Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Pumpári z Fedu držia trhy v umelom raste

Investície 22.10.2009 | 11:26 0 Komentárov

Index S&P500 je predražený. Trhom pomáhajú stimulačné balíčky a lacné peniaze. Po skončení výsledkovej sezóny Saxo Bank očakáva, že trhy ustúpia zo svojich súčasných hodnôt a po určitý čas sa budú pohybovať na tých istých úrovniach. Na konci roka predpokladáme hodnotu indexu S&P500 na úrovni 1050 bodov.

To, či je index podhodnotený alebo nie záleží na uhle pohľadu, z ktorého sa naň pozeráte. Pokiaľ berieme do úvahy hospodárske výsledky a predpoklad rastu HDP, tak podľa Saxo Bank je index S&P500 výrazne predražený. Napriek tomu  súčasná nálada a dostatočná likvidita zo strany americkej centrálnej banky FED udržujú trhy v raste. FED bude do marca budúceho roku pumpovať peniaze do ekonomiky, a to zabráni trhom vo významnejšom prepade. 

Až doteraz sme odporúčali investovať do sektorov energií, materiálov a tovarov dennej spotreby. Zdá sa, že materiály už svoj potenciál vyčerpali. Z krátkodobého hľadiska stále držíme pozície v energetike a spotrebnom tovare. Z dlhodobého pohľadu sa presúvame do klasických defenzívnych sektorov ako je zdravotníctvo, tovar bežnej spotreby a verejné služby. Tieto sektory nie sú natoľko citlivé na pokles trhu a mali by vyplácať dividendy.  

Veríme, že stimulačné balíčky a hlavne lacná likvidita dodaná FED-om, boli tými hlavnými ťahúňmi rastu, ktorý pozorujeme od marca a ktorý bude pravdepodobne pokračovať do konca tohto roku. Úrokové sadzby zostanú na doterajších úrovniach ako v Európe, tak aj v USA. Možno dôjde k ich miernemu zvýšeniu v Austrálii a Nórsku.  

Christian Blaabjerg,  stratég akciových trhov  Saxo Bank

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zvereňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.