Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dolár už začína reagovať na pozitívne správy

Investície 12.08.2009 | 10:54 0 Komentárov

Nedávno začali niektorí komentátori hovoriť o tom, že akciové trhy sú zrelé pre opätovné oslabenie, zatiaľ čo chuť k riziku, ktorú sme mohli sledovať prostredníctvom pohybu mien, stále naznačovala zdravý záujem.

Keď sa leto chýli ku koncu a obchodníci sa vracajú k svojim pracovným stolom, trhy vyzerajú akoby očakávali, až sa stane nehoda.

Hlavnou udalosťou minulého týždňa boli údaje o nezamestnanosti v USA, ktoré boli pozitívne prijaté. Čo je však dôležitejšie, pri komoditách sme videli, že USD začína pozitívne reagovať na pozitívne správy.To je odklon od doterajšieho chovania, ku ktorému v tomto roku dochádzalo.

Väčšinu z uplynulých piatich mesiacov ťažilo euro z obnovenia carry obchodov, pri ktorých si investori požičiavajú menu s nízkym úrokom a investujú do meny s vyšším výnosom. V piatok došlo pri EUR k najväčšiemu poklesu za viacej ako dva mesiace, keď pokleslo o 1,1 %. Vznikajú tak pochybnosti ohľadne dlhodobého oživenia tejto meny.

Pre komodity to znamená, že dvojité povzbudenie, ku ktorému došlo počas niekoľkých uplynulých mesiacov vďaka slabému USD a špekuláciám o oživení ekonomiky, môže byť spochybnené, keď sa ďalšou hnacou silou nateraz stáva iba oživenie ekonomiky. Tento týždeň by nám mal naznačiť, či naďalej ide o skutočnú zmenu v nálade pri USD, alebo trh bol iba zrelý pre korekciu, keď sa špekulácie proti USD stali takmer istým tipom so žiadnym alebo iba malým rizikom.

Slabnúci dolár a nezamestnanosť podporila ropu

Ropa sa minulý týždeň obchodovala vyššie, keď dostávala podporu z predchádzajúceho oslabenia USD kombinovaného s pokračujúcim oživením na akciových trhoch. Piatková správa o nezamestnanosti ropu ďalej podporila. Predtým, ako oživenie USD túto cenu znížilo, septembrový futures takmer dosiahol dôležitú rezistenciu 73,40 USD/barel.

Technicky sa septembrová ropa obchoduje v pásme medzi 62,80 a 73,40 USD/barel, s podporou na úrovni 69 USD. S prihliadnutím k veľkej blízkosti nedávnych maxím, očakávali by sme predaje kontraktov cez hodnotu 69 USD/barel, stop nad 72,50 USD. Ako vždy bude dôležitú úlohu zohrávať výmenný kurz USD vs. EUR. Očakávame podporu pri tomto páre medzi 1,4070 a 1,4000 EURUSD.

Zlato visí na šnúrke od USD

Pri zlate došlo k malej podpore kvôli tomu, že európske centrálne banky sa dohodli na novej 5-ročnej dohode o zlate, ktorej platnosť mala skončiť 26. septembra. Terajšia dohoda obmedzuje celkové ročné predaje na úrovni 400 ton (voči minuloročným 500 tonám).

S prihliadnutím k nervozite z dôvodu nedávneho oživenia akciových trhov by zlato nateraz malo zostať v pásme 924 až 980 USD/unca. Ak vezmeme do úvahy nedávny nedostatok jeho samostatnej aktivity, pohyb USD bude opäť pre zlato hrať väčšiu úlohu, než pre iné komodity.

Technicky má zlato s dodávkou v decembri dobrú podporu, ktorá sa nachádza na úrovni 953 USD a 948 USD s pohybom nižšie, čo dáva opäť do centra pozornosti úroveň 924 USD/unca.

Obilím zatriaslo počasie

Trhy s obilím zažili nepokojný týždeň, počas ktorého boli dôsledne sledované predpovede počasia. Latinská Amerika zvýšila pre kukuricu svoje predpovede produkcie, čo viedlo k prudkému obratu nedávneho oživenia nad 3,50 USD. Taktiež pri pšenici boli naďalej predávané decembrové kontrakty dosahujúce nové minimá. Tento utorok (včera) bola agentúrou USDA zverejnená dôležitá správa o produkcii obilia, ktorá by mohla pomôcť ukázať smer pre jesenné mesiace.

Ole Sloth Hansen,
komoditný stratég Saxo Bank

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.