Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Saxo Bank: Kúp, predaj, podrž…

Investície 14.01.2010 | 12:39 0 Komentárov

Aktuálne prognózy Saxo Bank k dennému vývoju na akciových a menových trhoch.

Dnešný deň bol poznačený prepadom akcií spoločnosti Google Inc., ktorá sa po hackerskom útoku rozhodla nepokračovať v cenzurovaní výsledkov vyhľadávača Google.cn implementovaného pre čínsky trh, dokonca sa vyjadrila o možnom úplnom odchode. Americkí bankári kritizujú vládu. Čo prinieslo čítanie Beige Book? Čo čaká akciový a komoditný trh v najbližšom období?

 • Obchodovanie v USA sa včera skončilo v čiernych číslach. Pod nárast sa podpísal optimizmus spojený so sezónou zverejňovania hospodárskych výsledkov a zlepšovaním výhľadov pre jednotlivé spoločnosti. Dlhopisy a ropa sa posunuli nižšie.
 • Čítanie tzv. Beige Book potvrdilo, že US ekonomika sa zotavuje, keď sa v 10 z 12 oblastí FED zlepšila ekonomická situácia. Nárast akcií bol však limitovaný obavami, že FED pripravuje ekonomiku na zvyšovanie sadzieb, ktoré by chcel urobiť skôr ako nezamestnanosť začne klesať. To je podmienka udržania inflácie na rozumnej úrovni.
 • Spoločnosť Google Inc. sa prepadla po vyhlásení o úvahách sťahovania sa z čínskeho trhu po tom, čo sa stala obeťou útokov hackerov (so zázemím v Číne) na e-maily aktivistov za ľudské práva. Útok na Google je citlivá téma spojená s ochranou duševného vlastníctva, čo je v prípade technologických spoločnosti rovné krádeži technológie a strate konkurenčnej výhody. Postup čínskych úradov vyvoláva otázniky pre ďalšie technologické spoločnosti, ktoré zvažujú prípadné investície v Číne. Spoločnosť Baidu Inc. (najväčší čínsky server na vyhľadávanie informácií) zhodnotil o 14 % na základe informácií spojených so spoločnosťou Google Inc.
 • Akcie spoločnosti Merck & Co. Vzrástli po tom, čo analytici odporučili nákup akcií.
 • US bankové tituly sa posunuli vyššie, po tom, čo ich lídri obhajovali predkrízové postupy a upriamili pozornosť na vládu s vyjadreniami, že kríza bola zapríčinená dlhodobými nízkymi úrokovými sadzbami a politikou, ktorá podporovala a subvencovala vlastníctvo nehnuteľností.
 • Dnešný deň prinesie zverejnenie dôležitých dát. Rozhodnutie ECB o výške úrokových sadzieb o 13:45 SEC a zásoby podnikateľského sektora za mesiac november v USA o o 14:30 SEC, kde predpokladáme zlepšenie o 0,6 %.
 • Očakávame, že dnešok bude naklonený riziku, najmä po zverejnení poklesu nezamestnanosti v Austrálii. Obchodovanie s akciami bude ovplyvnené aj očakávaniami hospodárskych výsledkov Intel Corp., ktoré budú zverejnené po ukončení obchodovania v USA.
 • Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch smerom ku 6000 s cieľom na 6065. Stop pod 5978.
 • Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch smerom ku 5500 s cieľom na 5550. Stop pod 5481.
 • Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch smerom ku 1145 s cieľom na 1155. Stop pod 1142.
 • Dnešné odporúčanie na nákup (Technické indikátory): Accor, Akzo Nobel, Carefour, Deutsche Boerse, Essilor, France Telecom, Inditex, Pernod-Picard, PPR, Reed Elsevier, Admiral Group Plc., Associated Briti., BSkyB, BT Group, Bunzl, Serco Group.
 • Dnešné odporúčanie na predaj (Technické indikátory): Banco Popular Es., BMW, Deutsche Bank, E.ON, EDF, Fortis, Fortum, GDF Suez, KPN, Amec, Anglo American, BP, Capita Group, Compass Group, Exprian, Inmarsat, International Po., Intertek Group, Intertek group, London Stock Exc.
 • Zlato rástlo počas včerajšieho obchodovania na základe špekulácii, že FED ponechá úrokové sadzby dlhšie obdobie na nízkych úrovniach, čo pomohlo posunúť USD nižšie. Je možné, že sa zlato dostane na úroveň 1.200 USD/uncu v priebehu prvého polroka ako jav ochrany pred infláciou. Dopyt po zlate zo strany Indie poklesol za minulý rok o 14 % na úroveň 343 metrických ton. Príčinou sú vysoké ceny, ktoré znížili dopyt zo strany zlatníkov a domácnosti.
 • Dnešný výhľad na zlato je mierne negatívny. Odporúčame predaj po prelomení úrovne 1140 alebo aj nárast ku 1147 pred opätovným otestovaním úrovne 1.133 USD/uncu.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaj na úrovni 18,65 pred posunom na 18,45 USD/uncu. Stop nad 18,85.

Čo zapríčinilo nárast zásob ropy až na viac ako dvojnásobnú hodnotu? Ako to ovplyvnilo ropný trh?

 • Zásoby vzrástli viac ako dvojnásobne . Bolo to zapríčinené špekuláciami rafinérií ohľadom daňových povinností pred koncom roka, kedy znižovali svoje zásoby a po novom roku ich začali zvyšovať.
 • Ceny ropy sa posunuli výrazne nižšie po zverejnení vyšších zásob ropy v USA: 3699K (zverejnené) vs. 1500K (očakávane). Taktiež boli negatívne ovplyvnené doznievajúcimi správami o zvyšovaní povinných bankových rezerv v Číne. Na pokles cien ropy mali vplyv aj údaje o stagnácii GE ekonomiky.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Očakávame, že v prípade zotrvania pod úrovňou 80,10 sa ropa posunie nižšie. Odporúčame predaj pri 79,93 s cieľom na 77,45 USD/barel. Stop nad 80,15.

Ako ovplyvní rozhodnutie ECB o výške úrokových sadzieb obchodovanie s USD ? Ako vyzerá dnešný výhľad na eurodolárový trh?

 • Najdôležitejšia udalosť dnešného dňa bude rozhodnutie ECB o výške úrokových sadzieb. Neočakávame zmenu. Ani ECB si ešte zvyšovanie sadzieb nemôže dovoliť. Jediné zaujímavé informácie môžu byť komentáre Jean-Claude Trichet-a o situácii v Grécku.
 • Pre USD budú zaujímavé údaje o maloobchodných predajoch a žiadostiach o podporu v nezamestnanosti. Oba údaje, aj v prípade, že by boli prekvapivé, nespôsobia zmenu trendu EURUSD.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne pozitívny. Zdá sa, že úroveň 1,4580 zostáva zachovaná. Odporúčame počkať a po poklese pod 1,4500 nakupovať. Taktiež odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1,4595 s cieľom na 1,4650 EURUSD.

Aký máte dnes výhľad na EURCZK a čo bude vplývať na obchodovanie s CZK?

 • Nálada voči riziku sa zlepšila, no žiaden vplyv na EURCZK nie je citeľný. Vidíme posun smerom dole, ale chýbajú nám výraznejšie faktory, ktoré by klesajúcu tendenciu podporili.
 • CZK by malo mať najhoršie výsledky z celého regiónu, najmä v porovnaní s PLNCZK (vyššie úrokové sadzby v PL)
 • Výhľad na 6 mesiacov: EURCZK 26-27,00; USDCZK: 18,20-50. Rezistencia je na 26,29/30 a podporná úroveň na 26,06.

Martin Kadlec, Sales Trader a konzultant Saxo Bank pre SR a ČR.

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.