V investičnej súťaži opäť priniesol najvyššie zisky cukor

Týždeň vo financiách: 80 rokov od veľkej hospodárskej krízy a vyššie dane na Slovensku

Neslávne známy čierny štvrtok 24. októbra 1929 naštartoval na Wall Street hospodársku krízu, ktorá sa postupne preniesla aj do Európy a pomohla k moci fašistickým stranám. Pár rokov dozadu sme túto krízu vnímali už len ako historický fakt. Možno aj preto sme verili, že sa už nebude opakovať.

Nevýhodné pôžičky: Úžera, ty najhnusnejšia z húseníc! (2. časť)

Vo vzťahoch medzi subjektmi poskytujúcimi pôžičky a úvery nebankovým spôsobom a ich klientmi sa čoraz viac ukazujú byť vážnym problémom dve veci, a to neprimerané sankcie, ktoré bývajú zakotvené v zmluvných podmienkach, a neprimerané podmienky zakladajúce hrubý nepomer v právach a povinnostiach zmluvných strán.

R. Podhorec: Bez našich pripomienok by bol zákon ešte tvrdší

Na trhu finančného poradenstva momentálne asi nie je dôležitejšia téma ako nový zákon a jeho plánovaná úprava. So šéfom Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Rastislavom Podhorcom hovoríme o tom, ako zákon vznikal a aj o vzťahoch vnútri asociácie.

Daňová optimalizácia: Príjmy z prenájmu a oslobodenie od dane

Ďalšou zaujímavou skupinou z hľadiska daní a odvodov sú príjmy z prenájmu. Rovnako ako pri príležitostných príjmoch je aj pri týchto príjmoch možné uplatniť si oslobodenie od dane. Odvody sa za určitých okolností neplatia z prenájmu vôbec.

Bankový hazard: Kde by bola Goldman Sachs bez vládnej pomoci?

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman opäť „pichol" do osieho hniezda, keď v komentári NY Times obvinil nepriamo Goldman Sachs z „nekalých praktík“. Podľa neho má finančný sektor ďaleko od zdravého fungovania a Goldman Sachs dokáže zarábať peniaze jedine za podpory biliónových USD dotácii z vlády.

Druhý týždeň súťaže o Porsche opäť najviac prial komoditným obchodníkom;

To, že komoditné trhy ponúkajú najlepšiu príležitosť k zhodnoteniu ukázal aj druhý týždeň investičnej súťaže X-Trade Brokers Cup 2009, v ktorej je hlavnou cenou Porsche Cayman. Mimoriadne sa opäť darilo obchodníkom s cukrom, ktorí majú na svojom konte dva najvýnosnejšie obchody týždňa.

Týždeň vo financiách: Slovenská vláda rozdáva, Európska komisia zdvíha varovný prst

Napriek avízovanému rozhodnutiu o minimálnej mzde sa opäť nič nedialo. Ficov kabinet rozhodol, že o nej rozhodne nabudúce. Ale inak sa vládna koalícia v ničom nezaprela - rozhodla o vianočných príspevkoch, o tom, že v budúcom roku porastú platy štátnych zamestnancov a štát zvýhodní úvery pre mladomanželov. Európska komisia je z toľkej štedrosti v čase krízy zdesená.

Nevýhodné pôžičky: Úžera, ty najhnusnejšia z húseníc!

Hovorí sa, že úžera je taká stará ako ľudstvo. Skeptici k tomu dodávajú, že vychádza zo samej podstaty človeka: mať sa dobre - na úkor iných... Aj keď nemožno takýto názor zovšeobecňovať, isté je, že úžera sa v najrozličnejších podobách preplieta celými dejinami ľudstva a ako najväčší nešvár ju kritizovali už starí klasici.

Hypotéky do 40%: Klienti si požičajú drahšie

Ak prejde návrh Európskej komisie, aby sa bežné hypotéky poskytovali do 40% hodnoty nehnuteľnosti, úvery na bývanie sa stanú drahšie a menej dostupné. EK chce zabrániť, aby sa zopakovalo prasknutie realitnej bubliny. Trhu to však nemusí pomôcť.

Kam investovať?Najnovšie komentáre