Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

EÚ sa obáva deflácie

Banky 01.06.2009 | 11:51 0 Komentárov

Akciové indexy pri zmiešanom obchodovaní v uplynulom týždni skončili rôzne. Ministerstvo hospodárstva revidovalo odhad vývoja HDP Nemecka pre rok 2009 z -2.25 až na -6 percent. „V Európskej únii sa vynárajú obavy z deflácie, čo potvrdzuje klesajúca inflácia, ktorá sa z aprílového 0.6 percenta dostala v máji na nulu,“ hovorí Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Darilo sa trhom juhovýchodnej Európy ako Chorvátsko a Rumunsko, ktoré si pripísali 10.2, resp. 5.8 percenta. Naopak, pražský index oslabil až o 3.6 percenta na 911 bodov. Pegas Nonwovens, textilná spoločnosť v pozadí povedomia investorov, oznámila hospodárske výsledky za 1. kvartál 2009 a hoci bol čistý zisk 6.77 miliónov eur oproti rovnakému obdobiu minulého roka nižší, prekonal očakávania analytikov o 30 percent. Tržby spoločnosti klesli medziročne o 5.5 percenta na 35.7 milióna eur, trhový konsenzus bol však ešte nižší. Akcie spoločnosti si polepšili o 6.3 percenta na 376 českých korún.

Spoločnosť Lotos, druhá najväčšia poľská rafinéria, by mala v polovici júna zverejniť detaily ďalšej emisie svojich akcií, ktorá by mala slúžiť na získanie štátneho podielu v ropnej ťažobnej spoločnosti Petrobaltic SA. Spoločnosť by mala emitovať až 12 miliónov akcií na získanie 30.3 percentného podielu v Petrobaltic SA. Zdá sa, že získanie tohto podielu hodnotia investori spoločnosti Lotos pozitívne, keď akcie posilnili o 11.9 percenta na 18.9 poľských zlotých.

Menej proexportne zamerané krajiny so silnou domácou spotrebou dokážu kríze pomerne dobre vzdorovať. Príkladom je India, ktorá dosiahla za prvý kvartál 2009 rast HDP vo výške 5.8 percenta, pričom sa čakal len 5 percentný rast. Taktiež aj v krajinách ako Brazília a Čína dosahujú spoločnosti vyššiu výkonnosť a samozrejme aj rast.

Tento týždeň bude zaujímavé sledovať situáciu okolo spoločnosti General Motors, ktorá by mala požiadať o ochranu pred veriteľmi. „Zasadnutie ECB by mohlo priniesť zníženie hlavnej úrokovej sadzby, na ktorú tlačí prudko klesajúca miera inflácie, preto situácia na akciových trhoch bude pravdepodobne neistá,“ uzatvára Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.