Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Saxo Bank: Do troch mesiacov očakávame posilnenie dolára voči euru na 1,17

Investície 24.02.2009 | 08:19 0 Komentárov

Uvoľnenie veľkej úverovej bubliny v roku 2008 spôsobilo veľké posuny vo všetkých druhoch aktív. Meny boli pritom v centre tohto víru, keď sa uprostred roku globálne trhy začali destabilizovať.

Na priblíženie stavu uvádzame niekoľko „divokostí“, ktoré zachvátili meny počas roka 2008:

  • Menový Pár GBPUSD začal rok 2008 okolo hodnoty 2,0000 a potom uprostred leta poklesol o 25%. Na konci leta sa menový pár dostal na šesťročné minimum silne pod 1,5000. Koncom roka EURGBP vzrástol o viacej ako 20 percent za posledných 12 mesiacov.
  • EURCHF po dosiahnutí 10 ročného maxima nad úrovňou 1,6800 v októbri 2007, keď globálne akcie zaznamenali rekordné maximá, pár EURCHF oslávil svoje prvé výročie uvedenej hranice v októbri 2008 poklesom na rekordné minimum (a potom vrátil viacej ako polovicu týchto strát do polovice decembra, aby tak dokončil celkový efekt „whiplash“).
  • Menový pár AUDJPY kvôli veľkému rozdielu úrokových sadzieb zažil, že sa jeho 20 denné priemerné obchodné pásmo pohlo z asi 100 pips (asi 1 % spotu) počas leta na hodnotu viacej ako 500 pips počas októbrovej paniky. Tento posun prestavuje až 500 percentný nárast volatility!
  • Po niekoľkých rokoch relatívnej stability ZAR (juhoafrický Rand) stratil v októbri oproti USD viacej ako 40 percent svojej hodnoty potom.
  • Islandská koruna (ISK) sa stala úplne nekonvertibilnou po tom, čo islandské banky boli prevzaté štátom.

Čo teda prinesie rok 2009 a aké sú očakávania na menovom trhu ? 

Saxo Bank prináša očakávania pre najviac obchodované meny (G-10) v 1-mesačnom, 3- mesačnom a 12- mesačnom časovom horizonte. Predpovede Johna Hardyho, vedúceho tímu Forex Strategy Saxo Bank, sú založené na súčasnom prostredí a uvedené v základnom prípade pre každý menový pár. Uvádza však taktiež aj alternatívne možnosti na krátku dobu pre prípad, že veci nedopadnú tak, ako sa očakávali a faktory, ktoré by mohli prispieť k alternatívnemu scenáru:

Menový pár

Predpoveď

Základné scenár

Alternatívna možnosť

(1 – 2 mesiace)

EURUSD

1M: 1.2400

3M: 1.1700 12M: 1.2200

Kostlivec v skrini nebol takmer pripustený k slovu v amerických bankách, kde sa zameranie presunulo na kvalitu riešenia krízy. Ale zdá sa, že škaredé objavy v európskych bankách iba začínajú, hlavne ich angažovanosť na rozvíjajúcich sa trhoch, a to predovšetkým vo  východnej Európe. Táto angažovanosť dosahuje veľké percento európskeho HDP. Niekedy v predminulom mesiaci Euro získalo obrovskú prémiu kvôli svojej väčšej likvidite v inak nelikviditnom svete, ale ekonomické zákonitosti ako aj rizika bilančných súvah európskych bank sú nateraz jednoducho príliš veľké na to, aby ich tieto prírastky prebili. Vec angažovanosti EM je verziou debaklu so subštandardnými úvermi v USA v Eurozóne.

(1.3000)

Pokiaľ trhy aktív zostanú z krátkodobého hľadiska nádejné a nedôjde k žiadnemu novému kolu návratov averzie k riziku, prostredie pokračovania obchodovania v pásme by mohlo udržiavať podporu EURUSD dlhšie, ako sa očakáva, pretože volatilita pokračuje v kontrakcii.

