Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Nahradí nová rezervná supermena USD?

Investície 26.03.2009 | 17:46 0 Komentárov

Včera došlo ku krátkemu, aj keď masívnemu záchvatu volatility kvôli Geithnerovým poznámkam k návrhu guvernéra čínskej centrálnej banky Čou Siao-čchuana o „supermene“, ktorá by mala nahradiť USD ako svetovú rezervnú menu.

Volatilita sa silno zhoršila kvôli zle formulovanej pôvodnej správe tlačovej a novinovej agentúry. Geithner iba povedal, že podporuje myšlienku, aby MMF vydal zvláštne práva čerpania (SDR). Neskôr bol požiadaný, aby vyjasnil svoj komentár, na čo jednoducho uviedol, že „dolár zostává svetovou hlavnou rezervnou menou" a dokonca dodal komickú štandardnú frázu predchádzajúcich ministrov financií, že „silný dolár je v záujme Ameriky.“

Idea supermeny je zaujímavá a z dlhodobého hľadiska prijateľná, ale nič nezachráni doterajšie čínske investície do aktív v USA, pokiaľ sa ich Čína chce naozaj zbaviť.  A kvôli dôležitému postaveniu Číny vo svetovej ekonomike, Čína by taktiež musela urobiť čínsky Juan plne konvertibilným, aby ich mena riadne fungovala. Keď sa blíži zasadanie krajín G20 je jasné, že sa MMF považuje za koordinačný orgán celosvetových záchranných snáh a bude potrebovať určitý druh zástav SDR k rozšíreniu svojich aktivít, pretože jeho rezervy sú už veľmi obmedzené. Problémom je to, čím ručiť za SDR. Ešte je treba dodať, že predloženie tohto nápadu na supermenu, ktorej zavedenie by vyžadovalo masívne, koordinované a stále úsilie ukazuje, ako sa rovnováha síl presúva k Číne a rastie tlak na USA kvôli ich fiškálnej rozmarnosti. Pre Fed bude veľmi obťažné riadiť dlhý koniec krivky výnosov.

John Hardy, Consulting Forex Strategist, Saxo Bank