Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Saxo Bank: Kúp, predaj, podrž…

Investície 15.12.2009 | 12:57 0 Komentárov

V pondelok ropa oslabila, ceny zlata mierne vzrástli. Ropa v pondelok oslabovala už 9. deň za sebou (najdlhšie obdobie od júla 2001), pričom januárový futures kontrakt ropy WTI včera uzatváral obchodovanie na úrovni 69,66 USD/barel. Ceny zlata včera mierne posilnili, keď februárové dodávky na newyorskej komoditnej burze zdraželi na úroveň 1 123,80 USD/uncu. Tento týždeň a hlavne dnešný deň, je bohatý na zverejnenia makroekonomických údajov z USA a EU. Ako to bude vplývať na akciový a komoditný trh?

 • Americké akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie v čiernych číslach. Hlavným faktorom bol tzv. Bail-Out vo výške 10 mld. USD pre spoločnosť Nakheel PJSC (súčasť Dubai World, ktorá sa zaoberá investíciami do nehnuteľností) a informácia, že Exxon Corp. súhlasil s kúpou spoločnosti XTO Energy Inc. (producent zemného plynu).  Táto transakcia sa pohybuje na úrovni 31 mld. USD, čo predstavuje najväčšie prevzatie energetickej spoločnosti od roku 2006.  
 • Akcie Citigroup Inc. poklesli po tom čo, spoločnosť vyhlásila, že sa dohodla s regulačnými organmi na splatení finančnej pomoci od americkej vlády vo výške 20 mld. USD prostredníctvom emisie nových akcii a dlhopisov. Táto správa spolu s informáciou o zaujme US Treasury Department predať ich akcie v hodnote 5 mld. USD, ktoré vlastní vláda USA a v priebehu ďalších 12 mesiacov aj zvyšok, výrazne posunulo ceny akcii Citigroup na 3-mesačné minimá.
 • Dnešný deň bude veľmi rušný vzhľadom na zverejnenie množstva dôležitých ekonomických ukazovateľov na oboch stranách Atlantiku: Zvýšili sme naše predpovede pre výrobu v USA na 0,4% (Využitie kapacity – Capacity Utilization: 71,0%). Revízie smerom hore sú kvôli celkovo vyšším údajom o výrobe, vrátane týždenných odpracovaných hodín. Sme však stále mierne pod konsenzom. Index cien nehnuteľností NAHB (Housing Market Index) (19:00 SEČ) by mal teraz ukázať obnovenú silu danú predlžením daňovej úľavy pre kupcov domov v USA. Index bol v novembri nezmenený kvôli neistote z dôvodu predlženia daňovej úľavy.
 • Záujem investorov o nákup ropy ako dobrej investičnej príležitosti, ktorej cena bola pod úrovňou 70 USD/barel, jej pomohol sa vyšplhať z dvojmesačných miním. Ropa spadla na tieto úrovne na základe údajov o poklese priemyselnej produkcie v Európe a malom zlepšení spotrebiteľskej dôvery v Japonsku.
 • Dnešné doporučenie na nákup (Technické indikátory): Akzo Nobel, Allianz, Bayer, EADS, Enel, Essilor, Finmeccanica, Fortum, France Telecom, GDF Suez.
 • Dnešné doporučenie na predaj (Technické indikátory): Banco Santander, Fortis, Siemens, Sodexho.
 • Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Doporučujeme predaje po prelomení úrovne 5793 s cieľom pri 5764. Stop nad 5811.
 • Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Doporučujeme predaje po prelomení úrovne 5298 s cieľom na 5260. Stop nad 5318.
 • Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Doporučujeme predaje po zhodnotení smerom ku 1117 s cieľom na 1110. Stop nad 1117.
 • Dnešný výhľad na ropu je neutrálny. Je pravdepodobne, že sa ropa bude obchodovať v pasme 69,50-70,25 USD/barel. Očakávame však prelomenie tohto pásma oboma smermi.
 • Dnešný výhľad na zlato je neutrálny. Je pravdepodobne, že sa bude obchodovať v pasme 1120 – 1128 USD/uncu. Je prítomné aj riziko prelomenia tohto pásma smerom k podpornej úrovni 1110.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 17,27 USD smerom ku 17,10 USD/uncu. Ak nie, obchodovanie zostane v pasme 17,27 – 17,43 USD.

Má ešte USD priestor posilňovať? Aký máte dnes výhľad na eurodolárový trh?

 • Reakcia EURUSD na Bail-Out Dubai World bola veľmi vlažná. Žiaden výrazný nárast EURUSD nenastal, čo len potvrdzuje, že vplyv averzie k riziku na EURUSD je menší ako bol v minulosti.
 • Tento týždeň nám poskytne dostatok ekonomických údajov, z ktorých by hlavne dnešné dáta mohli podporiť USD. Údaje o PPI (ukazovateľ rastu cien v priemysle) by mohli byť kľúčové, keďže výrazný nárast by mohol znamenať, že v prípade vyššej inflácie by bol FED nútený začať zvyšovať úrokové sadzby podstatne skôr, ako sa predpokladalo. Je však možné, že tieto údaje nebudú mať veľký vplyv na EURUSD, keďže trhy sa sústredia na zajtrajší komentár FED-u, ktorý by mohol naznačiť ďalšie smerovanie úrokovej politiky.
 • Na EURUSD máme mierne negatívny výhľad. Očakávame ďalšiu konsolidáciu v pasme 1,4600-80, ale doporučujeme predaje po zhodnotení. V prípade posunu nad 1,4715 odporúčame prestať predávať po zhodnotení.

Aký mate výhľad na dnešné obchodovanie EURCZK?

 • EURCZK je pod vplyvom USD a obchodovania na akciových trhoch, pričom obchodovanie zostáva v úzkom pasme pred zajtrajším komentárom FED-u, ktorý by mohol priniesť oživenie.
 • Základné predpoklady obchodovania s CZK zostávajú nezmenené. Zajtrajšie zasadanie ČNB by mohlo priniesť zaujímavý vývoj v oblasti výšky úrokových sadzieb.
 • Rezistencia je na úrovni 26,168 a podporná úroveň na 25,66 EURCZK.

Martin Kadlec, konzultant Saxo Bank pre SR a ČR

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.