Vládne stimuly a ich dopad na komoditné trhy

Týždeň vo financiách: už sme daňovo slobodní

Uplynulý týždeň priniesol okrem iného aj zverejnenie štatistických údajov, z ktorých vyplýva, že regionálne rozdiely na Slovensku sa ďalej prehlbujú, prešľapovanie lotyšskej vlády, ktorá ak nezačne okamžite šetriť, môže strhnúť aj celú Európsku úniu, a napokon prišiel aj vytúžený deň daňovej slobody. Ten obrazne vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike.

Ako na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia: Kto? Čo? Ako?

S príchodom júna čaká podnikateľov ďalšia z početných povinností. Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia je do 30. júna povinný vykonať a podať predovšetkým každý živnostník. Týka sa však aj iných platiteľov vrátane niektorých zamestnancov.

Úver ako pomoc proti kríze: Ktorý sa oplatí čerpať a aké sú riziká?

Jeden zo spôsobov ako sa vysporiadať s dôsledkami krízy je požičať si - presviedčajú o tom bankári. A aj keď sú pri poskytovaní hypotekárnych úverov opatrnejší, v prípade spotrebných úverov, kreditných kariet a povolených prečerpaní, hľadajú nové spôsoby ako osloviť klientov.

Zákon o finančnom sprostredkovaní je výzvou pre manažmenty

Nový zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je veľkou výzvou pre manažmenty trhových hráčov. Hrá sa o to, kto bude o pár rokov udávať tempo na trhu z hľadiska podielu na trhu a schopnosti ďalej rásť rýchlejšie ako trh, teda trhový podiel zvyšovať. Jedným z významných faktorov úspechu bude aj schopnosť správne sa prispôsobiť novému zákonu. Neexistuje jednotný recept.

Čo príde po… Budúcnosť a ekonomické cykly

Zostane jedinou ochranou pre investorov jediná skutočná mena - zlato? V predchádzajúcom texte Ekonomické cykly a ich vplyv sme hovorili o Kondratievových vlnách. V tomto komentári si povieme viac o ich možnom vplyve na našu budúcnosť.

Zákonná úprava: Sprostredkovateľ aj bez maturity, poradca s VŠ alebo 10 ročnou praxou

Nový zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve stanovuje štyri stupne odbornej spôsobilosti. Na vzdelávanie bude dohliadať akadémia finančného vzdelávanie, ktorá vznikne až na základe pripravovaného zákona o ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu. Mnohé otázky tak zostanú nezodpovedané, až kým zákon nezíska definitívnu podobu.

Bude sa Slovensko finančne vzdelávať?

Malo by sa. O tom, že nie sme veľmi finančne veľmi gramotní počúvame so všetkých strán. Dobrá správa je, že sa možno časom dočkáme finančného vzdelávania na školách. Závisí to od konečnej podoby pripravovaného zákona o ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu, ktorý bude riešiť aj finančné vzdelávanie. Kým sa však legislatívny proces rozhýbe, aktívny je aspoň súkromný sektor.

Irving Fisher: Teória deflácie dlhu

Veľká hospodárska kríza je jednou z najdiskutovanejších udalostí ekonomickej teórie. O vysvetlenie je podstaty sa snažilo množstvo ekonómov, medzi nimi aj známy ekonóm Yale-skej univerzity Irving Fisher, ktorý sa preslávil hlavne svojou rovnicou výmeny (kvantitatívna teória peňazí), teóriou úrokových mier ako aj teóriou peňažnej ilúzie.

Pokles cien nehnuteľností: špekulácie, vyčkávanie, premrštené predstavy

Slovenský realitný trh zažil v poslednom období viaceré zlomy a premeny. Po realitnom boome a často "nekresťanskom" zvyšovaní cien nehnuteľností nastala stagnácia a nasledoval pomerne prudký pád. Štatistiky sú neúprosné: ceny dosiahli svoj vrchol v druhom kvartáli roka 2008 a odvtedy sústavne klesajú. Niektorých predávajúcich to však nezaujíma a chcú ešte aj dnes predať "ako za starých čias".

Kam investovať?Najnovšie komentáre