Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Čo prinesie budúcnosť maďarskému forintu?

Investície 23.03.2009 | 19:43 0 Komentárov

Dnešnou reakciou trhu na oznámenie, že maďarský premiér Gyurcsany podal demisiu, bol pád maďarského forintu (HUF) na najnižšiu úroveň voči Euru, keď sa menový pár EURHUF krátko obchodoval nad úrovňou 305.

V čase, keď svetové trhy ukázali znaky apetítu voči riziku a došlo k oživeniu u globálnych akcií a rizikovejších mien, HUF vzdoroval poklesu, pokým sa dostal na najslabšiu úroveň voči EUR (nad 315 zo začiatku marca).

Pokiaľ však ostatné faktory ostanú nezmenené, rezignácia premiéra Gyurcsanyho pravdepodobne veľmi nepodporí HUF. Je jasné, že po záchrannom balíčku od MMF krajina potrebuje niekoho, kto má veľké skúsenosti z finančného trhu a bude sa zodpovedne venovať veľkými fiškálnymi a ekonomickými výzvami, ktorým Maďarsko v tomto období čelí.

V súčasnosti sa spomínajú mená najrôznejších kandidátov, ale existuje všeobecná zhoda, že úrad neprevezme žiadny „kariérny politik“. Kľúčom pre strednodobú a dlhodobú trajektoriu rastu HUF (až nový nástupca prevezme funkciu) je, za ako dlho sa tomuto kandidátovi na úrad podarí primäť Maďarsko k prijatiu opatrení, ktoré musia byť aplikované, aby došlo k napraveniu maďarskej fiškálnej situácie a alarmujúceho deficitu bežného účtu.

Keď sa bude naďalej zlepšovať chuť k riziku a nový kandidát bude schopný obnoviť dôveru trhu, môže sa HUF rýchlo zhodnotiť voči širšiemu trhu. Pokiaľ sa však vráti averzia k riziku, tak HUF čaká krátkodobá trajektoria poklesu bez ohľadu na to, kto sa ujme úradu premiéra.

John Hardy, Consulting Forex Strategist, Saxo Bank