USDJPY

1M: 90.00

3M: 90.00

12M: 95.00

Sila Jenu dosiahla takej miery, že ako sa domnievame, začal si sám robiť korekcie v strednodobom výhľade. Rázna politika odpovedi alebo intervencie určitého druhu je pravdepodobne blízko, pokiaľ JPY začne naznačovať, že sa blíži predchádzajúcemu cyklu volatility. Súčasná japonská vláda zažíva veľké problémy a budúca vláda môže dostať mandát k vypracovaniu opatrení, ktoré pomôžu opäť oslabiť JPY. Taktiež existuje skutočnosť, že retailoví investori v Japonsku znova získavajú dôveru vo  svoju vlastnú menu po rokoch jej shorting (predávania nakrátko pri carry trade. Pritom je obtiažne vsádzať proti mene, keď na trhoch vládne  averzia k riziku, preto z krátkodobého hľadiska zaujímame neutrálne stanovisko.

(95.00)

Korelácia s averziou k riziku buď začína vyprchávať kvôli alarmujúcim fundamentom v Japonsku, alebo sa akciovým trhom aj výnosom dlhopisov podarí uskutočniť väčšie oživenie, než ako sme videli až doteraz.

GBPUSD

1M: 1.4500

3M: 1.4500

12M: 1.5500

Libra sa začala dostávať zo svojej extrémnej slabosti na konci roku a rekordných miním voči USD počas januára. I keď veľmi neveríme ekonomickému potenciálu Veľkej Británie, extrémne slabá libra je účinným liekom na choroby, ktorými trpí a očakávame, že sa libra vráti späť aj keď iba váhavo. Stále sa pozeráme nedôverčivo na verejné financie a nevidíme žiadny spôsob, ktorým by vláda mohla prísť s dôveryhodnými plánmi na zaplátanie dier v bilancii kedykoľvek v blízkej budúcnosti. Preto z dlhodobej perspektívy pre libru nie sú príliš priaznivé vyhliadky.

(1.5000)

Väčší apetít k riziku je rýchlo odsunutý nabok a libra žiari, keď trpí USD.

USDCHF

1M: 1.1800

3M: 1.2300

12M: 1.2400

Sily pôsobiace na švajčiarsky frank sa ho pokúšajú ťahať do opačného smeru, pričom ani jedna strana nezískava prevahu. Na konci minulého roku problémy bankového sektoru a veľmi agresívne zníženie úrokových sadieb švajčiarskej centrálnej banky až takmer na nulu spôsobili franku veľké straty. Avšak návrat zväčšenej averzie k riziku a hlavne strata dôvery v euro priniesli franku obnovenú silu v takej miere, že centrálna banka zahájila program verbálnej intervencie. Hrozba intervencie je stále reálna, ale pravdepodobne iba ak sa EURCH dostane dole na 1.4500. Voči USD môže frank pokračovať v oslabovaní, ale miernejším tempom.

(1.1600)

CHF by bol extrémne zraniteľný voči oslabovaniu, pokiaľ úrokové miery začnú súvislé rásť, a pokiaľ sa chuť k riziku vráti na trh. Ale pohyby voči USD by mohli byť v takomto prípade taktiež stlmené, pretože by USD taktiež pravdepodobne oslaboval pri takomto scenári.

AUDUSD

1M: 0.6200

3M: 0.6000

12M: 0.7000

AUD sa aj ďalej obchoduje v pásme voči všetkým ostatným hlavným menám, keď sa trh pokúša zistiť, či nútený krok späť deleveraging (znižovanie pákového efektu), v septembri/októbri minulého roku spôsobil AUD veľa škôd. Domnievame sa, že dôjde k ďalšej slabosti, kvôli slabosti globálnej ekonomiky. A taktiež kvôli tomu, že cítime existujúce riziko pre čínsku ekonomiku, ktoré ešte trhy nevzali  dostatočne na vedomie  a Austrália pritom zostáva veľmi angažovaná voči čínskemu dopytu. Taktiež platí, že AUD má sklon k zlému výkonu, keď sú akciové trhy slabé. Máme optimistickejší cieľ dlhodobého výhľadu pre AUD, ktorým je pravdepodobnosť, že sa Číne podarí rýchlo dostať z problémov. Pokiaľ k tomu nedôjde, tento cieľ by bol ohrozený.

(0.6800)

Nervozita trhu vyprcháva a akcie zostávajú v pásme. Dochádza k malému oživeniu pri komoditách kvôli sympatiám s pohybmi zlata.

USDCAD

1M: 1.2800

3M: 1.3500

12M: 1.3000

USDCAD je v štvrtom mesiaci obchodovania na pásme od prvého dosiahnutia hodnoty zhruba 1.3000 (konci októbra 2008). CAD zostal podivne odolný aj napriek stabilnému prítoku vo zvýšenej miere negatívnych kanadských ekonomických dát a nižších cien ropy. Jedným z dôvodom môže byť zameranie trhu na relatívnu verejnú fiškálnu silu a tu Kanada skutočne žiari, keď vláda má po celé roky prebytky rozpočtu. Pritom kanadská ekonomika vo veľkej miere závisí na sile jej veľkého južného suseda a na cenách komodít, ktoré sú v korelácii s globálnym ekonomickým rastom. S ohľadom na tieto závislosti a po zvážení nášho nepekného výhľadu globálnej ekonomiky, očakávame, že CAD v nasledujúcich mesiacoch ďalej oslabí voči USD, avšak nie tak silno, ako tomu bolo u jeho počiatočného  poklesu.

(1.2200)

Volatilita zostáva byť prchavá, keď trh dočasne začína veriť v stav globálnej ekonomiky a myšlienke, že stimulačné balíčky začnú pomáhať ekonomike.

NZDUSD

1M: 0.4900

3M: 0.4700

12M: 0.5500

Nový Zéland by si mal nájsť nových priateľov v prostredí, ktoré predpovedáme pre rok 2009. Jeho enormný deficit bežného účtu, ktorý závisí na zahraničných držiteľoch dlhopisov a nelikvidite meny by ho mohol aj naďalej tlačiť dole voči väčšine ostatných mien G10. Jednou dobrou správou pre novozélandskú ekonomiku je to, že slabý NZD pomôže napraviť niektoré jej chyby a jej hlavný vývozný artikel –  potraviny, budú pravdepodobne prvou komoditou, ktorá sa ozdraví, akonáhle sa stabilizujú globálne finančne trhy, a hlavne pokiaľ Čína bude schopná sa spamätať. Nový Zéland mal všeobecne veľké prebytky rozpočtu a prvý rozpočtový deficit za 15 rokov mal na začiatku roku 2008. Naplnenie pozitívneho scenára však bude pravdepodobne ešte chvíľu trvať.

(0.5400)

Trhy sa vracajú späť do režimu obchodovania v pásme a NZD sa odrazí späť, keď je pohyb k averzii rizika pre tentoraz odvrátený.

EURNOK

1M: 8.85

3M: 8.50

12M: 8.00

Nórsko nie je  iba ďalšia malá krajina s nelikviditnou menou, ako si trh začal konečne uvedomovať. NOK ďaleko prestrelila na strane dole voči euru kvôli presne uvedenému predpokladu a spoločne s masívnym poklesom ceny ropy z jej maximálnych hodnôt uprostred roka 2008. Keď sa rozhliadneme okolo, je pre nás ťažké nájsť inú krajinu s tak ohromujúcou bilanciou. Pokiaľ nejaký štát môže preplávať piatimi rokmi globálnej ekonomickej slabosti bez veľkých vedľajších škôd, potom to bude Nórsko. Jediným negatívom je to, že centrálna banka má stále priestor k zníženiu sadieb vo vzťahu k ostatným dôležitým krajinám G-10, keďže pri rope zrejme nedôjde k žiadnemu oživeniu. Okrem toho, NOK už urobila skutočne veľký pohyb, a tak môže byť mena trošku zviazaná v pásme z krátkodobejšieho hľadiska, dokiaľ nezačne ďalej posilňovať.

(9.20)

Ropa pokračuje v páde a averzia k riziku silno zasahuje trhy, čo tlačí NOK longs dočasne z trhu.

