Makroekonomika

Pohľad na skutočnú (hyper)infláciu

Analýzy z dielne Caseyho výskumného tímu často prinášajú užitočný náhľad na skutočnú infláciu, ktorá momentálne ničí reálne aktíva v USA, ale nie len tam. Nie je prekvapením, že štatistiky reálnej inflácie nie sú obsiahnuté v oficiálnych štatistikách FEDu.

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu 2010: Nezamestnaných by mohlo byť podstatne menej

Tohtoročnými laureátmi Nobelovej ceny za ekonómiu sú Peter Arthur Diamond, Dale Mortensen a Christopher Antoniou Pissarides za prínos pri výskume v oblasti trhov práce. Úspech dosiahli aj vďaka finančnej kríze, ktorá spôsobila zánik enormného množstva pracovných miest a vytvorila tak ideálne prostredie pre ocenenie ich práce.

Nobelista Phelps: Nedržte sa akademikov, biznis si nájde najlepšiu cestu

Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Edmund S. Phelps považuje silný nemecký export za zlyhanie inovatívnosti tamojšej ekonomiky. Ak by Nemecko bolo dosť inovatívne, tak by využívalo svoje zdroje na tvorbu kapitálu a investičné aktivity a nezostávalo by mu toľko zdrojov na export, uviedol počas návštevy Bratislavy. Slovákom odkazuje, že biznis si sám nájde cestu, ktorou sa uberať.

Kde sa berie inflácia?

Inflácia je dennodenne skloňovaná na každom kroku. Takmer každý dokáže definovať infláciu ako nárast cien rôznych tovarov a služieb. Mnoho ľudí si myslí, že inflácia je zlá, ba dokonca, že je príčinou zla. Myslím si však, že nie je potrebné riešiť otázku užitočnosti či neužitočnosti inflácie. Inflácia je predovšetkým následok. A v tomto duchu sa jej budem venovať. Inflácia je totiž to, čo si sami „vyrobíme“.

Monetárna politika: Týždeň centrálnych bánk

Minulý týždeň rozhodla o menovej politike polovica centrálnych bánk skupiny „G8“. Ide o zoskupenie s globálnym vplyvom na FOREXový trh (FED, ECB, BoJ, BoE, SNB, BoC, RBA, RBNZ). Kým Briti, Japonci a Austrálčania ponechali cenu peňazí nezmenenú, Kanaďania pristúpili k jej zvýšeniu. Menová politika BoC a FEDu tak pokračuje v štiepení.

Trpké dedičstvo Miltona Friedmana

Politici si z diela Miltona Friedmana vybrali dve idey, ktoré v súčasnosti masívne rezonujú svetovou ekonomiku – devízový systém papierových peňazí a zvyšovanie monetárnej báze v čase depresie. Obávame sa však, že obe myšlienky sú postavené na chybných základoch a práve z tohto dôvodu má reálne dedičstvo Miltona Friedmana trpkú príchuť.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Mr Desmond Lee komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Hľadáte legitímnu pôžičku? Unavený hľadaním pôžičiek a Hypotéky? Boli ste odmietnutí svojimi bankami? tiež ste boli scammed raz? Potom je vaša finančná trauma skončená my Ponuka ÚVERY od 1 500,00 dolárov Min. do 300 000 000,00 dolárov Max.at 2% úroková sadzba. Sme ...

 • Maria komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Potrebujete pôžičku? Cieľom je informovať širokú verejnosť o tom, že poskytujeme pôžičky jednotlivcom s úrokovou sadzbou 3%. Naše pôžičky sú zabezpečené a zaručené vládami, aby mohli ponúkať pôžičky po celom svete. Ponúkame všetky druhy pôžičiek, napríklad osobný ...

 • James Clark komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Potrebujete pôžičku? Cieľom je informovať širokú verejnosť o tom, že poskytujeme pôžičky jednotlivcom s úrokovou sadzbou 3%. Naše pôžičky sú zabezpečené a zaručené vládami, aby mohli ponúkať pôžičky po celom svete. Ponúkame všetky druhy pôžičiek, napríklad osobný ...

 • James Clark komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Túto otázku by som rád položil skôr, ako pôjdem rovno k svojmu verejnému vyhláseniu. Ak získanie legitímnej pôžičky online bolo také ľahké, ako je uvedené vo všetkých týchto vynaliezaných / duplikovaných svedectvách o pôžičkách, ktoré som čítal online, tak prečo som ...

 • Pierre komentoval Slovensko má najväčšie rezervy zlata na hlavu z krajín V4

  NEMA, je to papierove zlato, ktore ak neprevezieme k nam co najskor, tak nikdy neuvidime!!!!!!!! Slovensko ma najmenej zlata na SVETE.

21. august ukončil najdlhšiu jar v našich dejinách

V 60-tych rokoch minulého storočia sa v niekdajšej Komunistickej strane Československa začala presadzovať nová generácia, ktorá si uvedomovala, že ľudia na vedúcich postoch, ktorých jediným "vzdelaním" bola stranícka poslušnosť, uvedomelosť a nezmieriteľný boj s triednym nepriateľom, už nesmú ďalej riadiť ekonomiku. Ak má prosperovať... Revolučné myšlienky však náhle pretrhol vpád sovietskych tankov, húfnic a guľometov.

Ako Friedman porazil Keynesa

Makroekonomika Ronald Ižip 18.08.2010 | 00:00 1 Komentár

Posledný júlový deň uplynulo 98 rokov od narodenia jedného z najvplyvnejších ekonómov 20. storočia. Milton Friedman spolu s Keynesom patria k najväčších ekonomickým teoretikom svojej doby. Implementácia ich myšlienok je prítomná v súčasnej hospodárskej politike viac ako kedykoľvek predtým a preto sa poďme pozrieť na ich obrovský intelektuálny súboj.

Ludwig Erhard: Štát by sa mal správať ako rozhodca

Ludwig Erhard nebol ľavičiar ani pravičiar. Jeho doménou bola komunikácia doľava aj doprava. Uplatňoval pragmatickú hospodársku politiku, ktorá mala za úlohu vytvoriť podmienky na tzv. „blahobyt pre všetkých“. Stal sa otcom nemeckého hospodárskeho zázraku. Vytvoril a aplikoval koncept sociálneho trhového hospodárstva.

Politikov i ekonómov trápi rastúca nezamestnanosť, kráľ Karel IV. ju vyriešil unikátne

Slovensko ako mnohé iné krajiny sveta trápi vysoká nezamestnanosť. Úrady práce, sociálnych veci a rodiny sú však len na evidenciu nezamestnaných. Ukazuje sa, že štát, ktorý necháva postávať ľudí bez práce, ktorých aj tak musí platiť a namiesto nich radšej nasadí techniku, je zlý hospodár. Už kráľ Karel IV. však vedel, že potrebu zisku a rýchlych výkonov treba nahradiť jednoduchou manuálnou prácou.