Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Hospodárske výsledky nákupný ošiaľ nespôsobili

Investície 02.03.2009 | 13:14 0 Komentárov

Kolísavé obchodovanie v uplynulom týždni neprinieslo na akciové trhy výraznejšie zmeny. Doposiaľ zverejnené hospodárske výsledky potvrdzujú zväčša klesajúcu finančnú kondíciu spoločností takmer v každom sektore.

„Poľská centrálna banka pristúpila podľa očakávaní k zníženiu úrokovej sadzby zo 4.25 na 4 percentá. Európske indexy uzavreli zmiešane – rakúsky index ATX po dlhšom čase posilnil o 1.1 percenta a nemecký index DAX stratil až 4.3 percenta,“ informoval Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS.

Magyar Telekom predbehol očakávania trhu o 69 percent, keď oznámil nárast čistého zisku za 4. kvartál 2008 na 12.619 miliárd maďarských forintov oproti 733 miliónom forintov pred rokom. Rast čistého zisku bol ťahaný nižšími nákladmi a nižšou sadzbou dane.

Magyar Telekom očakáva v roku 2009 „len“ 1-percentný pokles tržieb, čo v čase recesie, a za situácie v akej sa Maďarsko nachádza, potvrdzuje defenzívnosť tohto titulu na burze. Manažment spoločnosti navrhol dividendu vo výške 74 forintov na akciu, ktorá predstavuje zaujímavý výnos v porovnaní s poslednou zatváracou cenou akcií na úrovni 547 maďarských forintov.

Erste Bank reportovala za 4. kvartál 2008 stratu vo výške 603.4 miliónov eur v porovnaní so ziskom 336.8 miliónov eur v poslednom štvrťroku 2007. Čistý zisk spoločnosti za rok 2008 klesol o 26 percent na 859.6 miliónov eur. Podľa vládneho plánu navýši Erste Bank kapitál o 2.7 miliardy eur po tom, čo dosiahla prvú stratu od začiatku obchodovania akcií na burze v roku 1997. Po poklese začali akcie Erste Bank v závere týždňa posilňovať a nakoniec si na rakúskej burze pripísali 4.1 percenta na 7.7 eura.

„Očakávame, že problémy amerických bánk stiahnu tento týždeň do záporných čísel aj finančný sektor v Európe. Oživenie na akciové trhy môže priniesť štvrtkové zasadnutie Európskej centrálnej banky, pričom sa očakáva zníženie úrokovej sadzby o 50 bázických bodov až na 1.5 percenta,“ upozornil Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS.

Nižšie sadzby by mohli byť istou záchranou ekonomík v recesii a ich následný rast by viedol k návratu investorov na finančné trhy. Tento týždeň budú prezentovať výsledky za 4. štvrťrok 2008 spoločnosti Zentiva, Getin, Bayer, Adidas, Anheuser-Busch, Andritz, Man a ďalšie.