EURSEK

1M: 11.15

3M: 11.25

12M: 10.75

Švédska ekonomika veľmi závisí na exporte a jednou z vecí, ktorú nám táto globálna kríza pri svojom postupe ukazuje je to, že štáty, ktoré sú viacej závislé na exporte, sú zasiahnuté ďaleko viacej ako štáty závislé na dovoze. Preto sa švédske obchodné prebytky veľmi výrazne znižujú a Švédsko sa stáva krajinou, ktorej sa darí zle, keď trhy aktív – hlavne akcií, nefungujú dobre, ako tomu bolo nedávno. Okrem toho sa švédske banky veľmi silno angažovali v najslabších z východoeurópskych zemí – Pobaltských štátoch, kde sa ekonomiky dostali do zúfalého pádu. Riksbank taktiež znížila sadzby omnoho rýchlejšie, ako sa očakávalo. Pritom na báze zhodnocovania podľa nášho názoru neexistuje veľký priestor na pre ďalšie oslabovanie SEK, pretože dlhodobí hráči sa to budú snažiť využiť, až bude situácia v nasledujúcich mesiacoch vyzerať najpochmúrnejšie.

(11.50)

Pokračujúce „vyfúknutie“  v averzii rizika sa rozvíja a Eurozóna robí málo, aby zastavila hroziacu vlnu nesplácania vo východnej Európe. Tento scenár by mohol SEK oslabiť viacej ako očakávame.

EURJPY

1M: 112.00

3M: 105.00

12M: 116.00

Implikovaný krížový kurz

(123.50)

EURGBP

1M: 0.8600

3M: 0.8100

12M: 0.7900

Implikovaný krížový kurz

(0.8700)

EURCHF

1M: 1.4600

3M: 1.4400

12M: 1.5100

Implikovaný krížový kurz

(1.5100)

 

USDNOK

1M: 7.15

3M: 7.25

12M: 6.50

Implikovaný krížový kurz

(7.10)

ale zaznamenajte konfliktný alternatívny prípad pre EURNOK a EURUSD

 

USDSEK

1M: 9.00

3M: 9.60

12M: 8.80

Implikovaný krížový kurz

(8.85)

ale zaznamenajte konfliktný alternatívny prípad pre EURSEK a EURUSD

 
             

Naše odporúčania:

USD – odporúčame nakupovať pár EURUSD pri parite podľa toho, čo príde skôr a menový pár USDCAD s cieľom na 1,4500. Čo sa týka predaja, odporúčame predávať pár EURUSD nad 1,6000 s cieľom 1,2000.

EUR – menový par EURUSD predávame, pokiaľ sa dostane nad 1,6000. Takisto odporúčame predávať EURJPY pre test 95 a EURAUD, EURNZD keď budú hlavné akciové indexy klesať na nové minimá.

JPY – pokračovanie globálneho deleveraging bude vyvíjať ďalší tlak na klasické obchody carry. Ale pokiaľ sa svet stane príliš pesimistický akcie sa nakoniec dostanú na minimum, objavia sa taktiež veľké taktické nákupné príležitosti. V roku 2009 odporúčame predávať EURJPY za 95, CADJPY s cieľom na 65 alebo nižšie. Taktiež odporúčame predávať AUDJPY za test 45,00.

GBP – predávame menový pár EURGBP opäť za 0,8000 a nakupujeme GBPCHF dips za test 1,9500.

CHF – Nakupujeme GBPCHF pre test 2,0000. Predávame EURCHF opäť za 1,4800.

AUD – Predávame AUDUSD za 0,5000 test. Predávame AUDJPY za 45,00 test. Kupujeme AUD kôš, pokiaľ sa S&P500 dostane na 500.

CAD – Nakupujeme USDCAD za 1,4500. Predávame CADJPY za 65,00 nebo nižšie.

NZD – Nakupujeme NZD kôš, pokiaľ sa S&P500 dostane na 500 pre 10% oživenie. Predávame pár NZDUSD za 45,00 test.

NOK – ešte zaujímavejším obchodom môžu byť špekulácie na posilnení nórskej koruny proti EUR alebo USD. Škandinávske meny sú podcenene a silné EUR začína vyzerať ako bublina. Preto naše odporúčanie je predávať EURNOK, keď ropa klesne pod $40 za 8,50.