Irving Fisher: Teória deflácie dlhu

Pokles cien nehnuteľností: špekulácie, vyčkávanie, premrštené predstavy

Slovenský realitný trh zažil v poslednom období viaceré zlomy a premeny. Po realitnom boome a často "nekresťanskom" zvyšovaní cien nehnuteľností nastala stagnácia a nasledoval pomerne prudký pád. Štatistiky sú neúprosné: ceny dosiahli svoj vrchol v druhom kvartáli roka 2008 a odvtedy sústavne klesajú. Niektorých predávajúcich to však nezaujíma a chcú ešte aj dnes predať "ako za starých čias".

Aktuálne úrokové sadzby na vkladoch: Veľa kriku pre nič?

Jeden z čitateľov sa podelil o netradičný zážitok s bankovým pracovníkom, ktorý mu povedal: „Máme nové úrokové sadzby, ale sú také nízke, že sa pobavíte, keď si ich vypočujete.“ Aj táto situácia potvrdzuje, že Slováci sú naučení na zaujímavé zhodnocovanie korunových vkladov a nižšie eurosadzby ich veľmi netešia. Nedávne zníženie úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky sa prejavilo v ďalšom znížení úročenia termínovaných vkladov.

Ekonomické cykly a ich vplyv na investovanie

Už dlhšie sa snažíme naznačiť, že svet má problém. Tento problém nie je riešený a neustále sa len pláta a odkladá. Čím dlhšie sa bude posúvať do budúcnosti, tým väčší kolaps systému hrozí. Jeho neriešenie neohrozuje len samotný finančný trh a ekonomický systém ale aj hodnoty našej civilizácie, samotnú demokraciu.

Zákon o finančnom poradenstve: Ešte neplatí a už sa bude meniť?

Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve ešte nezačal platiť a už sú snahy o jeho zmenu. Finančno-sprostredkovateľské spoločnosti, ktorých podnikanie najviac ovplyvňuje, majú viacero výhrad. Nepáči sa im oddelenie poradenstva a jasno nemajú v poskytovaní informácií o províziách a finančnom vzdelávaní.

Lízingový trh v prvom kvartáli: pokles o 42,9%, dominuje financovanie automobilov

Hospodársky pokles neobišiel ani lízingové spoločnosti. V prvom štvrťroku zaznamenali prepad o 42,9%. Najvýraznejší pokles sa týkal financovania nákladných automobilov až o 67,9%. Najmä v tomto segmente pociťujú lízingové spoločnosti aj problémy pri splácaní.

Slabý dolár ťahá komodity vyššie

Tento týždeň neoplýva výraznou aktivitou na finančných trhoch, avšak postupne sa prejavujú potenciálne vznikajúce dlhodobejšie tendencie. Americký dolár, meraný dolárovým indexom, včera poklesol na takmer najnižšiu hodnotu od začiatku roka. Práve pokračovanie oslabovania amerického dolára môže dať komoditám potrebnú vzpruhu na nastúpenie do výraznejších býčích trendov.

Zákon o finančnom poradenstve a sprostredkovaní už podpísal prezident

Jeden z najočakávanejších zákonov v oblasti osobných financií už podpísal prezident a v plnom zmení bude platiť od budúceho roka. Zákon sprísňuje podmienky pre finančné poradenstvo. Po novom nesmú poradcovia brať provízie od inštitúcií a budú platení výlučne klientom. Investujeme.sk postupne predstaví novinky, ktoré zákon prináša a ich dopad na trh finančného sprostredkovania.

Novinky pre podnikateľov: zvýšená nezdaniteľná časť, daňová evidencia a paušálne výdavky na pohonné hmoty

Mesiace marec a apríl priniesli do legislatívnej úpravy podnikania ľahký jarný vánok. Tzv. protikrízový balíček súčasného vládneho kabinetu znamená niekoľko zmien, ktoré – napriek kontroverznosti ich prijatia – predsa len uľahčujú podnikanie. Uvádzame najdôležitejšie z nich, týkajúce sa v prvom rade živnostníkov.

Začíname investovať: Sprievodca investovaním na zahraničných burzách…

Čím ďalej, tým viac investorov sa začína rozhliadať za hranice regiónu a rozmýšľa, či neskúsiť šťastie na burzách západnej Európy alebo Spojených štátov. Je 21. storočie a preto sú pre drobného investora možnosti omnoho väčšie ako pred 10 rokmi. Vďaka tomu, že ponuka investičných nástrojov je v zahraničí násobne širšia ako v strednej Európe, oplatí sa dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Kam investovať?Najnovšie komentáre