Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Investori sa budú musieť pripraviť na búrlivé časy

Investície 01.07.2009 | 09:10 0 Komentárov

Na trhoch nie je dôvod k optimizmu a krivka oživenia bude takmer rovná alebo v tvare písmena W*, tvrdí Saxo Bank, špecialista na obchodovanie a investície, vo svojom finančnom výhľade na tretí štvrťrok 2009.

Saxo Bank predpokladá,
že očakávať skoré oživenie celosvetovej ekonomiky je predčasné. Zásadná nerovnováha, ktorá vyspelý svet zavliekla do finančnej krízy, totiž stále nebola odstránená a banka tak investorom radí, aby sa pred „jazdou po hrboľatej ceste“, ktorá ich čaká na konci leta, „pevne pripútali“.

David Karsbøl, hlavný ekonóm Saxo Bank, varuje: „Pri očakávaní zotavenia trh takmer predbieha krivku svojho vývoja a pritom stále neboli vyriešené zásadne hospodárske problémy, napríklad neudržateľná zadlženosť vedúca k podpriemernému rastu spotreby a následným odpisom a prepadom výnosov.“

„V rozvinutých ekonomikách sa spotrebitelia ešte musia zbaviť dlhov a rozvíjajúce sa trhy orientované na vývoz budú potrebovať viacej času na reštrukturalizáciu, ktorá im zaistí udržateľný rast do budúcnosti. S tým ako trhy odvážne predpovedajú oživenie v tvare písmena „V“, takmer nepretržite rastie riziková tolerancia. Domnievame sa však, že krivka zotavenia bude takmer rovná alebo v tvare písmena „W“ a že potrvá najmenej 18 mesiacov, než prekoná obdobie prepúšťania, odpisov a racionalizácie,“ dodáva Karsbøl.

Investičná banka Saxo Bank so sídlom v Kodani dnes na svojich stránkach saxobank.com zverejnila výhľad na tretí štvrťrok. V ňom varuje, že v dôsledku nezodpovedných fiškálnych opatrení vedúcich k vytváraniu mohutného (a stále rastúceho) dlhu, dôjde k výkyvom na trhu s dlhopismi.

Karsbøl ďalej tvrdí: „Nie je žiadnym prekvapením, že sa silný akciový trh otriasa, keď hospodárstvo toľko oslabilo v dôsledku jednoznačnej paniky, ktorá vypukla. Opätovný nárast rizikovej tolerancie však bol pozoruhodne veľký a vytrvalý a veľa ľudí, vrátane nás, prekvapil. Bohužiaľ, očakávame však, že v priebehu nadchádzajúcich šiesti mesiacov riziková tolerancia opäť prudko poklesne, až si trh uvedomí, že jeho myšlienky na oživenie predstihli realitu.“

Hlavnou otázkou v strednodobom horizonte budú dlhodobé úrokové sadzby, ktoré pokiaľ ďalej porastú, môžu vytvoriť ešte chaotickejšie a volatilnejšie prostredie na trhu, než to, ktoré východiskový scenár Saxo Bank na rok 2009 popisuje v hrozných farbách ako „maximálne pochmúrne“ a „annus horribilis“.

„Chceme poradiť investorom, aby sa pripútali bezpečnostnými pásmi a pripravili na strastiplnú cestu, pretože obavy a negatívne emócie by mohli na konci leta sláviť veľký comeback,“ upozorňuje Karsbøl.

Podľa finančného výhľadu Saxo Bank na 3. štvrťrok 2009 patria medzi tzv.
prvé výhonky‘ ekonomického oživenia tieto skutočnosti:

  • americké akcie vzrástli z najnižších pozícií o takmer 50 percent, pričom cestou hore zaznamenali iba jeden negatívny týždeň,
  • výnosy amerických tridsaťročných štátnych dlhopisov vzrástli výrazne nad 4,50 %, pretože už stratili punc bezpečného prístavu (v porovnaní s minimom 2,50 % pri panike na jeseň 2008),
  • meny a akcie na rozvíjajúcich sa trhov zaznamenali raketový vzostup – šanghajský kompozitný index vzrástol oproti svojim minimálnym hodnotám o 70 percent;
  • rizikové spready na korporátnych dlhových trhoch a na trhoch korporátnych a vládnych úverov sú stále užšie a blížia sa svojim rozpätím do stavu v období krachu Lehman Brothers. Krátky koniec výnosovej krivky amerických štátnych dlhopisov vyskočil hore (v prípade dvojročných výnosov dokonca o 50 bázických bodov), pričom pozornosť oznamovacích prostriedkov sa teraz presúva k načasovaniu intervencií amerického Fedu a k rýchlosti, s ktorou Fed dokáže opäť zavádzať opatrenia v oblasti likvidity a k hyperinflačným vyhliadkam.

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zvereňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.