Stvrtok 19. októbra. Meniny má Kristián

Realitný fond Arete Invest dosiahol vlani výnos 25,7 %

Investície 26.05.2017 | 13:15 0 Komentárov

Arete Invest, rýchle rastúci fond zameraný na investície v oblasti nehnuteľností, zverejnil svoje auditované výsledky za vlaňajšok.  Celkový auditovaný zisk po zdanení dosiahol takmer 92 miliónov Kč (cca 3,47 mil. EUR), hrubý výnos aktuálne otvoreného podfondu Arete Invest CEE II bol  25,7 %. Audit výsledkov uskutočnila spoločnosť Deloitte.

„Fond sme založili ešte len v roku 2014, napriek tomu už dnes môžeme byť hrdí na to, aké úspechy sa nám podarilo dosiahnuť. Potvrdili sme, že český trh v sebe skrýva zaujímavý investičný potenciál a sme presvedčení, že tento potenciál vieme dobre využiť. Naši investori očakávajú nadštandardné výnosy, preto sme vzhľadom na rastúcu ekonomiku a zvyšovanie cien nehnuteľností v Česku vstúpili aj na slovenský trh, ktorý ponúka zaujímavé investičné príležitosti pri zachovaní rizikového profilu v rámci našej akvizičnej stratégie,“ uviedol Lubor Svoboda, spoluzakladateľ a predseda správnej rady fondu Arete Invest.

Vlani bol ukončený investičný príbeh prvého podfondu Arete Invest CEE, a to odpredajom celého rezidenčného portfólia skladajúceho sa z niekoľkých stoviek bytových jednotiek zahraničnému finančnému investorovi. Vo februári 2016 vznikol druhý podfond Arete Invest CEE II, ktorý postupne vytvára homogénne portfólio výnosových priemyselných nehnuteľností s vysokým štandardom.

„Ekonomická situácia v strednej Európe nahráva rozvoju logistiky a výroby, preto sa investičná stratégia nášho druhého podfondu zameriava práve týmto smerom. Rekordné zisky nadnárodných spoločností a historicky najväčšie obraty automobiliek sú toho len dôkazom,“ vysvetľuje Robert Ides, spoluzakladateľ a člen správnej rady fondu Arete Invest.

Očakávaná hodnota spravovaných aktív Arete Invest CEE II v priebehu predpokladaného päťročného investičného cyklu je 200 miliónov EUR. Podfond cieli na priebežné zhodnocovanie vložených prostriedkov investorov vo výške 11 až 16 % ročne, pričom z toho až 6 % ročne tvoria priebežné distribúcie vyplácané na štvrťročnej báze. Ako je zrejmé z auditovaných výsledkov za rok 2016, aktuálna výnosovosť avizovaných 16 % ďaleko prevyšuje.

V roku 2016 došlo k akvizícii celkom piatich logistických a výrobných areálov v Českej republike. Nehnuteľnosti v Uherském Hradišti, Lovosicích a Písku kombinujú logistiku, výrobu a kancelárie. Sú 100 % obsadené a zahŕňajú 35 tisíc m2 prenajímateľnej plochy a ďalších 29 tisíc m2 priestoru pre ďalší rozvoj.

V roku 2017 zatiaľ v rámci plánovanej expanzie pribudli do podfondu Arete Invest CEE II už ďalšie dva rozsiahle areály, tentokrát na Slovensku. Vďaka nim sa prenajímateľná plocha celého portfólia podfondu rozrástla na celkových približne 80 tisíc m2, pričom zostala zachovaná 100 % obsadenosť. Na začiatku roku došlo k akvizícii výrobnej haly v susedstve automobilky KIA v Žiline. V apríli bol oznámený nákup priemyselného a logistického areálu Prologis Park Nové Mesto, ktorý sa svojim finančným objemom radí medzi jednu z najväčších realitných transakcií v priemyselnom sektore uzatvorených na Slovensku v tomto roku.

Do konca tohto roku plánuje fond preinvestovať na českom a slovenskom trhu ďalších zhruba 60 miliónov EUR a posunúť tak objem vlastneného majetku na hranicu cca 120 miliónov EUR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *