Penzia

Zmeny v treťom pilieri: Spravodlivé alebo likvidačné?

Penzia Ľuboslav Kačalka 01.10.2010 | 02:00 0 Komentárov

Podľa vlády úsporné opatrenie a zároveň snaha zrovnoprávniť jednotlivé formy sporenia. Podľa DDS-iek útok na lepšie budúce dôchodky. Pre zamestnávateľa je dnes lacnejšie prispieť zamestnancovi na penzijné sporenie ako mu rovnakú sumu pridať k výplate. Od januára sa to zmení a dôsledky môžu byť pre tretí pilier likvidačné.

Redakčný komentár: Koho trápia DDS-ky?

Penzia Ľuboslav Kačalka 01.10.2010 | 01:55 3 komentáre

Snaha vlády dosiahnuť rovnaké podmienky pre všetky správcovské spoločnosti, životné poisťovne a rôzne sporiteľne je bez diskusie legitímna. Doplnkové dôchodkové spoločnosti dnes ako jediné ťažia zo svojej orientácie na zamestnávateľa.

Ovplyvní zrušenie daňovej výnimky správanie sa občanov?

Penzia Miroslav Ovčarik 07.09.2010 | 00:00 1 Komentár

Vzhľadom na napätý štátny rozpočet plánuje nová vláda od roku 2011 zrušiť viaceré daňové výnimky. Pravdepodobne vrátane tej výnimky, ktorá sa týka sporenia, respektíve investovania klienta v rámci investičného životného poistenia, doplnkového dôchodkového sporenia alebo takzvaného účelového sporenia na dôchodok.

Jeden dôvod pre zrušenie druhého piliera: Lacnejšie hypotéky

Penzia Ľuboslav Kačalka 27.08.2010 | 02:00 1 Komentár

Reforma dôchodkového sporenia, uskutočnená za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, má pre sporiteľa pozitívny dopad. Štát by však mohol vyjsť svojim občanom ešte viac v ústrety. Ak by sa druhý pilier stal dobrovoľným, bežný Slovák by mohol splatiť hypotéku o tretinu rýchlejšie a na dôchodkovom účte by mal aj tak viac peňazí ako pri súčasnom stave penzijného systému.

Doplnkové dôchodkové sporenie: Zmeny v roku 2010

Penzia Tomáš Gavenda 17.06.2010 | 01:00 0 Komentárov

Sporenie na dôchodok je behom na dlhú trať. Preto je potrebné dbať na výber formy sporenia na penziu a zvoliť si ideálny spôsob akumulácie majetku. Jednou z foriem zabezpečenia sa na dôchodkový vek je doplnkové dôchodkové sporenia - takzvaný tretí dobrovoľný dôchodkový pilier, ktorý prešiel v tomto roku viacerými zmenami.

Ako investovať lepšie a bezpečnejšie? Na úver…

Penzia Ľuboslav Kačalka 03.06.2010 | 00:10 6 komentárov

Ako sa zodpovedne pripraviť na dôchodok? Tradičná rada finančných profesionálov: kým ste mladý, investujte do akcií. S pribúdajúcim vekom sa zamerajte na bezpečnejšie investície, napríklad dlhopisy. Znie vám takáto rada povedome a logicky? Podľa dvoch amerických akademikov a ich nového prístupu k investovaniu je úplne zlá.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Zoro X komentoval Podľa teórie 18-ročných cyklov by ďalšia kríza realitného trhu mala prísť v roku 2026

  Chápem, že sú tu faktory typické pre stavebníctvo, ako schvaľovacie procesy, technická náročnosť výstavby a podobne, ale povedať, že realitný cyklus trvá 18 rokov nezohľadňuje ostatné ekonomické a politické veličiny. Keď Trump zavelí, alebo skôr zatwittuje, máme tu recesiu ...

 • Adrian Bayford komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Dobrý deň Potrebujete pôžičku na každý účel? Máte finančný problém? Bridge Finance je zaručené pri poskytovaní finančných služieb zákazníkom za výhodnú úrokovú sadzbu. Naše pôžičky sú jednoduché a rýchle. Kontaktujte nás ešte dnes a získajte potrebnú ...

 • Maros komentoval Cena zlata rýchlo rastie a má pred sebou ďalší potenciál

  Kazdy den banky hadzu na trh nenormalne mnozstvo papieroveho( macacieho )zlata v podobe nekrytych futures. Keby ludia neboli blbi a nekupovali zlate etf ale realne zlato, cena by bola 10.000 usd uz teraz. Druha vec je ze si myslim ze banky si to kupuju medzi sebou, lebo to tvori priemernu cenu ...

 • Maro komentoval Podľa teórie 18-ročných cyklov by ďalšia kríza realitného trhu mala prísť v roku 2026

  Recesia, ci kriza sa nikdy nepriznava, minimalne 3 roky dopredu, aby nevznikla panika. Cez kazdu krizu donekonecna kupujte, kupujte, bude rast, nikdy, nikdy nie predavajte!

 • Tibor komentoval Dá sa dnes založiť bankový účet online?

  Ucet, ktory treba overovať na pobocke, alebo cez kuriera, urcite nie je online. To je len bubulina. Aj tie s prevodom jedneho centu na overenie identitiy su hrane. Klienta zaujima, ci si moze ucet zalozit o jednej v noci bez nejakej extra namahy a ucet je hned od prvej chvile funkcny.

Druhý pilier: Ako prichádzame o švajčiarske dôchodky

Penzia Stanislav Pánis 31.03.2010 | 00:00 12 komentárov

Predstavte si, že niečo vlastníte, avšak správou vášho majetku je poverený niekto iný. A to dokonca zo zákona, až do vášho dôchodkového veku. Ak s daným správcom vonkoncom nie ste spokojný, jediné čo môžete urobiť, je vymeniť správcu za iného. Otázne je či to dáva zmysel, keď väčšina z nich „investuje“ rovnako.

Vrcholí spor o dôchodky: Pre koho je druhý pilier výhodný?

Penzia Ľuboslav Kačalka 11.06.2009 | 00:00 7 komentárov

Slováci môžu vystúpiť z druhého piliera len do konca júna. Vláda počítala, že tak urobí asi 150 tisíc sporiteľov, realitou je však necelé pätina. Rezort sociálnych vecí preto zosilňuje kampaň. V diskusii o výhodnosti sa používajú neférové praktiky – navzájom sa z toho obviňujú obidve skupiny.

Ľudovít Kaník: Dnes je úplne bežná vec, že ľudia chcú pracovať dlhšie

Penzia Ľuboslav Kačalka 09.03.2009 | 00:00 3 komentáre

Ľudovít Kaník sedel za Dzurindovej vlády v kresle ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Reforma dôchodkového sporenia je jeho dieťaťom. Možno aj preto si ju otcovsky stráži. Ako predseda občianskeho združenia Sporiteľ aktívne bojuje za zachovanie druhého piliera. Napriek tomu: zmenil by v ňom niečo?

Druhý pilier: odborári chcú viac peňazí pre štát a menej pre DSS-ky

Penzia Ľuboslav Kačalka 25.02.2009 | 00:00 3 komentáre

Odborári navrhujú, aby sa peniaze medzi piliermi delili inak. Štátna Sociálna poisťovňa by dostávala 14% hrubej mzdy a do DSS-iek by na rozdiel od súčasných 9% išli iba 4%. Predseda občianskeho združenia Sporiteľ Ľudovít Kaník si myslí, že odborári robia špinavú prácu za vládu.