Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Kontrolujete doma bezpečnosť elektrospotrebičov?

Poistenie 24.09.2017 | 18:37 0 Komentárov

V domácnostiach mávame bežne veľké množstvo elektrospotrebičov. Ich pravidelnú revíziu ale robí málokto? Pozornosť venujeme možno kotlu na ohrev vody, ktorý si ju vyžaduje pravidelne, no bežní spotrebitelia nemajú zo zákona povinnosť spotrebiče kontrolovať. Inak sú na tom právnické subjekty, ktoré majú túto povinnosť každé tri mesiace až dva roky v závislosti od kategórie elektrozariadenia.

Zabrániť nešťastiu však môžeme správnym rozhodnutím pri ich kúpe. Pri nákupe elektrospotrebičov by sme mali nakupovať len certifikované výrobky, schválené Európskou úniou. Pri takýchto produktoch výrobca garantuje, že výrobok má ochranné prvky, ktoré by mali zamedziť samovznieteniu. Certifikát je súčasťou každého balenia.

Ak sa rozhodneme si dať doma prerobiť elektroinštaláciu, samozrejmosťou by mala byť odborne odvedená práca. Vyhnete sa tým možným skratom či iným nepríjemnostiam. Podľa operačno-technického riaditeľa z Falck Fire Services, Milana Ivaniča, človek nevie bežne spozorovať na elektronických zariadeniach či sú vznetlivé alebo nie. Na každom z nás je však rozhodnutie, či budeme viac dbať na bezpečnosť pri kúpe elektrospotrebičov a vyvarujeme sa ich kúpe na trhoch či cez čoraz obľúbenejšie internetové stránky z Číny. Bezpečnosť a zdravie by mali mať prednosť pred ušetrenými peniazmi.

„Zapnuté elektrozariadenia by sme mali nechávať bez dozoru len na nehorľavých podložkách. V prípade detských vysielačiek či iných signalizačných zariadení odporúčam používať tie na baterky, ktoré je možné nechať v blízkosti dieťaťa aj bez dozoru a zároveň nevzniká nebezpečenstvo skratu počas prívodu elektrickej energie,“ vysvetľuje M. Ivanič.

Čo robiť, keď v domácnosti začne horieť? Ideálne je myslieť na takúto situáciu už dopredu a zabezpečiť svoju domácnosť hasiacim sprejom, hasiacou rúškou alebo malým hasiacim prístrojom (práškovým). Ak doma hasiaci sprej, prístroj či rúšku v čase požiaru nemáme, dôležité je nepodľahnúť panike a nezačať s horiacim elektrospotrebičom manipulovať. Iba by sme si ublížili, zasiahnuť by nás totiž mohol elektrický prúd.

„V prvom rade je potrebné zachovať duchaprítomnosť a vypnúť poistky. Keď sa preruší dodávka elektrickej energie, vo väčšine prípadov prestane elektrické zariadenie horieť. Ďalej planúť môžu len okolité plasty,“ dodáva odborník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial