Makroekonomika

Lov sa začal: Kto bude ďalší na rade?

Situácia je vyriešená. Gréci ako aj Íri budú splácať svoje dlhy z ďalších požičaných peňazí. Teda aspoň dočasne sa budeme tváriť, že to dokážu. Eurokomisár Rehn potvrdil, že vlastníci dlhopisov (európske banky) nebudú mať žiadne straty z vlastníctva rizikových dlhopisov. Ťarcha je plne prenesená na občanov uvedených krajín. Akcie bánk ako aj euro môžu opäť rásť. No zdá sa, že opäť iba krátkodobo. Otázkou ostáva, kto je ďalší na rade?

Nemýľme si infláciu s rastom cien

Väčšina z nás si myslí, že inflácia znamená rast cien, ale to nie je úplne presné. Predstavte si jablko a pomaranč, ktoré v tomto roku stoja obe 1 dolár, ale o rok neskôr je ich cena už 10 dolárov. Keďže skonzumujete rovnaký počet jabĺk a pomarančov tento a aj budúci rok, potom všetko, čo sa v tomto prípade zmenilo, sú vaše peniaze, ich hodnota poklesla. Inflácia nie je spôsobená rastúcimi cenami.

Euroval: všetko záchrannej sieti Európy

V poslednom čase sme zo všetkých strán bombardovaný informáciami o aktivovaní záchranného eurovalu, ktorý by mal pomôcť rizikovým európskym ekonomikám ako Írsko a Portugalsko. Pri vysvetlení eurovalu si pomôžeme dielom známeho francúzskeho prozaika a dramatika írskeho pôvodu („náhoda?“) S. Becketta „Čakanie na Godota“. Čakanie na záchrancu, ktorý má vyriešiť všetky problémy verných a na sebe závislých kamarátov. Presne ako ekonomiky ...

Pohľad na skutočnú (hyper)infláciu

Analýzy z dielne Caseyho výskumného tímu často prinášajú užitočný náhľad na skutočnú infláciu, ktorá momentálne ničí reálne aktíva v USA, ale nie len tam. Nie je prekvapením, že štatistiky reálnej inflácie nie sú obsiahnuté v oficiálnych štatistikách FEDu.

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu 2010: Nezamestnaných by mohlo byť podstatne menej

Tohtoročnými laureátmi Nobelovej ceny za ekonómiu sú Peter Arthur Diamond, Dale Mortensen a Christopher Antoniou Pissarides za prínos pri výskume v oblasti trhov práce. Úspech dosiahli aj vďaka finančnej kríze, ktorá spôsobila zánik enormného množstva pracovných miest a vytvorila tak ideálne prostredie pre ocenenie ich práce.

Nobelista Phelps: Nedržte sa akademikov, biznis si nájde najlepšiu cestu

Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Edmund S. Phelps považuje silný nemecký export za zlyhanie inovatívnosti tamojšej ekonomiky. Ak by Nemecko bolo dosť inovatívne, tak by využívalo svoje zdroje na tvorbu kapitálu a investičné aktivity a nezostávalo by mu toľko zdrojov na export, uviedol počas návštevy Bratislavy. Slovákom odkazuje, že biznis si sám nájde cestu, ktorou sa uberať.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • marek komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Potrebujete naliehavú pôžičku na splatenie svojich dlhov? otvoriť svoj vlastný podnik? Kúpite si auto alebo doma? Som Eric Miller, legitímny a spoľahlivý súkromný veriteľ. Ponúkam všetky druhy pôžičiek. Poskytujem pôžičky za jasných a zrozumiteľných podmienok s úrokovou ...

 • Eric Miller. komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Dobrý deň, Potrebujete naliehavú pôžičku na splatenie svojich dlhov? otvoriť svoj vlastný podnik? Kúpite si auto alebo doma? Som Eric Miller, legitímny a spoľahlivý súkromný veriteľ. Ponúkam všetky druhy pôžičiek. Poskytujem pôžičky za jasných a zrozumiteľných podmienok ...

 • Johny komentoval Americké akcie sú blízko historických maxím. Čo bude nasledovať?

  Budú akcie rast, alebo klesať? Každý má svoj príbeh, ktorému verí ... Nikto budúcnosť nevidí

 • Orlando Cano komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Dnes som dostal finančnú podporu vo výške 100 000 EUR od súkromnej inštitúcie, ktorá sa s nimi spojila canoorlando11@gmail.com. Kontaktujte ho. Som si istý, že vám pomôže pán Orlando Cano.

 • investor komentoval Americké akcie sú blízko historických maxím. Čo bude nasledovať?

  Je pravda, že zisky amerických firiem sú slušné. No investície už nie. D. Trump rozosial strach a obavy z budúcnosti. Keď firmy nebudú investovať, nemôžu ani zarábať, takže budúci rast ziskov je ohrozený.

Kde sa berie inflácia?

Inflácia je dennodenne skloňovaná na každom kroku. Takmer každý dokáže definovať infláciu ako nárast cien rôznych tovarov a služieb. Mnoho ľudí si myslí, že inflácia je zlá, ba dokonca, že je príčinou zla. Myslím si však, že nie je potrebné riešiť otázku užitočnosti či neužitočnosti inflácie. Inflácia je predovšetkým následok. A v tomto duchu sa jej budem venovať. Inflácia je totiž to, čo si sami „vyrobíme“.

Monetárna politika: Týždeň centrálnych bánk

Minulý týždeň rozhodla o menovej politike polovica centrálnych bánk skupiny „G8“. Ide o zoskupenie s globálnym vplyvom na FOREXový trh (FED, ECB, BoJ, BoE, SNB, BoC, RBA, RBNZ). Kým Briti, Japonci a Austrálčania ponechali cenu peňazí nezmenenú, Kanaďania pristúpili k jej zvýšeniu. Menová politika BoC a FEDu tak pokračuje v štiepení.

Trpké dedičstvo Miltona Friedmana

Politici si z diela Miltona Friedmana vybrali dve idey, ktoré v súčasnosti masívne rezonujú svetovou ekonomiku – devízový systém papierových peňazí a zvyšovanie monetárnej báze v čase depresie. Obávame sa však, že obe myšlienky sú postavené na chybných základoch a práve z tohto dôvodu má reálne dedičstvo Miltona Friedmana trpkú príchuť.

21. august ukončil najdlhšiu jar v našich dejinách

V 60-tych rokoch minulého storočia sa v niekdajšej Komunistickej strane Československa začala presadzovať nová generácia, ktorá si uvedomovala, že ľudia na vedúcich postoch, ktorých jediným "vzdelaním" bola stranícka poslušnosť, uvedomelosť a nezmieriteľný boj s triednym nepriateľom, už nesmú ďalej riadiť ekonomiku. Ak má prosperovať... Revolučné myšlienky však náhle pretrhol vpád sovietskych tankov, húfnic a guľometov.