere na výplatnej páske 769 eura, čo o 3,2% viac ako pred rokom. Aj keď vlani pribúdalo ľudí bez práce, tempo rastu nezamestnanosti sa v jednotlivých štvrťrokoch postupne zmierňovalo. V tomto roku si hospodárstvo pripíše menší prírastok čiastočne aj pod vplyvom vládneho úsporného balíčka.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Orlando Cano komentoval Bankový účet na podnikanie: niekoľko mýtov a skutočných právd

  Dostal som pôžičku vo výške 100 000 EUR od súkromnej inštitúcie bez stresu a pošlite im e-mail teraz canoorlando11@gmail.com. Kontaktujte ho. Som si istý, že pán Orlando Cano vám pomôže.

 • Mr Julius Becker. komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Dobrý deň, požiadať o pôžičku Som pán Julius Becker dôveryhodný úver veriteľ Potrebujete pôžičky na projekt, investície, osobné pôžičky, pôžičky na bývanie, študentské pôžičky, konsolidačné úvery a pôžičky na rôzne projekty? Potrebujete úver na založenie ...

 • JIM BUFFER komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Ahojte všetci. Nikdy som si nemyslel, že by som mohol nájsť skutočného veriteľa na internete, kým sa nestretnem s Vivianom, ktorý si spočiatku myslel, že je ako iní, ktorí mi pomáhajú s mojím úverom, s ktorým môžete komunikovať cez dnešný deň email: ...

 • Pavol Mackovčak komentoval Kooperativa chce stavať nájomné byty

  Konečne niekto pohol rozumom. Keď sme prezentovali našu inovatívnu technológiu na výrobu finálnych vysoko pevnostných betónových prefabrikátov na výstavbu bytov, tak konkurencia nebola z toho moc nadšená. Veď postaviť 200 tisíc m2 ročne nájomných bytov je neprekonateľný ...

 • Dominik komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Dobry den mam dochodok 45 percentt dnes mi zdvihli o 10 percent kolko dokopy dostanem ked mam 55ppercen dostavam 150 eur a mam 45percent

Iluzionisti a štrukturálne problémy USA

Dve tretiny americkej ekonomiky sú tvorené súkromným sektorom. Bez spotrebiteľa ekonomika nemá šancu. Spotrebiteľ bez práce a po uši zadĺžený je pre krajinu ekonomickou príťažou. Netreba ekonomické vzdelanie na pochopenie dôležitosti pracovných miest. S čím sa stretávame v USA? Namiesto reálnej nezamestnanosti v okolí 23% sa každý mesiac chlácholíme 9,4% mierou nezamestnanosti.

Čaká nás populačný cenzus: Zisťovanie údajov o ekonomickej aktivite i počítačových znalostiach

Hlavným demografickým problémom súčasnosti sa stáva starnutie obyvateľstva. Význam tohto faktora v ekonomike z roka na rok narastá, pričom do popredia vystupuje otázka poznania stavu, štruktúry i pohybu populácie. Prostriedkom k tomuto poznaniu je aj pravidelný cenzus. Sčítania obyvateľov sa konali už v staroveku a na Slovensku nás najbližšie sčítanie čaká v budúcom roku s viacerými novinkami.

Najvyšší kontrolný úrad: Môže človeku spôsobiť škodu?

Na portáli Investujeme.sk sme prednedávnom písali o tom, že správca dane (napríklad daňový úrad) môže nesprávnym úradným postupom spôsobiť niekomu škodu a poškodený si ju môže vymáhať pred súdom. Môžu však niekoho poškodiť kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu? Podľa právnikov je takáto možnosť skôr len teoretická.

Komentár: Trestnoprávna zodpovednosť úradníkov – mýtus alebo fikcia?

Základná zásada, ktorou by sa mal riadiť štátny úradník, znie: “Ak ideš po chodbe, vždy maj v ruke papiere a ponáhľaj sa, aby bolo vidieť, že robíš niečo dôležité.” Ak sa ale vykonávajú činnosti, kde ide o peniaze nás všetkých, táto vtipne a všeobecne formulovaná zasada už neobstojí. Musí ju nahradiť zodpovednosť konkrétnych ľudí. Realita je ale často iná: štátny úradník za nečinnosť alebo urobené chyby dostane ešte aj odmenu!