Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Kurzom koruny môžu viac pohnúť výsledky zasadania G20

Investície 25.03.2009 | 13:32 0 Komentárov

Predseda českej vlády Mirek Topolánek prehral hlasovanie o dôvere v parlamente, čo oslabilo CZK voči EUR. Tento pohyb koruny bol pomerne mierny v porovnaní so závažnosťou správy. Najpravdepodobnejším dôvodom bolo oznámenie opozície, že Topolánkova vláda môže vládnuť až do júna, kedy Česká republika odovzdá predsedníctvo v EU.

Na prvý pohľad môže byť správa negatívna pre českú korunu predovšetkým kvôli neistote aká nová vláda nahradí terajšiu. Avšak reakcia finančných trhov je potlačená kvôli nezávislosti centrálnej banky, ktorá nebude okamžite poznačená negatívnym pohybom a politickým chaosom. Znamená to, že sa nedá očakávať žiadna dramatická odpoveď na novú politiku.

Pre väčšinu obchodníkov je najdôležitejšou udalosťou nadchádzajúce zasadanie G20, od ktorého sa  očakáva, že sa najdôležitejšie vyspelé a rozvojové krajiny poradia, ako posilniť medzinárodné inštitúcie, ako Medzinárodný menový fond, a jeho schopnosť pomáhať či zachraňovať krajiny, ktoré sa ocitli v závažných finančných problémoch spôsobených finančnou krízou. Mnoho z týchto krajín je zo strednej Európy. Napriek tomu, že je angažovanosť Českej republiky voči tlakom zahraničných záväzkov nižšia než u mnoho z jej susedov, CZK môže stúpať a padať s ostatnými menami strednej a východnej Eur ópy v závislosti od výsledkov zasadania  G20.

John Hardy, Consulting Forex Strategist, Saxo Bank