Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Komodity: Averzia k riziku verzus relatívna sila

Investície 02.02.2010 | 14:53 0 Komentárov

Dvadsať najviac obchodovaných komodít (mimo cukor) vykázalo minulý týždeň pokles. V čele stojí meď a zemný plyn s poklesmi o 8,8 % a 10,8 %.

Rally na doláre pokračuje a z posilňovania  primárne voči euru sa stalo posilňovanie širšie, dolárový index od svojich januárových miním posilnil o 4 %.  Špekulácie o ďalšom oslabení eura dosiahli podľa Komisie pre obchodovanie s komoditami vo Washingtone najvyššie úrovne od septembra 2008. Dvojtýždenný indikátor relatívnej sily zároveň zostáva pod hodnotou 30, čo indikuje presýtenosť trhov predajnými transakciami a zrelosť na obrat.

Americká nezamestnanosť bude v piatok 5. februára hlavnou udalosťou, ktorú budú obchodníci sledovať  a v ktorej budú hľadať známky oživovania ekonomickej aktivity v USA.

Ropa Crude oil poklesla v januári po prvý raz za 6 mesiacov vďaka kombinácii nepriaznivých správ, ktoré tlačili cenu nadol. Čínska snaha o obmedzenie pôžičiek v kombinácii s obavami o to, či je nárast dopytu v rozvinutých ekonomikách dostatočný, viedli k úteku od rizika. Vďaka tomu sa od svojich maxím vzdialili aj akciové trhy.

Rastúci trend v prípade ropy s dodaním v ďalších mesiacoch je stále rastový v prípade, že sa cena udrží nad 71,50 USD/barel. Pri prelomení sa dá očakávať dlhšie obdobie konsolidácie a pohybu do strany. Celý energetický sektor je v súčasnosti v pásme presýtenia predajnými transakciami. Špekulatívne dlhé pozície (špekulácie na rast), ktoré vyvíjali na tento sektor v uplynulých týždňoch tlak, sú naďalej zatvárané, a to všetko kumulatívne zvyšuje pravdepodobnosť obratu.

Technickú support úroveň pri prelomení 71,50 USD predstavuje 200-denný kĺzavý priemer na 70 USD a následne decembrové lokálne minimum na 68,60 USD. Krátkodobá rezistencia sa naopak nachádza na cene 75 USD.

Meď bola hlavnou komoditou, ktorá vlani ťažila z čínskeho dopytu. V súčasnosti vďaka posilňujúcemu doláru a čínskym reštrikciám pôžičiek prišla o hlavnú podporu svojho rastu a za január si pripísala najvyšší pokles od decembra 2008.

Z technického pohľadu boli dôležité úrovne podpory dosiahnuté a prelomené. Pokles High Grade medi s dodaním v marci pod úroveň 300 USD bude signalizovať priestor k ďalším poklesom, a to na minimá zo septembra 2008, na 265 USD. Prvú rezistenciu predstavuje 100-denný kĺzavý exponenciálny priemer na cene 307,70 USD a nasleduje rezistencia na cene 327,50 USD.

Zlato rovnako ako ostatné komodity trpí rastúcou averziou k riziku. Navyše Goerge Soros a Nouriel Roubini začali hovoriť o možnej bubline na zlate, čo investorov k nákupom tiež nepodporilo.

Rastúci trend na zlate trvá už rok a support úroveň na cene 1 070 USD bola otestovaná a vyzerá   pevne. Tento týždeň bude dôležitý, prelomenie uvedenej úrovne smerom nadol by totiž naznačovalo ďalšie možnosti poklesu a to až k hranici 1 000 USD. Naopak smerom nahor je potrebné, aby cena zlata prekonala 1 105 USD, čo by dokázalo nervozitu na tomto trhu zmierniť.

Ole Sloth Hansen,
stratég komoditných trhov
Saxo Bank.

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.