Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

AXA Daruj krv a zachráň život

Ostatné správy 05.01.2009 | 13:15 0 Komentárov

Zapojte sa do akcie AXA Daruj krv a zachráň život, ktorá sa bude konať 29. januára o
8.00 hod. v centrále AXA v Bratislave na Laurinskej 18. Zúčastniť sa môžu nielen
všetci zamestnanci AXA, ich rodinní príslušníci, ale pridať sa môžete aj vy.

AXA Daruj krv a zachráň život organizujeme v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR. Pre výjazd mobilnej jednotky je však potrebný minimálny počet odberov, preto vás prosím o nahlásenie účasti vopred.

"Vaša krv môže zachrániť obeť nehody, pomôcť predčasne narodenému dieťaťu, pri urgentných operáciách môže byť rozhodujúcim faktorom. Neexistuje umelá náhrada krvi – jej jediným zdrojom je ČLOVEK!"

Kedy? 29. januára 2009 od 8.00 hod. do 11.00 hod.

Kde? Laurinská 18, 811 01 Bratislava

2. poschodie

Kto môže darovať krv?

     • každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg

     • kto neprekonal infekčnú žltačku typu B,C, nie je nosičom HIV, neprekonal syfilis, nie je sexuálnym partnerom ľudí s uvedenými chorobami a neprišiel s nimi v poslednom roku do styku

     • kto posledný rok nebol operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, nemal prepichované uši, alebo iné časti tela, nedostal transfúziu krvi, plazmy, nepodstúpil endoskopické vyšetrenie

     • kto nepatrí k rizikovo sa správajúcim jedincom

     • človek, ktorý je: – 4 týždne po doužívaní antibiotík – 2 týždne bez hnačky, bez horúčky – 1 týždeň po zubnom ošetrení (vŕtanie, extrakcia zubu) – aktuálne bez herpesu – aktuálne mimo menštruáciu (+/- 3 dni) a tehotenstva – 48 hodín po preventívnom očkovaní – 1 rok po pôrode alebo ukončení tehotenstva, ak nekojí – človek, ktorý neužíva pravidelne dlhodobo lieky

Ako často možno krv darovať?

Muži môžu darovať krv s odstupom 3 mesiacov po odbere maximálne 4x do roka. Ženy môžu darovať krv s odstupom 4 mesiacov po odbere maximálne 3x do roka.

Ako sa pripraviť na odber?

Pred odberom nekonzumujte mastné jedlá.

Nie je však vhodné, aby ste hladovali , odporúčajú sa ľahké raňajky (netukové pečivo, chlieb, med, ovocie, zelenina a pod.) v príjme tekutín sa neobmedzujte.

Doprajte si dostatok spánku, na odber nie je vhodné prísť po ťažkej fyzickej námahe.

Pred odberom nepite alkohol, nefajčite.

Aké vyšetrenia vykonávame v súvislosti s každým odberom krvi?

Krvný obraz, pečeňové testy (ALT), protilátky proti HIV 1/2, žltačke typu B a C, nosičstvo syfilisu, vyšetrenie krvnej skupiny a protilátok proti červeným krvinkám. Pred odberom vyplníte DOTAZNÍK, ktorý pomáha pri posúdení zdravotného stavu darcu a uistí, že podaná krv nepoškodí príjemcu.

Je darovanie bezpečné?

Zdravotnícky materiál pri odbere krvi je jednorazový, vždy nový – akýkoľvek prenos infekcie je vylúčený. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml ) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za 2 týždne, strata železa za 2 mesiace.

Aké doklady sú potrebné pri darovaní?

Občiansky preukaz, preukaz poistenca, preukaz darcu (u stálych darcov). Prosíme o vyplnenie Evidenčnej karty bezpríspevkového darcu krvi Slovenského Červeného kríža, na základe ktorej Vás zaradíme do centrálnej evidencie darcov krvi.