Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ekonomický sentiment opäť klesal

Makroekonomika 27.03.2009 | 12:05 0 Komentárov

Indikátor ekonomického sentimentu (IES) v marci naďalej klesal a v porovnaní s februárom sa znížil o 3,4 na 73,1 percentuálnych bodov vplyvom negatívneho vývoja všetkých indikátorov dôvery vstupujúcich do výpočtu.

Je to najnižšia hodnota od začiatku realizácie výpočtu IES (január 1997). Medziročne bol indikátor ekonomického sentimentu nižší o 26,9 a oproti dlhodobému priemeru o 27,3 p. b.

Indikátor dôvery v priemysle v marci klesol o 3 na -25 percentuálnych bodov a dosiahol januárovú úroveň. Vývoj bol ovplyvnený rastom zásob priemyselných výrobkov a miernym poklesom dopytu po priemyselnej produkcie.

Indikátor dôvery v stavebníctve sa v marci oproti februáru znížil o 8 na -36 percentuálnych bodov, čo je 15 bodov pod úrovňou dlhodobého priemeru. Jeho vývoj ovplyvnilo zníženie dopytu po stavebnej produkcii, ako aj zníženie očakávanej zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch.

Indikátor dôvery v maloobchode v marci výrazne klesol a dosiahol svoju historicky najnižšiu hodnotu (-22,7 p. b.). Nepriaznivý vývoj indikátora ovplyvnili najmä nepriaznivé hodnotenia súčasnej a očakávanej podnikateľskej situácie.

Indikátor dôvery služieb oproti ostatnému prieskumu klesol o 11,7 na -12,7 percentuálnych bodov. Vplyv finančnej krízy sa negatívne prejavil na hodnotení všetkých troch ukazovateľov vstupujúcich do výpočtu indikátora.

Zhoršovanie spotrebiteľskej atmosféry na Slovensku sa v marci 2009 prerušilo. V porovnaní s februárom 2009 klesol pesimizmus občanov v dvoch zložkách (odhadovaný vývoji ekonomiky SR a perspektívy úspor v domácnostiach), čím sa indikátor spotrebiteľskej dôvery (-46,2) oproti predchádzajúcemu obdobiu zlepšil o jeden bod. V komparácii s rovnakým obdobím minulého roka sú spotrebitelia výrazne pesimistickejší (o 36,5 bodu).

Zdroj: ŠÚ SR.