Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Cena ropa: Ani sem, ani tam, ale smerom dole

Investície 17.03.2009 | 11:25 0 Komentárov

Hlavnou udalosťou na komoditnom trhu bolo víkendové zasadanie kartelu OPEC, na ktorom sa členovia organizácie rozhodli ponechať ťažobné limity bez zmeny. EIA (Správa energetických informácií) znížila priemernú cenu ropy WTI podľa svojho krátkodobého energetického výhľadu pre rok 2009 na úroveň 42,00 USD a pre rok 2010 na úroveň 53,00 USD za barel. Cena bola upravená na základe budúcich perspektív rastu, ktoré boli silne znížene. Je potrebne vziať do úvahy, že uvedené ceny predstavujú menej než polovicu priemernej ceny, pri ktorej sa obchodovalo v roku 2008.

Prehlásenie, že v tejto chvíli je jedinou najväčšou neistotou perspektíva globálneho rastu, sa zdá byť pomerne zjednodušené. Avšak je tomu naozaj tak. Perspektívy globálneho rastu budú formovať aj charakter budúceho dopytu, ktorý sa v súčasnosti scvrkáva alarmujúcim tempom. Tato skutočnosť, doprevádzaná vysokou úrovňou zásob komerčnej ropy a nadbytočnou výrobnou kapacitou, by mala zadržať akékoľvek extrémne pohyby ceny ropy smerom nahor. 

Ako môžme pozorovať na niektorých veľkých obmedzeniach produkcie v roku 2008, dodávky od nečlenov OPEC-u by však mohli nabúrať stratégiu.  Nedostatok financií na projekty a kapitálové výdavky by si mohol vybrať daň v oblasti vrtnej činnosti a potrebného rozvoja infraštruktúry.  Znamená to, že situácia v oblasti dodávok bude čoraz obtiažnejšia, čo by mohlo zabrániť akýmkoľvek extrémnym poklesom ceny ropy. Situácia sa v súčasnosti podobá chôdzi na visutej hrazde, pretože akékoľvek dlhodobejšie predpovede sú doprevádzane veľkou dávkou neistoty. Musím však povedať, že pri týchto úrovniach je veľmi ťažké špekulovať na rast cien, hlavne ak vezmeme do úvahy hlavný faktor ovplyvňujúci ceny – dopyt.

Predtým, než uvidíme konštruktívny a udržateľný zvrat v globálnom dopyte sa domnievame, že predpovedaná priemerná cena pre rok 2009 zadefinovaná agentúrou EIA, bude dobrým priestorom k získavaniu zisku z dlhých pozícií a rovnako dobrým priestorom pre niektoré krátkodobo zamerané stratégie. V tejto chvíli však nevidíme, žiadne veľké zmeny akýchkoľvek fundamentov, ktoré zaručujú väčší rast cien.

Existuje aj ďalšia logika trhu, z ktorej môžeme vychádzať pri špekulácii na pokles cien. Je založená na starej a poriadne „otrepanej“ pravde: „Nakupuj podľa povrav, predávaj podľa skutočností”. A pretože sa zdá, že behom očakávaní zníženia produkcie došlo k oživeniu na trhu, vidíme len veľmi malý potenciál na rast cien. Pokiaľ nedôjde k žiadnemu obmedzeniu, bude potenciál rastu úplne potlačený. Pokiaľ budeme vychádzať z tejto logiky, uvidíme behom tohto týždňa len veľmi málo priestoru na rast cien. Môže dokonca dôjsť k tomu, že ceny poklesnú späť k hranici 40,00 USD.

Pokiaľ sa však na to pozrieme z technickej perspektívy, nachádzame sa v oblasti nákupu zbytočne veľkého množstva na hornom konci pásma. V priebehu tohto týždňa uprednostňujeme obchodovanie WTI z „krátkej strany“, pretože sa vraciame späť do stredu pásma – úrovne zo začiatku decembra 2008.

Alan Plaugmann , Head of Futures and Fixed Income Saxo Bank