Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Poľsko uniká korekcii

Investície 28.09.2009 | 19:26 0 Komentárov

Začiatok a koniec týždňa znamenal pre akciové trhy vyberanie ziskov; akcie uzatvárali prevažne v červených číslach. „V Českej republike aj v USA sa v súlade s očakávaním hlavná úroková sadzba nemenila, ale ostala na úrovni 1.25, resp. 0.25 percenta,“ hovorí Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Zvyšujúce sa indexy nákupných manažérov v Eurozóne naznačujú isté zotavovanie sa ekonomík, avšak predaje domov v USA za august sklamali a akciové trhy sa nedokázali dostať z červených čísiel. Prevažná časť európskych indexov skončila v mínuse, bulharský SOFIX a chorvátsky CROBEX oslabili o 3.9, resp. o 2.9 percenta a holandský index AEX klesol o 2.6 percenta.

Prekvapivo sa darilo poľskému indexu WIG 20, ktorý skončil so ziskom až 4.6 percenta. Poľsku sa v stredoeurópskom regióne ekonomicky darí najlepšie, pokles HDP bol nižší ako sa očakávalo, čo priťahuje pozornosť investorov. Inflácia by sa mala v budúcom roku stabilizovať na úrovni 2.5 percenta, čo s návratom ekonomického rastu prispieva k nemennosti hlavnej úrokovej sadzby.

Poľský index rástol predovšetkým vďaka bankám, ktorým sa mimoriadne darilo, v priemere posilnili o 5.6 percenta. So slušným ziskom skončili akcie rafinérskej spoločnosti PKN Orlen, ktoré dostali zvýšené odporúčanie od renomovaných inštitúcií Morgan Stanley a Goldman Sachs. Akcie PKN Orlen posilnili o 9.7 percenta na 30 poľských zlotých.

Napriek globálnej ekonomickej recesii čínsky letecký priemysel rastie, čo potvrdzuje 30 percentný medziročný nárast obratu leteckého priemyslu v Číne. Divízia Airbus spoločnosti EADS oznámila, že v tomto roku doručí do Číny 80 lietadiel, čo predstavuje nárast oproti roku 2008 o 14 percent. Manažment spoločnosti oznámil tiež plánované založenie nového logistického centra v Tianjine na severovýchode Číny pre účinnejšiu koordináciu rastúceho biznisu v tejto krajine.

Po predchádzajúcom raste aj napriek pozitívnym správam investori celý týždeň vyberali zisky a akcie spoločnosti EADS oslabili až o 10 percent na 14.7 eura. „V úvode týždňa môžeme očakávať pretrvávanie negatívnej nálady na akciových trhoch. Isté zlepšenie by mohli neskôr priniesť zverejnené makrodáta, pričom dôležitým zlomom môžu byť práve zverejnené údaje o nezamestnanosti za Európsku úniu aj za USA,“ uzatvára Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zvereňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.