Makroekonomika

USA: Ako funguje Federálny rezervný systém

Americký FED ovplyvňuje svojou politikou náladu investorov na celom svete už 97 rokov. Nutnosť existencie samostatného úradu, ktorý by bol schopný zabezpečiť stabilný, flexibilný a zároveň bezpečný fiškálny a monetárny systém viedol predstaviteľov amerického kongresu v roku 1913 k založeniu centrálnej banky „Federal Reserve“.

Od ekonóma Marxa po najznámejšiu pieseň moderných čias: Imagine Johna Lennona

New York, apartmánový dom Dakota, vrátnik priskočí k 25-ročnému Markovi D. Chapmanovi a pýta sa ho: "Vieš,čo si práve urobil?" Mladík pokojne odpovie: „Práve som zastrelil Johna Lennona.“ Sadne si na okraj chodníka, v ruke drží svetoznámy román amerického spisovateľa J. D. Salingera Kto chytá v žite. Pri sebe má kazetový prehrávač s nahrávkami skupiny The Beatles. Stalo sa to presne pred 30 rokmi.

Lov sa začal: Kto bude ďalší na rade?

Situácia je vyriešená. Gréci ako aj Íri budú splácať svoje dlhy z ďalších požičaných peňazí. Teda aspoň dočasne sa budeme tváriť, že to dokážu. Eurokomisár Rehn potvrdil, že vlastníci dlhopisov (európske banky) nebudú mať žiadne straty z vlastníctva rizikových dlhopisov. Ťarcha je plne prenesená na občanov uvedených krajín. Akcie bánk ako aj euro môžu opäť rásť. No zdá sa, že opäť iba krátkodobo. Otázkou ostáva, kto je ďalší na rade?

Nemýľme si infláciu s rastom cien

Väčšina z nás si myslí, že inflácia znamená rast cien, ale to nie je úplne presné. Predstavte si jablko a pomaranč, ktoré v tomto roku stoja obe 1 dolár, ale o rok neskôr je ich cena už 10 dolárov. Keďže skonzumujete rovnaký počet jabĺk a pomarančov tento a aj budúci rok, potom všetko, čo sa v tomto prípade zmenilo, sú vaše peniaze, ich hodnota poklesla. Inflácia nie je spôsobená rastúcimi cenami.

Euroval: všetko záchrannej sieti Európy

V poslednom čase sme zo všetkých strán bombardovaný informáciami o aktivovaní záchranného eurovalu, ktorý by mal pomôcť rizikovým európskym ekonomikám ako Írsko a Portugalsko. Pri vysvetlení eurovalu si pomôžeme dielom známeho francúzskeho prozaika a dramatika írskeho pôvodu („náhoda?“) S. Becketta „Čakanie na Godota“. Čakanie na záchrancu, ktorý má vyriešiť všetky problémy verných a na sebe závislých kamarátov. Presne ako ekonomiky ...

Pohľad na skutočnú (hyper)infláciu

Analýzy z dielne Caseyho výskumného tímu často prinášajú užitočný náhľad na skutočnú infláciu, ktorá momentálne ničí reálne aktíva v USA, ale nie len tam. Nie je prekvapením, že štatistiky reálnej inflácie nie sú obsiahnuté v oficiálnych štatistikách FEDu.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu 2010: Nezamestnaných by mohlo byť podstatne menej

Tohtoročnými laureátmi Nobelovej ceny za ekonómiu sú Peter Arthur Diamond, Dale Mortensen a Christopher Antoniou Pissarides za prínos pri výskume v oblasti trhov práce. Úspech dosiahli aj vďaka finančnej kríze, ktorá spôsobila zánik enormného množstva pracovných miest a vytvorila tak ideálne prostredie pre ocenenie ich práce.

Nobelista Phelps: Nedržte sa akademikov, biznis si nájde najlepšiu cestu

Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Edmund S. Phelps považuje silný nemecký export za zlyhanie inovatívnosti tamojšej ekonomiky. Ak by Nemecko bolo dosť inovatívne, tak by využívalo svoje zdroje na tvorbu kapitálu a investičné aktivity a nezostávalo by mu toľko zdrojov na export, uviedol počas návštevy Bratislavy. Slovákom odkazuje, že biznis si sám nájde cestu, ktorou sa uberať.

Kde sa berie inflácia?

Inflácia je dennodenne skloňovaná na každom kroku. Takmer každý dokáže definovať infláciu ako nárast cien rôznych tovarov a služieb. Mnoho ľudí si myslí, že inflácia je zlá, ba dokonca, že je príčinou zla. Myslím si však, že nie je potrebné riešiť otázku užitočnosti či neužitočnosti inflácie. Inflácia je predovšetkým následok. A v tomto duchu sa jej budem venovať. Inflácia je totiž to, čo si sami „vyrobíme“.

Monetárna politika: Týždeň centrálnych bánk

Minulý týždeň rozhodla o menovej politike polovica centrálnych bánk skupiny „G8“. Ide o zoskupenie s globálnym vplyvom na FOREXový trh (FED, ECB, BoJ, BoE, SNB, BoC, RBA, RBNZ). Kým Briti, Japonci a Austrálčania ponechali cenu peňazí nezmenenú, Kanaďania pristúpili k jej zvýšeniu. Menová politika BoC a FEDu tak pokračuje v štiepení.