Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Posilňujúci dolár stojí pri kormidle vývoja trhu

Investície 26.01.2010 | 12:35 0 Komentárov

Čína opäť dokázala svoju dôležitosť a ďalší pokus utiahnuť oťaž rastu úverov viedol k predaju komodít a vyvolal záujem o bezpečie v podobe štátnych dlhopisov a dolára.

Ceny komodít sa prepadli na najnižšie úrovne v priebehu tohto roku v dôsledku toho, ako sa Čína snaží schladiť svoj hospodársky rast. Banky dokonca dostali nariadenie, aby znížili v prvých týždňoch roku 2010 počet poskytovaných úverov.

Komoditný index CRB , ktorý dokonca jeden januárový týždeň vzrástol o 4 %, od toho času trpí a dostal sa späť k úrovniam, ktoré dosahoval v decembri 2009. Nové long pozície (špekulácie na ďalší rast) sa tak ocitli pod tlakom. Rastúci trend z marca 2009 je v ohrození. Nasledujúce dni budú preto kľúčové pre určenie ďalšieho smeru vývoja komodít.

Ďalšou negatívnou správou boli informácie o posilňujúcom doláre, zvlášť vo vzťahu voči euru. To dosiahlo minulý týždeň päťmesačné minimum, a to vďaka pokračujúcim obavám týkajúcich sa fiškálnych problémov Grécka. Špekulatívne pozície v poslednej dobe fandili ďalšiemu oslabovaniu dolára a táto otočka vyústila do realizácie mnohých stoploss-ov.

Negatívny sentiment zasiahol aj akciové trhy. Vďaka zámeru prezidenta USA Obamu prísnejšie dohliadnuť na hospodárenie bánk prešli trhy smerom nadol skrz svoje predošlé support úrovne. Piaty márny pokus o prekonanie rezistencie na úrovni 1 150 bodov pri indexe S&P500 bol vystriedaný prepadom pod rezistenciu vo výške 1 130 bodov. To otvára priestor k návratu na hodnotu 1 085 bodov.

Ropa s dodaním v marci dosiahla minimum na cene 75,6 USD a zažila tak pokles vo výške 10,50 % z nedávnych maxím. Hlavnou príčinou sú podľa mnohých komentárov špekulatívne pozície, ktoré dosiahli nové maximá a vystavili tak trh riziku zatvárania pozícii vďaka realizácii stop loss pokynov. OPEC pritom pokračuje v rétorike znižovania produkcie.

Na základe popísaných udalostí sa ceny energií dostali pod tlak, ale novo prichádzajúce negatívne správy zabránili ďalším poklesom. Ako najpravdepodobnejší scenár sa nám javí obchodovanie v pásme okolo 80 USD. V tejto chvíli to vyzerá tak, že trhy ešte nie sú pripravené zamedziť vplyvu dolára, a tak jeho hodnota patrí k ostro sledovaným.

Technicky sa ropa s dodaním pre ďalší mesiac pohybuje v rastúcom kanáli medzi 73 – 88 USD, ktorý je stále neporušený. Podporu môže tvoriť 100-denný kĺzavý priemer na hodnote 75,35 USD a rezistentnej úrovne 77,80 a 80,70 USD.

Platina minulý týždeň vzrástla o 12 %, v závere však prišiel výpredaj prekúpených pozícií. Dramatický rast bol spôsobený úspešným rastom ETF fondu na platinu. Fond kúpil 195 000 uncí platiny v priebehu jedného dňa, čo je viac ako desaťnásobok dennej produkcie. Platina sa primárne používa v klenotníctve a v katalyzátoroch v automobilovom priemysle. Čína taktiež prispela k rastu prehláseniami o zámere dostať na cesty tento rok 17,2 miliónov nových áut. V tejto chvíli platí pre aprílový kontrakt support úroveň na cene 1 515 USD.

Zlato sa tiež vďaka doláru vrátilo späť, a to až ku decembrovému minimu 1 075 USD. Trh našiel podporu na úrovni 100-denného kĺzavého priemeru na 1 086 USD, ďalší je na 1 075 USD a následne na spodnej úrovni rastúcej trendovej línii na 1 060 USD. Býčí (rastový) trh pre zlato je stále platný a fundamenty ženú cenu stále vyššie, v tejto chvíli je však hlavným faktorom vývoj dolára. Preto odporúčame na nasledujúce týždne opatrnosť.

Ole Sloth Hansen,
stratég komoditných trhov
Saxo Bank

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.