Makroekonomika

Vladimír Baláž: Demografický vývoj robí z bytov rizikovú investíciu

Skôr či neskôr bude musieť niektorá z ďalších slovenských vlád zmeniť pomer sociálnych odvodov do prvého a druhého piliera v neprospech druhého, upozorňuje prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Takýto krok pritom podľa neho nemôžeme očakávať len od ľavicovej vlády. „Stačí sa pozrieť do Maďarska, aj Viktor Orbán sa profiloval ako pravicový politik a dnes...," pripomína nedávne zoštátňovanie dôchodkových fondov u našich južných ...

Eurozóna sa tak ľahko nerozpadne

Je to už 2000 rokov, kedy sa grécki politici naposledy „tešili“ takému záujmu ako 21. júna 2011. Utorkové hlasovanie o vyslovení nedôvery tamojšej vláde sledovali finančníci na celom svete. Väčšina ekonomických televíznych kanálov sa tejto téme venovala celý deň a na internete sme túto „show“ mohli sledovať naživo. Hlasovanie dopadlo pre grécku vládu pozitívne, čo znamená, že predseda vlády získal politickú právomoc pokúsiť sa ...

Eurofrénia: Schyzofrénia podľa eurolídrov

Podľa slovníka cudzích slov je schizofrénia charakterizovaná ako rázštep myslenia, duševná choroba, ktorá vedie k poruche a k rozpadu osobnosti.V Európe sme svedkami podobnej záležitosti – avšak v oveľa väčšom rozsahu. Náš „európsky“ mozog pozostáva z dvoch rozličných myslí, ktoré sú v ňom uzamknuté, a z ktorých každá by chcela získať rozhodujúcu kontrolu.

Krajné riešenie: Eurolídri zvažujú aj grécky protektorát

Grécko sa ženie do vlastnej záhuby a „svätá trojica“ EU/ECB/MMF mu v tom chce sekundovať. Počas piatka sme všetci s napätím očakávali stretnutie čelných gréckych politických špičiek so snahou o tlmenie kolapsu Grécka. Výsledok je však šokujúci a politici sa nedohodli na žiadnom pozitívnom výstupe.

Fiškálne míňanie, alebo ako steroidy podporujú HDP

Každý, kto je dnes proti zvyšovaniu vládnych stimulov, je nepriateľ svetového rastu a pokroku. Takéto niečo by ste si pravdepodobne mohli vypočuť z úst takmer všetkých politikov. A majú pravdu. Ak meriame rast cez HDP, bez spotreby – či už súkromnej alebo vládnej sa jednoducho nezaobídeme. A práve rast čísla vyjadrujúceho HDP je niečo, čo sme vždy ako spoločnosť chceli, nie?

Moderná monetárna teória kvantitatívneho úvoľňovania

Vysvetliť, ako skutočne funguje ekonomika, je asi nemožné a pravdepodobne to tak ostane. Teória ekonomického cyklu, IS-LM, boom and bust, hyperinflácia, recesia... Analytici sypú tieto vyjadria z rukáva ako keby to boli absolútne jasné pojmy. Popri tom sa ale ani nevedia dohodnúť na tom, ako vznikla táto recesia.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Herr Jürg Marti komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Som pán Jurg Marti, súkromný veriteľ. Ponúkame rýchlu vianočnú pôžičku s veľmi nízkou úrokovou sadzbou 2%, preto sa k nám vráťte prostredníctvom nášho e-mailu: jurgmarti0@gmail.com, kde získate viac informácií o tejto ponuke pôžičiek. S úctou, pán Jurg Marti

 • Renata komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Mam 3 krat operovanu driekovu chrbticu,1 krat operovanu krčnu chrbtivu,3 krat operacia klucnej kosti,depresie,reflux,hypotyreozu mam čiastočny inv.dôch.mam narok na plny inval.dôchodok?

 • krieger komentoval Banky hlásia: Dopyt po hypotékach neklesá

  láskavo kontaktujte bunke martin pre všetky vaše potreby úveru. je to spoľahlivý veriteľ. môžete ho kontaktovať e-mailom: bunkemartin04@gmail.com a toto rozhodnutie nebudete ľutovať.

 • jacq komentoval Slováci premárnili extrémne šance, ktoré im tento rok ponúkli finančné trhy

  Vobec ste nepochopili clanok, bez urazky. Dobre robia ked maju peniaze doma ci na beznom ucte ci dlhopisoch? Urcite NIE! S rokom 1990 sa dnesna doba vobec neda porovnavat, bezpecnych moznosti ako dobre investovat je dost, problem je len financna negramotnost 70% naroda..

 • Annie Terry komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Toto je najlepšia šanca na získanie finančnej pomoci. Naša spoločnosť sa nachádza v Bratislave. Ste 100% na získanie pôžičky od mojej spoločnosti. Máme neuveriteľnú povesť. Naším cieľom je finančne vám pomôcť. keďže naša pôžička je 100% legitímna a rýchla, sme ...

Dvadsať dôvodov, prečo zažijeme globálnu potravinovú krízu

Možno si to ešte mnohí nevšimli, ale svet je na pokraji vážnej potravinovej krízy. V určitom momente ovplyvní táto situácia každého z nás. Nemusí to byť dnes, nemusí to byť zajtra, ale v budúcnosti sa takému scenáru pravdepodobne nevyhneme. Šialené počasie a prírodné katastrofy sa pohrávajú s poľnohospodárskou produkciou v rôznych častiach sveta v posledných rokoch.

Tanzánski farmári, čínske mestá duchov a nikdy nekončiace ilúzie o centrálne riadenej ekonomike

James Scott vo svojej knihe píše o farmároch z Tanzánie rozdrobených v usadlostiach, kde každá rodina autonómne rozhodovala o tom, čo a kedy vypestuje. Individuálne farmy sa prispôsobovali svojmu prírodnému prostrediu a vlastnému sociálnemu prostrediu. Pre vládu by boli náklady na inšpektorov preverujúcich hospodárenie fariem rozdrobených po celej krajine astronomické.

Euroval: Európsky stabilizačný mechanizmus vo faktoch

Minulý týždeň bola schválená konečná podoba Európskeho stabilizačného mechanizmu (European Stability Mechanism ,ďalej len „ESM“), ktorý bude pokračovateľom procesu zabezpečovania stability v eurozóne po svojom predchodcovi Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (European Financial Stability Facility - „EFSF“).

Tyrania štátu a obmedzené zdroje

Niektorí z vás už možno počuli o ekonomickom zákone zvanom "tragédia spoločného", v angličtine „Tragedy of the Commons“. Pre ostatných krátke vysvetlenie: Tragédia spoločného hovorí o dileme prameniacej zo situácie, v ktorej veľký počet individualít hľadiac na svoje vlastné záujmy, nakoniec vyčerpá limitované množstvo spoločne zdieľaných zdrojov. Aj keď je jasné, že takéto správanie nie je v dlhodobom záujme žiadneho z nich.