Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Saxo Bank: Tempo ekonomického poklesu sa spomaľuje

Investície 07.04.2009 | 11:49 0 Komentárov

V nádväznosti na publikovanie celoročného výhľadu pre rok 2009, Saxo Bank zverejnila svoj prvý štvrťročný výhľad. Tato krátka analýza zostavená tímom stratégov Saxo Bank skúma globálny ekonomický výhľad pre nadchádzajúci štvrťrok. Taktiež bilancuje predpovede prvého štvrťroka, ktoré boli zostavené tímom stratégov v ročnom výhľade.

Vo svojom komentári k výhľadu David Karsbol, hlavný ekonóm Saxo Bank, uviedol: „Globálna ekonomická aktivita pokračovala v rýchlom spomaľovaní, ktoré sme sledovali na konci roku 2008. Boli sme jednou z prvých organizácií, ktoré predpovedali globálny pokles ekonomiky. Už koncom roka 2007 sme predpovedali, že ekonomické podmienky v roku 2008 budú neradostné a naše „šokujúce predpovede“ vydané na konci roku uvádzali, že v nasledujúcom roku 2009 budú dosiahnuté ekonomické minimá. Bude zaujímavé sledovať pokusy krajín G20, a iných medzinárodných organizácii, o záchranu miest, kde dochádza k najväčším ekonomickým problémom a snahu o vytvorenie nového, dobre fungujúceho finančného sveta."  

Hlavné ukazovatele stále smerujú nižšie a údaje o zásobe peňazí nie sú dôvodom k oslave. Akcie budú aj naďalej trpieť revidovaním výsledkov a znižovaním hodnotenia. Stále sa domnievame, že by akcie mohli veľmi poklesnúť a naším cieľom pre index S&P500 je 500 počas roku 2009. FED, Švajčiarska národná banka (SNB) a Bank of England (BoE) spustili svoje programy kvantitatívneho uvoľňovania (Quantitative Easing), ale skúsenosti z Japonska nie sú pôsobivé a neočakávame, že by tieto aktivity mali akýkoľvek trvajúci dopad na úrokové miery. 

1. Makro update

V posledných dvoch mesiacoch ukazovateľ globálneho obchodného cyklu Saxo Bank klesal miernejším tempom, čo naznačuje, že rast svetového HDP v roku 2009 bude okolo -2,5 %. Spomalenie veľmi silno zasahuje na vývoz orientované krajiny ako sú Japonsko, Nemecko a Čína. Povedie to k silným recesiám, keďže hlavné ukazovatele nedávajú žiadnu nádej skorého oživenia. Saxo Bank sa stále domnieva, že odpisy vo východnej Európe a čínske spomalenie budú primárnymi hnacími silami negatívneho rastu a deflácie pre zvyšok roku. Pokiaľ to je možné, teraz si fixujte vaše náklady na pôžičky.  

2. Update vývoja akcií

Čo sa týka akcií je náš výhľad stále negatívny. Pretože naším hlavným základným scenárom pre ekonomiku je deflácia, neočakávame, že by teraz boli akcie nejako lacné. V tomto štvrťročnom výhľade sme znížili naše pôvodné odhady rastu výsledkov z ročného výhľadu, na základe nášho makroekonomického hľadiska. 

3. FX  update

Hlavnou témou tohto štvrťroka bola konkurenčná devalvácia ktorá sa začala, keď Bank of England oznámila svoju politiku monetarizácie dlhu. Britská libra je najväčším „víťazom“ v súťaži ku dnu. Fiškálne postavenie Veľkej Británie je zlé, a preto je jednou z posledných krajín, ktoré si môžu dovoliť masívne stimulačné snahy, ktoré boli oznámene. Libra je nateraz tak lacná, že Veľká Británia je značne konkurencieschopná. Až sa neskôr v priebehu tohto roka veci možno stabilizujú, môže sa libra odraziť. 

4. Kvantitatívne uvoľňovanie by sa malo vyrovnať s následkami bezmedzných výdajov

Pokiaľ má politika kvantitatívneho uvoľňovania (Quantitative Easing – QE) fungovať, tak jej logickým vyústením bude, že centrálne banky budú vlastniť všetok dlh svojej vlády. Najhorším scenárom bude deštrukcia trhu súkromného kapitálu na dlh – scenár najlepšieho prípadu nebude mať žiadny účinok.