Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

S vyššou zamestnanosťou stúpajú aj nároky zamestnancov

Ostatné správy 14.06.2019 | 14:04 0 Komentárov

V porovnaní s minulým rokom klesla nezamestnanosť o pol percentuálneho bodu. Dnes je na úrovni okolo 4,9% a počas leta kvôli sezónnym prácam pravdepodobne ešte klesne. Spolu s ňou stúpa nielen životná úroveň, ale aj požiadavky zamestnancov, ktorí si dnes môžu vyberať.

Trh má v posledných rokoch k dispozícii čoraz menej kvalifikovaných ľudí. Tým, že sa ekonomike darí, si firmy mohli dovoliť prijať viac zamestnancov a rozširovať sa. V dôsledku toho, je dnes už náročnejšie nájsť nových ľudí, či nahradiť tých súčasných. To si samozrejme uvedomujú aj zamestnanci, ktorí majú v istých odvetviach „vysokú cenu“ ,a aj preto si neváhajú vypýtať lepšie podmienky. Okrem vyššieho platového ohodnotenia či povýšenia sú to rôzne výhody a benefity.

Namiesto nadčasov viac voľna

Po prediskutovaní výšky platu prichádza na rad čas na oddych. Nadčasy už nie sú samozrejmosťou a práca cez víkendy pre viacerých neprichádza do úvahy. O sviatkoch už nemôže byť ani reč. „Na niektorých pobočkách sme dokonca zaviedli štvordňový, s tým, že jeden deň je home office. Je pre nás dôležité, aby sa aj naši špecialisti cítili dobre. Len vtedy totiž dokážu s úsmevom a plní energie pomôcť klientom dosiahnuť ideálnu postavu“, hovorí riaditeľ franchisingovej siete výživových poradní Svet Zdravia na Slovensku, Tibor Lipiansky.

Stravné lístky, telefón či notebook už ako benefity neuspejú, hoci ich zamestnávatelia ešte často zaradia k pracovným výhodám. Iné je to však so služobným autom aj na súkromné účely. Aj napriek tomu, že auto je súčasťou vybavenia vrcholového manažmentu, ocenili by ho aj manažéri stredného manažmentu v menších firmách.

Pracovné prostredie naberá na dôležitosti

Dôraz je cítiť pri kvalite pracovného prostredia. Chceme pracovať v modernom priestore, kde je denné svetlo a máme všetko, čo na prácu potrebujeme. Jednou z výhod môže byť stolička, ktorá neničí chrbticu. „Ľudia si uvedomujú dôležitosť správneho sedenia a často sa k nám prídu poradiť, aká stolička je pre nich vhodná. Vždy radím, aby sa zamysleli nad tým, koľko času strávia denne sedením, a ak je to viac ak štyri hodiny, odporúčam stoličku s pohyblivým sedákom na pružine, ktorá chrbticu aktivuje aj počas sedenia. Informovať sa bežne prídu aj zamestnávatelia, ktorých zdravie svojich zamestnancov zaujíma, a chcú, aby sa v práci cítili dobre“, hovorí Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sedenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *