Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Na výročnej personalistickej konferencii ACCA sa hovorilo o udržaní talentov v dobe ekonomického poklesu

Ostatné správy 15.04.2009 | 13:44 0 Komentárov

V ekonomickej recesii môže byť personálna politika organizácie pre jej špičkových zamestnancov veľmi nepopulárna a odradzujúca. Popri marketingu sú HR a hlavne kontinuálny profesný rozvoj a rôzne školenia objektom šetrenia. Na piatej výročnej konferencii globálnej asociácie profesných účtovníkov ACCA s názvom Managing Human Capital sa preto hovorilo hlavne o tom, ako si v organizácii udržať talenty aj v čase ekonomického poklesu.

Konferencie sa 2. apríla v priestoroch pražskej PwC Business Academy zúčastnila asi stovka finančných špecialistov a personalistov. Prednášajúci z Česka, Slovenska a Veľkej Británie sa zhodli, že bezhlavá redukcia výdavkov v oblasti manažérskeho vzdelávania je jednou z príčin vzniku demotivujúceho pracovného prostredia. Joe Appleton, vedúci PwC Business Academy v Prahe, v tom vidí paradox dnešného prístupu k talentom vo firmách: “Keď vypukne dlhá epidémia chrípky, tiež neznížite výdavky na kvalifikáciu zdravotníkov,“ povedal Appleton. 

Firmy podľa Appletona nesprávne šetria na kvalifikácii svojich kľúčových zamestnancov, od ktorých v konečnom dôsledku chcú, aby ich z krízy vyviedli. „Práve v hraničných situáciách ako je táto kríza požadujú firmy od svojich zamestnancov vysoko nadpriemerný výkon. Akú logiku má teraz zredukovať ich kvalifikáciu?“ zamýšľal sa Appleton. Podľa Appletona spočíva riešenie v znižovaní nákladov na vzdelávacie programy, nie v odstránení samotných programov. Napríklad využívanie interných lektorov a mentorov je výrazným úsporným faktorom. „Zásada „Naši ľudia rozvíjajú našich ľudí“ môže firmám ušetriť nemalé zdroje,“ dodal Appleton. 

Roman Stupka, CEO českej pobočky firmy Ericsson, zdôraznil, že aj nadnárodný technologický koncern typu Ericsson je úspešný v oblasti svojich technologií vďaka kvalite  svojich ľudských zdrojov. V konečnom dôsledku sú to totiž ľudia, ktorí technológie vyvíjajú, alebo predávajú. „Držíme sa preto železnej zásady „Investujte do svojich ľudí, a to za každých podmienok“,“ uviedol Stupka. 

Makroekonomický pohľad na súčasnú ekonomickú situáciu na konferencii predniesol Petr Kříž, partner PricewaterhouseCoopers v Prahe. Upozornil, že ekonomický pokles nie je to isté ako kríza. „Sme svedkami ekonomického poklesu. Bude záležať na ľuďoch v samotných organizáciách, ale aj na štátnych intervenciách, ako dlho a ako hlboko bude ekonomika padať a ako prudko potom začne rásť,“ povedal Kříž. 

Jamie Lyon, senior manažér pre profesný rozvoj v ACCA, vo svojej prezentácii pripomenul výsledky aktuálneho prieskumu ACCA o využívaní koučingu a mentoringu vo firmách. Až 85% zo 700 respondentov v nej uviedlo, že by bolo prínosné využívať pre profesný rozvoj koučov. Napriek tomu však viac než 60% organizácií nevyužíva akreditovaných interných alebo externých koučov, aby rozvíjali kompetencie svojich profesionálov vo finančnej oblasti. 

Prednášajúci sa na konferencii zhodli, že práve koučing a mentoring patria medzi najmocnejšie nástroje kontinuálneho profesného rozvoja vo firmách. „Tieto nástroje majú potenciál na to, aby udžali práve tzv. „high performance“ zamestnancov v organizáciách,“ uviedla organizátorka a garantka konferencie Katka Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko.